Փաշինյանը շատ փոքր է համարում մայիսի 14-ին Բրյուսելում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շատ փոքր է համարում հնարավորությունը, որ մայիսի 14-ին Բրյուսելում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիր կստորագրվի։
Նիկոլ Փաշինյանն այս մասին հայտարարել է ՀՀ կառավարության նիստի ընթացքում։
Փաշինյանը նշեց, որ Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի հերթական ագրեսիայի ֆոնին չի փոխել մայիսի 14-ին նախատեսված բանակցությունների համար Բրյուսել մեկնելու որոշումը։
«Նաև ուզում եմ պատասխանել հետևյալ մի հարցի։ Որքանո՞վ է հավանական, որ կիրակի օրը Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կստորագրվի։ Ցավոք, նման հնարավորությունը շատ փոքր է, որովհետև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների մասին երկկողմ համաձայնագրի նախագիծը դեռ շատ նախնական տեսք ունի, և դեռ վաղ է խոսել այն ստորագրելու մասին։ Մյուս կողմից խնդիր ունենք հնարավորինս արագ հասունացնել այդ փաստաթուղթը և այն պատրաստել ստորագրման»,- հայտարարեց Փաշինյանը։

‘Little chance’ of signing peace treaty on May 14, says Armenian PM
YEREVAN, MAY 11, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan said on May 11 that there is little chance of Armenia and Azerbaijan signing a peace treaty on May 14 in Brussels.
He said that despite the May 11 Azeri aggression against Armenia, he will travel to Brussels for a meeting with Azerbaijani leader Aliyev, as planned.
“First of all I’d like to answer a question. How likely is it for a peace treaty with Azerbaijan to be signed Sunday? Unfortunately, there’s very little possibility for that, because the draft bilateral agreement on peace and interstate relations still has a very preliminary form, and it is still too early to speak about signing it. On the other hand, we need to mature this document as soon as possible and prepare it for signing,” the Armenian PM said at the Cabinet meeting.