Պաղեստինյան կազմակերպությունն Իսրայելին մեղադրել է Լիբանան-Սիրիա սահմանին հարվածներ հասցնելու մեջ. կա 5 զոհ
Պաղեստինյան կազմակերպությունն Իսրայելին մեղադրել է Լիբանան-Սիրիա
սահմանին հարվածներ հասցնելու մեջ. կա 5 զոհ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաղեստինի ազատագրման ժողովրդական ճակատ-Գլխավոր հրամանատարություն (ՊԱԺՃ-ԳՀ) կազմակերպությունը հայտարարել է, որ Իսրայելի ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռներն այսօր գրոհել են Լիբանան-Սիրիա սահմանի մերձակայքում գտնվող իր ռազմակայանի վրա։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Al Jazeera պարբերականից, հարվածը հասցվել է լուսադեմին, Լիբանանի արևելքում՝ Սիրիայի սահմանի մոտ գտնվող Քուսայա քաղաքում:
Զոհվել է կազմակերպության 5 անդամ, 10 մարդ վիրավորվել է։ ՊԱԺՃ-ԳՀ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Անվար Ռաջան հայտնել է, որ վիրավորներից երկուսի վիճակը ծայրահեղ ծանր է:
Իսկ իսրայելցի աղբյուրները, որոնց անունները չեն նշվում, հաղորդել են, որ Իսրայելը հարձակման հետ որևէ առնչություն չունի: Ո՛չ Իսրայելը, ո՛չ Լիբանանի բանակը և ո՛չ էլ «Հեզբոլլահ» շարժումը պաշտոնական հայտարարություն չեն արել:
ՊԱԺՃ-ԳՀ-ն տեղակայված է Սիրիայում և Լիբանանում:
ТАСС գործակալությունն իր հերթին հիշեցնում է, որ վերջին անգամ իսրայելցիները ՊԱԺՃ-ԳՀ-ի ռազմակայանին հարվածներ էին հասցրել անօդաչու թռչող սարքերով  2019 թվականի օգոստոսին։ ՊԱԺՃ-ԳՀ-ն պատկանում է սիրիամետ պաղեստինյան կազմավորումներին, որոնք շիաների «Հեզբոլլահ» կազմակերպության դաշնակիցներն են: Շիա մարտիկները, որոնք Սիրիայում կռվում են կառավարական բանակի կողմից, նշված ռազմակայանն օգտագործում են զենքի պահեստավորման համար:

Палестинская организация обвинила Израиль в нанесении ударов на границе Ливан- Сирия, в результате которых есть 5 жертв
Палестинская организация обвинила Израиль в нанесении ударов на границе Ливан-
Сирия, в результате которых есть 5 жертв
Организация Народный фронт освобождения Палестины - Главное командование (НФОП-ГГ) сообщила, что сегодня самолеты израильских ВВС нанесли удар по ее военной базе, расположенной вблизи ливано-сирийской границы. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение «Аль-Джазира», нападение было совершено на рассвете в городе Кусайя на востоке Ливана, недалеко от сирийской границы.
5 членов организации погибли, 10 человек получили ранения. Анвар Раджа, официальный представитель НФОП-ГГ, заявил, что состояние двоих раненых крайне тяжелое.
Израильские источники, имена которых не называются, сообщили, что Израиль не имеет никакого отношения к нападению. Ни Израиль, ни ливанская армия, ни движение «Хезболла» пока не сделали официального заявления.
База НФОП-ГГ находится на востоке Ливана.
ТАСС напоминает, что в последний раз израильтяне атаковали военную базу НФОП-ГГ дронами в августе 2019 года. НФОП-ГГ относится к просирийским палестинским организациям, являющимся союзниками шиитской организации «Хезболла». Шиитские боевики, сражающиеся с правительственной армией в Сирии, используют базу для хранения своего оружия.