Իրանի դեմ թշնամանքը ԱՄՆ քաղաքականության անփոփոխ մասն է. Իրանի ԱԳՆ խոսնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի և նրա ժողովրդի նկատմամբ թշնամանքն ԱՄՆ վարչակազմի արտաքին քաղաքականության անբաժանելի բաղադրիչ մասն է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Նասեր Քանաանին՝ մեկնաբանելով մարտի 21-ին նշվող Նոուրուզի (իրանական տարեցույցով Նոր տարի) տոնի առթիվ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հայտարարությունը։
«Իրանի Իսլամական Հանրապետության և իրանցի ժողովրդի դեմ թշնամանքն ԱՄՆ վարչակազմի արտաքին քաղաքականության անփոփոխ ​​բաղադրիչն է, ինչն ամեն տարի դրսևորվում է Նոուրուզի առթիվ նրա պաշտոնատար անձանց հայտարարություններում: Իրանցի կանանց աջակցելու մասին կեղծ պնդումները, որոնք միևնույն ժամանակ ուղեկցվում են Իրանի ժողովրդի դեմ խիստ պատժամիջոցների պահպանմամբ և խստացմամբ, ցույց են տալիս ամերիկյան վարչակարգի և նրա հակաիրանական ղեկավարների երեսպաշտությունն ու թշնամանքը», - գրել է Քանաանին Twitter -ում:
Նոուրուզի առթիվ հայտարարության մեջ Բայդենը նշել էր, որ տոնը «զուգադիպում Է հանուն իրենց իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պայքարող իրանցի կանանց համար դժվարին ժամանակների հետ», և որ «ԱՄՆ-ը կշարունակի հանդես գալ նրանց և Իրանի բոլոր քաղաքացիների կողմից»:

В Тегеране считают вражду с Ираном неизменной частью политики США
Враждебное отношение к Ирану и его народу представляет собой неотъемлемую составную часть внешней политики администрации США. Как передает Арменпресс, об этом заявил во вторник официальный представитель МИД Исламской Республики Насер Канани, комментируя заявление президента США Джо Байдена по поводу отмечаемого 21 марта праздника Ноуруз (Нового года по иранскому календарю).
دشمنی با نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران، بخش ثابت سیاست خارجی رژیم آمریکاست که در پیام #نوروز هر ساله مقامات آن نیز خود را نشان میدهد.
ادعای دروغین حمایت از زنان ایرانی و همزمان حفظ و تشدید تحریمهای ظالمانه علیه ملت #ایران، نمایش نفاق و دشمنی رژیم #آمریکا و رهبران ضدایرانی آنست.
— Nasser Kanaani (@IRIMFA_SPOX) March 21, 2023
"Вражда с Исламской Республикой Иран и иранским народом является неизменной составляющей внешней политики американской администрации, что проявляется в заявлениях ее официальных лиц по случаю Ноуруза, - написал Канани в Twitter. - Исполненное лжи заявление о поддержке иранских женщин на фоне сохранения и усиления жестоких санкций против иранского народа выражает лицемерие и враждебность американского режима и его антииранских лидеров".
В заявлении по случаю Ноуруза Байден указал, что этот праздник "приходит в трудное время для <...> женщин Ирана, борющихся за свои права и основные свободы" и что "США продолжат выступать на их стороне и на стороне всех граждан Ирана".