Ֆրանսիայում կենսաթոշակային բարեփոխումների դեմ բազմամարդ ցույցեր են, հայտարարվել է համազգային գործադուլ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայում այսօր 11-րդ անգամ արհմիությունները հայտարարել են համազգային գործադուլ և ցույցեր: Ակնկալվում է, որ փողոց դուրս կգան հարյուր հազարավոր մարդիկ՝ իրենց բողոքն արտահայտելու կառավարության նախաձեռնած կենսաթոշակային բարեփոխումների դեմ: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով France 24 պարբերականին:
Փարիզում ցուցարարները խոչընդոտել են երթևեկությունը դեպի գլխավոր օդանավակայան: Իսկ Ֆրանսիայի մի շարք քաղաքներում ցուցարարների և ոստիկանների միջև բախումներ են տեղի ունեցել, իրավապահները ցուցարարների դեմ արցունքաբեր գազ են կիրառել:
e9994cf2-cc0f-4bd8-ad5c-f879c5718dbd_1000.jpg (486 KB)
Ակնկալվում է, որ գործադուլը կազդի տրանսպորտի, կրթության, առողջապահության և էներգետիկայի ոլորտների վրա:
Ըստ պարբերականի՝ արհմիությունների և կառավարության միջև քննարկումները մտել են փակուղի: Արհմիությունների ներկայացուցիչները հանդիպել են Ֆրանսիայի վարչապետ Էլիզաբեթ Բորնի հետ, սակայն քննարկումներն անվանել են «ձախողում»:
afb333a9-93c9-4832-8844-3dd42b9d2d23_1000.jpg (536 KB)
Ֆրանսիայում բողոքի ակցիաները շարունակվում են արդեն մի քանի ամիս: Իրավիճակն ավելի լարվեց այն բանից հետո, երբ կառավարությունն օգտվեց 49.3 հոդվածից և բարեփոխումների նախագիծն ընդունեց՝ շրջանցելով խորհրդարանում քվեարկությունը: Նախագահ Էմանուել Մակրոնը պնդում է ընդունել կենսաթոշակային բարեփոխումները, որոնցով նախատեսվում է, այդ թվում՝ կենսաթոշակային տարիքի բարձրացում 62-ից մինչև 64 տարեկան:

Во Франции продолжаются массовые демонстрации против пенсионной реформы, объявлена общенациональная забастовка
Профсоюзы Франции сегодня уже в 11-й раз объявили общенациональную забастовку и демонстрации. Ожидается, что сотни тысяч людей выйдут на улицы, чтобы выразить свой протест против предложенной правительством пенсионной реформы. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на France 24.
В Париже протестующие перекрыли дорогу к аэропорту. В ряде французских городов произошли столкновения протестующих с полицией, правоохранители применили против протестующих слезоточивый газ.
Ожидается, что забастовка затронет сферы транспорта, образования, здравоохранения и энергетики.
По сообщениям периодических изданий, переговоры между профсоюзами и правительством зашли в тупик. Представители профсоюза встретились с премьер-министром Франции Элизабет Борн, но назвали переговоры «неудачными».
Протесты во Франции продолжаются уже несколько месяцев. Ситуация обострилась после того, как правительство применило статью 49.3 и приняло законопроект о реформе, минуя голосование в Парламенте. Президент Эммануэль Макрон настаивал на проведении пенсионной реформы, которая включает повышение пенсионного возраста с 62 до 64 лет.