Թրյուդոն և Բայդենը քննարկել են ՌԴ-ում ստեղծված իրադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել է Ռուսաստանում ստեղծված իրավիճակը: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Կանադայի վարչապետի մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրությունը:
«Վարչապետը և նախագահը վերահաստատել են իրենց շարունակական աջակցությունն Ուկրաինային: Նրանք քննարկել են Ռուսաստանի ներքին անվտանգության ներկա իրավիճակը՝ նշելով, որ ուշադիր հետևում են զարգացումներին և սերտ փոխգործակցության մեջ կլինեն դաշնակիցների և գործընկերների հետ», - նշված է հաղորդագրությունում:
Հեռախոսազրույցի մասին հաղորդագրություն է տարածել նաև Սպիտակ տունը:
Իսկ Twitter-ի իր էջում Թրյուդոն հայտնել է, որ Ռուսաստանում ստեղծված անվտանգային իրավիճակը քննարկել է նաև Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ:
Հունիսի 23-ի երեկոյան «Վագներ» մասնավոր ռազմական ընկերության հիմնադիր Եվգենի Պրիգոժինը Telegram-ի իր ալիքում հայտարարել էր, որ իր ստորաբաժանումներն, իբր, հարձակման են ենթարկվել, և դրա համար մեղադրել էր Ռուսաստանի Դաշնության ռազմական ղեկավարությանը։ ՌԴ ՊՆ-ն այս տեղեկությունը որակել էր կեղծ։ «Վագներ»-ի ստորաբաժանումները, որոնք աջակցում էին Պրիգոժինին, շարժվել էին Դոնի Ռոստով և դեպի Մոսկվա: ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայությունը քրեական գործ է հարուցել զինված ապստամբության հրահրման փաստով, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռուստաուղերձում «Վագներ»-ի գործողությունները դավաճանություն է անվանել։
Ավելի ուշ Վլադիմիր Պուտինի համաձայնությամբ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն բանակցություններ էր վարել Պրիգոժինի հետ, որի արդյունքում մասնավոր ռազմական ընկերությունը հանել էր շարասյուները և վերադարձել դաշտային ճամբարներ։ Ավելի ուշ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը պարզաբանեց, որ Պրիգոժինի, ինչպես նաև ապստամբության մասնակիցների նկատմամբ քրեական գործը, հաշվի առնելով առաջնագծում նրանց վաստակը, կարճվելու է։ Ինքը՝ Պրիգոժինը, Պեսկովի խոսքով, կմեկնի Բելառուս։

Трюдо и Байден обсудили ситуацию в России
Премьер-министр Канады Джастин Трюдо в телефонном разговоре с президентом США Джо Байденом обсудил ситуацию в России. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на пресс-службу премьер-министра Канады.
«Премьер-министр и президент подтвердили свою неизменную поддержку Украины. Они обсудили текущую ситуацию с внутренней безопасностью в России, отметив, что внимательно следят за развитием событий и будут поддерживать тесное взаимодействие с союзниками и партнерами», - говорится в сообщении.
Белый дом также опубликовал сообщение о телефонном разговоре.
На своей странице в Twitter Трюдо сообщил, что обсуждал ситуацию с безопасностью в России и с президентом Украины Владимиром Зеленским.
Вечером 23 июня основатель ЧВК «Вагнер» Евгений Пригожин сообщил в своем Telegram-канале, что его подразделения якобы подверглись нападению, и обвинил в этом военное руководство РФ. Минобороны РФ назвало эту информацию ложной. Подразделения Вагнера, поддерживающие Пригожина, двинулись через Ростов на Дону в сторону Москвы. Федеральная служба безопасности РФ возбудила уголовное дело по факту подстрекательства к вооруженному восстанию, президент РФ Владимир Путин в телеобращении назвал действия «Вагнера» государственной изменой.
Позже, с согласия Владимира Путина, президент Белоруссии Александр Лукашенко провел переговоры с Пригожиным, в результате которых ЧВК вывела свои колонны и вернулась в полевые лагеря. Позже пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков уточнил, что уголовное дело в отношении Пригожина, а также участников восстания будет прекращено с учетом их заслуг на передовой. По словам Пескова, Пригожин выедет в Беларусь.