ՌԴ քաղաքացին ՀՀ քննչական կոմիտեի վարչական շենքերից մեկի 5-րդ հարկից ցած է նետվել և մահացել. հանգամանքները պարզվում են
ՌԴ քաղաքացին ՀՀ քննչական կոմիտեի վարչական շենքերից մեկի 5-րդ հարկից
ցած է նետվել և մահացել. հանգամանքները պարզվում են
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչության վարչական շենքում հուլիսի 20-ին տեղի է ունեցել դժբախտ պատահար. ՌԴ քաղաքացի հանդիսացող 30-ամյա, ազգությամբ ռուս անձը հարցաքննությունից հետո հետաքննության մարմնի ծառայողների ուղեկցությամբ, ձեռնաշղթաներով, դուրս է եկել նախաքննություն իրականացնող քննիչի՝ հինգերորդ հարկում գտնվող աշխատասենյակից, միջանցքով մինչև վերջ գնացել դեպի վերելակ տանող ելքի դուռը։ Դուռը բացվելուն պես նա անակնկալ արագ մոտեցել է վերելակին անմիջականորեն կից բաց պատուհանին և իրեն ցած նետել, ինչի հետևանքով մահացել է։  «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեից։
«Օպերատիվ տեղեկություններ են ստացվել ՌԴ քաղաքացի հանդիսացող 30-ամյա, ազգությամբ ռուս անձի կողմից իր անվամբ թմրամիջոցների՝ դեմիթոքսիֆենէթիլամինի պարունակությամբ ծանրոցներ ստանալու մասին:
2023թ. հուլիսի 14-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնվել է երկու քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 399-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, որոնք միացվել են մեկ վարույթում:
Հուլիսի 19-ին՝ ժամը 11:15-ին, անձը փաստացի վերցվել է արգելանքի ՊԵԿ ՄԴՊ վարչության աշխատակիցների կողմից։ Նույն օրը նա ներկայացվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչություն, և վարույթն իրականացնող քննիչի կողմից կայացվել է նշված անձին թմրամիջոցների մաքսանենգություն կատարելու հիմնավոր կասկածանքի հիմքով ձերբակալելու որոշում։
Նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում, հուլիսի 20-ին հարցաքննություն իրականացնելու համար, անձը ՊԵԿ ՄԴՊ վարչության աշխատակիցների կողմից կրկին ներկայացվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչություն, ներկայացել է նաև վերջինիս փաստաբանը, ինչպես նաև հրավիրվել է համապատասխան թարգմանիչ։ Տեսագրման պայմաններում և փաստաբանի ու թարգմանչի մասնակցությամբ անցկացվել է հարցաքննություն և դրան առնչվող անհրաժեշտ վարութային գործողություններ։
Այդ գործողությունների ավարտից հետո վերջինս, հետաքննության մարմնի ծառայողների ուղեկցությամբ, ձեռնաշղթաներով, դուրս է եկել նախաքննություն իրականացնող քննիչի՝ հինգերորդ հարկում գտնվող աշխատասենյակից, միջանցքով մինչև վերջ գնացել դեպի վերելակ տանող ելքի դուռը։ Դուռը բացվելուն պես նա անակնկալ արագ մոտեցել է վերելակին անմիջականորեն կից բաց պատուհանին և իրեն ցած նետել, ինչի հետևանքով մահացել է»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ դեպքի վայրում կատարվում են անհրաժեշտ անհետաձգելի գործողություններ։ Ձեռնարկվում են բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները՝ կատարվածի հանգամանքները պարզելու համար։

Гражданин РФ выбросился из окна Следственного комитета Армении
В административном здании главного управления по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета Армении 20 июля произошел несчастный случай. Об этом сообщили Арменпресс в пресс-службе СК Армении.
В частности, поступила оперативная информация о получении 30-летним гражданином Российской Федерации, являющимся русским по национальности, посылки на свое имя, содержащей наркотические средства.
14 июля в главном управлении по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета было возбуждено два уголовных производства по признакам части 1 статьи 399 УК Армении (контрабанда наркотических средств), которые были объединены в одно производство.
19 июля в 11:15 человек был фактически взят под стражу сотрудниками КГД. В тот же день он был доставлен в главное управление по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета, и следователь, ведущий производство, принял решение о задержании указанного лица на основании обоснованного подозрения в контрабанде наркотиков.
В рамках инициированного уголовного дела 20 июля для допроса сотрудники управления КГД повторно привели лицо в главное управление по экономическим преступлениям и контрабанде Следственного комитета. В условиях видеозаписи и с участием адвоката и переводчика был проведен допрос и связанные с ним необходимые действия.
После завершения указанных действий последний в сопровождении сотрудников следственного органа в наручниках вышел из кабинета следователя на пятом этаже, прошел в конец коридора к выходной двери, ведущей к лифту. Как только дверь открылась, он неожиданно быстро подошел к открытому окну, непосредственно примыкающему к лифту, и выбросился из окна, в результате чего погиб.
В настоящее время на месте происшествия проводятся необходимые следственные мероприятия. Принимаются все необходимые меры для выяснения обстоятельств происшествия.