ԱՄՆ-ի առափնյա պահպանության ծառայությունը հայտնաբերել է «Տիտան» սուզանավում զոհվածների ենթադրյալ աճյունները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի առափնյա պահպանության ծառայությունը «Տիտան» սուզանավի վթարի շրջանում սուզանավի բեկորների հետ միասին ծովի հատակից դուրս է բերել «ենթադրյալ մարդկային մարմնի մնացորդներ»: Այդ մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով գերատեսչության տարածած հաղորդագրությունը:
«Միացյալ Նահանգների բուժաշխատողները անալիզի կենթարկեն ենթադրյալ մարդկային մարմնի մնացորդները, որոնք զգուշությամբ վերցվել են միջադեպի վայրում հայտնաբերված բեկորներից», - ասվում է գերատեսչության տարածած մամուլի տեղեկագրում։
Ծովային քննչական կոմիտեի (MBI) նախագահ Ջեյսոն Նոյբաուերը շնորհակալություն է հայտնել որոնողական գործողության մասնակիցներին օգնության համար՝ հայտարարելով, որ ապացույցները մի շարք միջազգային իրավասությունների քննիչներին թույլ կտան քննել այս ողբերգության պատճառները»:
Հաղորդվում է, որ Ծովային քննչական կոմիտեն կշարունակի ապացույցների հավաքումը և վկաների հարցաքննությունը՝ այս ողբերգության վերաբերյալ հանրային լսումների ընթացքում դրանք ներկայացնելու համար։
«Տիտան» սուզանավը մեկնել էր Ատլանտյան օվկիանոսի հյուսիսում «Տիտանիկ» նավի խորտակման վայրը դիտելու։ Հունիսի 18-ին՝ սուզվելուց կարճ ժամանակ անց, սուզանավը կորցրել էր կապն իրեն ուղեկցող նավի հետ։ Սուզանավում գտնվող բոլոր 5 անձինք զոհվել են ջրի ճնշման տակ պայթյունի հետևանքով:

Береговая охрана США обнаружила предполагаемые останки погибших в батискафе «Титан»
Береговая охрана США вместе с обломками батискафа «Титан» извлекла с морского дна и «предполагаемые человеческие останки». «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение ведомства.
«Медицинские работники Соединенных Штатов проведут официальный анализ предполагаемых человеческих останков, которые были тщательно извлечены из-под обломков на месте инцидента», - говорится в сообщении.
Председатель Морского следственного комитета (MBI) Джейсон Нойбауэр (MBI), поблагодарил участников поисковой операции за помощь, заявив, что доказательства позволят следователям из ряда международных юрисдикций расследовать причину этой трагедии.
Сообщается, что Следственный комитет ВМФ продолжит сбор доказательств и опрос свидетелей для участия в общественных слушаниях по делу этой трагедии.
Батискаф «Титан» направлялся к месту гибели «Титаника» в северной части Атлантического океана. 18 июня, вскоре после погружения, сопровождавший его корабль потерял с ним связь. Все 5 человек, бывшие в батискафе, погибли в результате взрыва, произошедшего от давления воды.