Հայաստան ժամանած Իրանի պատվիրակությունն այցելել է Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի հակաականային գործունեության կենտրոնի ղեկավար կազմը՝ տնօրեն Մոհամմադ Հոսեյն Ամիր Ահմադիի գլխավորությամբ, փետրվարի 15-ին այցելել է ՀՀ «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» (ՀԱՓԿ):
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀԱՓԿ-ի տարածած հաղորդագրությունից, հյուրերը ծանոթացել են կենտրոնի գործունեությանը, կարողություններին, ականատես եղել դաշտային գործնական պարապմունքներին։
«ՀԱՓԿ» ՊՈԱԿ տնօրեն Վաղինակ Սարգսյանը բարձր է գնահատել հակաականային գործունեության ոլորտում ՀՀ և ԻԻՀ միջև առկա համագործակցությունը և շեշտել փոխգործակցության ընդլայնման կարևորությունը։
Մոհամմադ Հոսեյն Ամիր Ահմադին շնորհակալություն է հայտնել հյուրընկալության համար, փաստել ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կարևորությունը, հույս հայտնել, որ հայաստանյան հանդիպումը ևս կունենա դրական արդյունք և հիմք կհանդիսանա համագործակցության հետագա զարգացման համար։
«Հումանիտար ականազերծման գործողությունը կարևոր է այն առումով, որ փաստացի մարդու կյանքն է փրկվում, ինչպես նաև ստեղծվում պայմաններ՝ նրա անվտանգ ապրելակերպի համար: Պատրաստակամ ենք այս ոլորտում «ՀԱՓԿ»-ի հետ լայնածավալ և երկարաժամկետ համագործակցության»,- նշել է նա:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոխգործակցությունն առավել առարկայական դարձնելու հետ կապված հարցեր՝ մասնավորապես, շոշափվել է ԻԻՀ ՀԳԿ միջազգային ուսումնական կենտրոնում «ՀԱՓԿ» մասնագետների վերապատրաստման հնարավորությունը:
Հանդիպման ավարտին «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության հակաականային գործունեության կենտրոնի միջև ստորագրվել է հումանիտար հակաականային գործունեության ոլորտում փոխգործակցության հուշագիր։

Прибывшая в Армению иранская делегация посетила Гуманитарный саперно-экспертный центр
ЕРЕВАН, 16 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. 15 февраля руководство Центра противоминной деятельности Ирана во главе с директором Мохаммадом Хоссейном Амиром Ахмади посетило «Гуманитарно-экспертный центр по разминированию» (ГЭЦР) Армении.
Как стало известно «Арменпресс» из сообщения ГЭЦР, гости ознакомились с деятельностью и возможностями центра, а также стали свидетелями полевых практических занятий.
Вагинак Саркисян, директор ГЭЦР, высоко оценил существующее сотрудничество между Арменией и Ираном в сфере противоминной обороны и подчеркнул важность расширения сотрудничества.
Мохаммад Хоссейн Амир Ахмади поблагодарил за гостеприимство, отметил важность достигнутых договоренностей, выразил надежду, что встреча в Армении также будет иметь положительный результат и послужит основой для дальнейшего развития сотрудничества.
«Гуманитарное разминирование важно в том смысле, что спасаются реальные человеческие жизни и создаются условия для их безопасного существования. Мы готовы к масштабному и долгосрочному сотрудничеству с ГЭЦР в этой сфере", - отметил он.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с приданием взаимодействию большей предметности, в частности, была затронута возможность обучения специалистов ГЭЦР в Международном учебном центре Международного учебного центра Республики Иран.
По итогам встречи был подписан меморандум о сотрудничестве в области гуманитарного разминирования между государственной некоммерческой организацией «Гуманитарно-разминирование и экспертный центр» и Центром разминирования Исламской Республики Иран.