Սուդանում թեժ մարտերը շարունակվում են. խաղաղ բնակիչների շրջանում զոհերի թիվը հասել է 97-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սուդանում արդեն երեք օր է՝ ծանր մարտեր են ընթանում բանակի և «Արագ աջակցության ուժերի» միջև: Բախումների հետևանքով քաղաքացիական անձանց շրջանում զոհերի թիվը հասել է 97-ի, հարյուրավոր մարդիկ վիրավորվել են: Զինվորականների շրջանում զոհերի մասին պաշտոնական տվյալներ չկան: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Associated Press գործակալությանը:
Մայրաքաղաք Խարթումի և հարևան Օմդուրման քաղաքի որոշ հատվածներ ենթարկվել են ավիահարվածների և գնդակոծությունների: Տներում թաքնված բնակիչները հայտնել են հոսանքազրկումների և կողոպուտների մասին:
Associated Press-ի տեղեկացմամբ՝ պայքար է ընթանում զինված ուժերի հրամանատար գեներալ Աբդել Ֆաթահ Բուրհանի և կիսառազմական «Արագ աջակցության ուժերի» ղեկավար, գեներալ Մոհամմեդ Համդան Դագալոյի միջև: Երկու գեներալները նախկին դաշնակիցներ են, որոնք միասին կազմակերպել էին 2021 թ.-ի ռազմական հեղաշրջումը:
Կողմերը հայտարարել են, որ հրադադարի շուրջ բանակցություններ չեն վարի:
Associated Press-ը նշում է, որ Խարթումում տանկերով, գնդացիրներով, հրետանային համակարգերով կռիվներն աննախադեպ երևույթ են: Սուդանում երկարատև քաղաքացիական կռիվներ են ընթացել, բայց դրանք հիմնականում կենտրոնացած են եղել հեռավոր գյուղական վայրերում՝ մայրաքաղաքից հեռու:
Մարտերը տարածվել են նաև երկրի արևմտյան Դարֆուրի նահանգում և Սուդանի հյուսիսային և արևելյան հատվածներում՝ Եգիպտոսի և Եթովպիայի սահմանների մոտ: Շաբաթ և կիրակի օրերին Պարենի համաշխարհային ծրագիրը կասեցրել է իր գործունեությունը Սուդանում այն բանից հետո, երբ իր երեք աշխատակից զոհվեց Դարֆուրում մարտերի ընթացքում:
Սուդանում մարտերը դադարեցնելու կոչ են արել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը, ԵՄ արտաքին քաղաքականության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը, Արաբական պետությունների լիգայի ղեկավար Ահմեդ Աբդուլ Ղեյթը և Աֆրիկյան միության հանձնաժողովի ղեկավար Ազալի Ասումանին: Այսօր ավելի ուշ Սուդանում ստեղծված իրավիճակը կքննարկի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը:
Վերջին ամիսներին Բուրհանի և Դագալոյի միջև բանակցություններ էին ընթանում: Միջազգային ճնշման տակ նրանք համաձայնության էին եկել համաձայնագրի նախագծի շուրջ: Սակայն փաստաթղթի մի շարք հիմնական կետերի առումով կային տարաձայնություններ, որի պատճառով գործարքի ստորագրումը բազմիցս հետաձգվել է:

YEREVAN, APRIL 17, ARMENPRESS. Heavy fighting between the Sudanese army and a powerful rival force for control of the country is raging for already three days, as the weekend’s civilian death toll rose to 97, the Associated Press reports.
Airstrikes and shelling intensified in parts of Khartoum and the adjoining city of Omdurman.
The clashes are part of a power struggle between Gen. Abdel-Fattah Burhan, the commander of the armed forces, and Gen. Mohammed Hamdan Dagalo, the head of the Rapid Support Forces, a paramilitary group. The two generals are former allies who jointly orchestrated an October 2021 military coup.
Both men have dug in, saying they would not negotiate a truce, instead engaging in verbal attacks and demanding the other’s surrender.
Since fighting erupted on Saturday, 97 civilians have been killed and hundreds have been wounded, said the Sudan Doctors’ Syndicate, a pro-democracy group monitoring casualties.
Top diplomats urged the sides to stop fighting, including the U.S. secretary of state, the U.N. secretary-general, the EU foreign policy chief, the head of the Arab League and the head of the African Union Commission. The U.N. Security Council was to discuss the developments in Sudan later on Monday.
There has been no official word on the number of fighters killed.
In recent months, negotiations had been under way to get back on a path to democracy. Under international pressure, Burhan and Dagalo agreed to a framework agreement with political parties and pro-democracy groups.
However, the deal was vague on key points of dispute, including how the RSF would be integrated into the armed force and who would have final control. The signing of the deal was put off repeatedly, amid rising tensions between Burhan and Dagalo.