Նազարբաևի եղբորը պարտավորեցրել են պետությանը վերադարձնել Ալմաթիի ծանր մեքենաշինական գործարանի 32%-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանի Գերագույն դատարանի քաղաքացիական գործերով դատական ​​կոլեգիան Բոլաթ Նազարբաևին (խմբ.՝ հանրապետության առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի կրտսեր եղբայրն Է) պարտավորեցրել է պետությանը վերադարձնել «Ալմաթիի ծանր մեքենաշինական գործարան» բաժնետիրական ընկերության բաժնետոմսերի 31,9%-ը: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է «Интерфакс» գործակալությունից:
«Անվավեր ճանաչել Նազարբաև Բ.Ա.-ի և PLS-TM ՍՊԸ-ի միջև կնքված 2009 թվականի ապրիլի 2-ի արժեթղթերի առքուվաճառքի պայմանագիրը «Ալմաթիի ծանր մեքենաշինական գործարան» բաժնետիրական ընկերության սովորական անվանական բաժնետոմսերի վաճառքի վերաբերյալ, որոնք կազմում են կանոնադրական ֆոնդի 31,9%-ը։ Կողմերին բերել իրենց նախնական վիճակին», - ասվում Է կոլեգիայի որոշման մեջ։
Դատարանի որոշմամբ՝ Բոլաթ Նազարբաևը պետք է այս փաթեթը վերադարձնի պետական գույք՝ այն փոխանցելով ֆինանսների նախարարության պետական ​​ունեցվածքի և սեփականաշնորհման կոմիտեին։ Գործի նյութերի համաձայն՝ 1998 թ. փետրվարին Պետական ​​գույքի դեպարտամենտը գործարանի բաժնետոմսերի պետական փաթեթը (31,9%) 105,3 մլն թենգեով վաճառել է մասնավոր ներդրողին՝ «Տեմիր Կոն» ՍՊԸ-ին։
Առքուվաճառքի պայմանագիրը նախատեսում Էր գործարանի գործունեության պրոֆիլի պահպանման իրավունքը։ 2007 թվականի ապրիլին «Տեմիր Կոն» ՍՊԸ-ն ձեռնարկության բաժնետոմսերի 86,78%-ը (ներառյալ պետությունից գնված բաժնետոմսերի 31,9%-ը) վաճառել է Բոլաթ Նազարբաևին։ Երկու տարի անց պետական ​​գույքի կոմիտեն, «Տեմիր Կոն»ՍՊԸ-ն և Բոլաթ Նազարբաևը համաձայնագիր են ստորագրել դեռևս 1998 թվականին կնքված պայմանագրով նախատեսված պարտավորության հարցում անձանց փոփոխության շուրջ:
Փաստաթղթում նշվում էր, որ եթե Բոլաթ Նազարբաևը չկատարի պահանջները, ապա նա պարտավոր է կոմիտեին վերադարձնել բաժնետոմսերի պետական փաթեթը։ Բայց այս համաձայնագրի կնքումից հետո Բոլաթ Նազարբաևը գործարանի 398 246 սովորական բաժնետոմս, ներառյալ պետական փաթեթը, վաճառել Է PLS-TM ՍՊԸ-ին։ Որոշման մեջ նշվում է, որ Բոլաթ Նազարբաևն իրավունք չուներ այդ բաժնետոմսերն օտարել «PLS TM» ՍՊԸ-ին առանց կոմիտեի համաձայնության, հետևաբար, այս գործարքն անվավեր է։

Брата Назарбаева обязали вернуть государству 32% Алматинского завода тяжелого машиностроения
Судебная коллегия по гражданским делам Верховного суда Казахстана обязала Болата Назарбаева (младший брат первого президента республики Нурсултана Назарбаева) вернуть государству 31,9% акций АО "Алматинский завод тяжелого машиностроения", сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Признать недействительным договор купли-продажи ценных бумаг от 2 апреля 2009 года, заключенный между Назарбаевым Б.А. и ТОО "PLS-ТМ", в части продажи простых именных акций АО "Алматинский завод тяжелого машиностроения", составляющих 31,9% уставного фонда. Привести стороны в первоначальное положение", - говорится в постановлении коллегии.
По решению суда, Болат Назарбаев должен будет вернуть этот пакет в госсобственность, передав его в комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов.
Согласно материалам дела, в феврале 1998 года департамент госимущества продал госпакет акций завода (31,9%) частному инвестору - ТОО "Темир Кон" за 105,3 млн тенге. Договор купли-продажи предусматривал требования о сохранении профиля деятельности завода, увеличении объемов производства, а также право комитета контролировать их выполнение.
В апреле 2007 года ТОО "Темир Кон" продало 86,78% акций предприятия (с учетом 31,9% акций, купленных у государства) Болату Назарбаеву. Спустя два года комитет госимущества, ТОО "Темир Кон" и Болат Назарбаев заключили соглашение о перемене лиц в обязательстве по договору, заключенному в 1998 году.
В документе отмечалось, что если Болат Назарбаев не будет исполнять требования, то он обязан вернуть госпакет акций комитету. Но после заключения этого соглашения Болат Назарбаев продал 398 246 простых акций завода, включая госпакет, ТОО "PLS-ТМ". В постановлении отмечается, что Болат Назарбаев не вправе был отчуждать ТОО "PLS ТМ" эти акции без согласия комитета, поэтому данная сделка является недействительной.