Հզոր երկրաշարժ Աֆղանստանում և Պակիստանում. կա առնվազն 12 զոհ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պակիստանում և Աֆղանստանում 6,5 մագնիտուդ հզորությամբ երկրաշարժն առնվազն 12 մարդու կյանք է խլել, ավելի քան 200 մարդ վիրավորվել է: Ստորգետնյա ցնցումների հետևանքով վնասվել են շենքեր, առաջացել սողանքներ: Այդ մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով BBC-ին:
Զոհերից ինը Պակիստանում են, երեքը՝ Աֆղանստանում: Պակիստանում սողանքները փակել են ամենաշատ տուժած Սվաթ տարածաշրջանի մայրուղին:
Երկրաշարժը տեղի է ունեցել մարտի 21-ի երեկոյան, էպիկենտրոնը գտնվել է Աֆղանստանի հյուսիս-արևելքում՝ Պակիստանի հետ սահմանի մոտ: Ցնցումները զգացվել են նույնիսկ Հնդկաստանում, Ուզբեկստանում, Տաջիկստանում, Ղազախստանում, Ղրղզստանում և Թուրքմենստանում:
BBC-ն հիշեցնում է, որ անցյալ տարվա հունիսին Աֆղանստանի Պակտիկա նահանգում 5,5 մագնիտուդ հզորությամբ երկրաշարժն ավելի քան 1000 մարդու կյանք էր խլել:

At least 12 killed as strong earthquake rattles Afghanistan, Pakistan
YEREVAN, MARCH 22, ARMENPRESS. A magnitude 6.5 earthquake rattled much of Afghanistan and Pakistan on Tuesday, killing at least 12 people and injuring over 200 in the two countries.
The epicenter was in the Hindu Kush mountain range, near the remote Afghan province of Badakhshan bordering Pakistan, according to the European-Mediterranean Seismological Centre. The tremor was very deep, 194 km.
Nine of the confirmed deaths were reported in the valley region of Khyber Pakhtunkhwa in Pakistan, the BBC reported.
Three others were killed in Afghanistan, the BBC reported citing the country's health ministry spokesman.
Tremors were felt over a 1,000-km area that spans India, Uzbekistan, Tajikistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Turkmenistan, according to the European-Mediterranean Seismological Centre.