Տասնյակ երկրներ օգնություն են ուղարկել երկրաշարժից տուժած Թուրքիային և Սիրիային
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում և Սիրիայում հազարավոր զոհերի և վիրավորների պատճառ դարձած ավերիչ երկրաշարժից հետո տարբեր երկրներ և մարդասիրական կազմակերպություններ փրկարարական խմբեր և սարքավորումներ են ուղարկել որոնողափրկարարական աշխատանքներին աջակցելու համար: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Associated Press գործակալությանը:
Եվրոպական Միությունը Թուրքիայի համար որոնողափրկարարական թիմեր է մոբիլիզացրել: ԵՄ-ի Կոպեռնիկոսի արբանյակային համակարգն ակտիվացվել է՝ տրամադրելու արտակարգ քարտեզագրման ծառայություններ: ԵՄ առնվազն 13 երկիր օգնություն է առաջարկել Թուրքիային: Եվրամիությունից հայտնել են, որ պատրաստ են մարդասիրական աջակցության ծրագրերի միջոցով օգնություն առաջարկել նաև Սիրիային:
Իսրայելի բանակը Թուրքիա է ուղարկում 150 հոգուց բաղկացած խումբ, որի կազմում ընդգրկված են փրկարարներ, ինժեներներ, բժիշկներ: Իսրայելը և Թուրքիան ժամանակին տարածաշրջանային դաշնակիցներ էին և այժմ տարիների լարվածությունից հետո փորձում են լավացնել հարաբերությունները: Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն հայտնել է, որ հավանություն է տվել նաև Սիրիա մարդասիրական օգնություն ուղարկելու խնդրանքին, որը իսրայելական կողմին էր փոխանցվել դիվանագետի միջոցով. երկու երկրները դիվանագիտական հարաբերություններ չունեն:
Ըստ Associated Press-ի՝ Թուրքիայի տարածաշրջանային հակառակորդ Հունաստանը ևս հայտնել է փրկարարներից, փրկարար շներից, բժիշկներից և սեյսմոլոգներից բաղկացած խումբ Թուրքիա ուղարկելու մասին:
Գերմանիան իր հերթին համակարգում է օգնությունը ԵՄ գործընկերների հետ և պատրաստվում է Թուրքիա ուղարկել գեներատորներ, վրաններ, տաք ծածկոցներ:
Հարավային Կորեան Թուրքիա է ուղարկում 60 հոգանոց որոնողափրկարարական անձնակազմ և բժշկական պարագաներ: Իսկ Մեծ Բրիտանիայի կողմից Թուրքիա ուղարկվող փրկարարական խմբի կազմում կա 76 մարդ:
Հնդկաստանն իր հերթին Թուրքիա է ուղարկում որոնողափրկարարական 2 թիմ՝ կազմված 100 հոգուց, ինչպես նաև փրկարարական շներ և սարքավորումներ:
ԱՄՆ-ն Թուրքիա կուղարկի փրկարարների՝ 140 հոգուց բաղկացած երկու խումբ, հաղորդում է CNN-ը:
Թուրքիա փրկարարական խմբեր են ուղարկել նաև Շվեդիան, Չեխիան, Ավստրիան, Իտալիան, Իսպանիան, Ֆրանսիան, Լեհաստանը, Ռումինիան, Խորվաթիան, Սերբիան, Չեռնոգորիան, Մոլդովան, Ճապոնիան, Մեքսիկան, Լիբանանը:
Ռուսաստանը Թուրքիա և Սիրիա է ուղարկել փրկարարների խմբեր, որոնք կօգնեն երկրաշարժի հետևանքների վերացման գործում: Բացի այդ, ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն Սիրիայում գտնվող ռուսական զորախմբի հրամանատարին հրահանգել է օգնել որոնողափրկարարական աշխատանքներում:
Սիրիական SANA լրատվական գործակալությունն իր հերթին հաղորդում է, որ Իրանից հումանիտար օգնությամբ ինքնաթիռը ժամանել է Դամասկոսի օդանավակայան: Հումանիտար օգնությամբ 2 ինքնաթիռ էլ Սիրիա է ժամանել Իրաքից: Թունիսի նախագահը ևս հրահանգել է անհապաղ օգնություն ուղարկել Սիրիա:
Հորդանանի թագավոր Աբդուլլա II-ի հրամանով օգնություն է ուղարկվում և՛ Թուրքիա, և՛Սիրիա:
Նոր Զելանդիան և Չինաստանն էլ Կարմիր Խաչի և Կարմիր Մաhիկի կազմակերպությունների միջոցով դրամական օգնություն են ուղարկել Թուրքիայում ու Սիրիայում երկրաշարժից տուժածներին:

Десятки стран направляют в Турцию и Сирию помощь пострадавшим от землетрясения
После разрушительного землетрясения, в результате которого в Турции и Сирии погибли и получили ранения тысячи людей, различные страны и гуманитарные организации направляют туда спасательные группы и оборудование для оказания помощи в поисково-спасательных работах. «Арменпресс» передает об этом со ссылкой на сообщение агентства Associated Press.
Европейский Союз направил в Турцию поисково-спасательные группы. Активирована спутниковая система ЕС Copernicus  для предоставления картографических услуг в чрезвычайных ситуациях. По меньшей мере, 13 стран ЕС предложили Турции свою помощь. Евросоюз объявил, что в рамках программ гуманитарной помощи готов предложить помощь и Сирии.
Израильская армия направила в Турцию группу из 150 человек, в которую входят спасатели, инженеры и медики. Израиль и Турция когда-то были региональными союзниками и теперь, после многих лет напряженности, пытаются наладить отношения. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что он одобрил и просьбу об отправке гуманитарной помощи в Сирию, которая была передана израильской стороне через дипломата. Страны не имеют дипломатических отношений.
По сообщению Associated Press, региональный соперник Турции Греция также заявила, что направит в Турцию группу спасателей, собак-спасателей, врачей и сейсмологов.
Германия координирует помощь со своими партнерами из ЕС и готовится отправить в Турцию генераторы, палатки и теплые одеяла.
Южная Корея направляет в Турцию 60 сотрудников поисково-спасательных служб и медикаменты. В спасательной группе, отправленной Великобританией в Турцию, 76 человек.
Индия, в свою очередь, направляет в Турцию 2 поисково-спасательных отряда по 100 человек, также собак-спасателей и оборудование.
CNN сообщает, что США направят в Турцию две группы спасателей по 140 человек.
Швеция, Чехия, Австрия, Италия, Испания, Франция, Польша, Румыния, Хорватия, Сербия, Черногория, Молдова, Япония, Мексика, Ливан уже отправили в Турцию свои спасательные отряды.
Для ликвидации последствий землетрясения в Турцию и Сирию группы спасателей направила и Россия. Министр обороны России Сергей Шойгу поручил командующему российской военной группировкой в ​​Сирии оказать помощь в проведении поисково-спасательных работ.
Сирийское информационное агентство SANA сообщает, что в аэропорт Дамаска прибыл самолет с гуманитарной помощью из Ирана. В Сирию прибыли и 2 самолета с гуманитарной помощью из Ирака. Президент Туниса также дал приказ немедленно отправить в Сирию помощь.
По приказу короля Иордании Абдаллы II помощь направляется как в Турцию, так и в Сирию.
Новая Зеландия и Китай посредством организации Красного Креста и Красного Полумесяца передали пострадавшим от землетрясения в Турции и Сирии финансовую помощь.