Կապիտոլիումի գրոհի հիմնական պատճառը եղել է Թրամփը. Կոնգրեսի հանձնաժողովի զեկույցը հետաքննության արդյունքների շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի հատուկ հանձնաժողովը, որը 2021 թվականի հունվարի 6-ին Կապիտոլիումի վրա կատարված գրոհի հետ կապված հետաքննություն է անցկացնում, դեկտեմբերի 22-ին զեկույց է հրապարակել իր գործունեության արդյունքների վերաբերյալ:
Այս մասին հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ТАСС գործակալությանը: 845-էջանոց փաստաթղթի հրապարակման առնչությամբ հատուկ հանձնաժողովի նախագահ, Միսիսիպի նահանգը ներկայացնող դեմոկրատ կոնգրեսական Բենի Թոմսոնը հայտարարել է, որ ըստ զեկույցի՝ ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը «որոշել է փորձել մնալ պաշտոնում բազմամաբաղադրիչ սխեմայի միջոցով, չեղյալ հայտարարել ընտրությունների արդյունքները և արգելափակել իշխանության հանձնումը:
Առկա վկայությունները մեզ տանում են համոզիչ և միանշանակ եզրակացության՝ հունվարի 6-ի իրադարձությունների հիմնական պատճառը եղել է մեկ մարդ՝ ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը, որին հետևել են շատերը։ Առանց նրա տեղի չէին ունենա հունվարի 6-ի իրադարձությունները»:
Թրամփի կողմնակիցները 2021 թվականի հունվարի 6-ին ներխուժել են Կոնգրեսի շենք՝ արգելելու երկրում 2020 թվականի նոյեմբերին կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքների հաստատումը։ Շենքի ներսում անկարգությունների ժամանակ ոստիկանները գնդակահարել են կին ցուցարարի։ Բացի դրանից, արձանագրվել է ևս մի քանի հոգու մահ, որոնք որակվել են որպես բժշկական բնույթի արտակարգ պատահարներ: Բախումներից հետո մահացել Է նաև Կապիտոլիումի ոստիկանության մի աշխատակից։
Թրամփը համառորեն վիճարկում էր 2020 թվականի նախագահական ընտրությունների արդյունքները, համաձայն որոնց հաղթող ճանաչվեց դեմոկրատ Ջո Բայդենը: Թրամփը և մի շարք այլ հանրապետականներ հայտարարել են քվեարկության ժամանակ շարունակվող խախտումների մասին: Նրանք բազմիցս դիմել են դատարաններ՝ մի շարք նահանգներում ընտրողների քվեների վերահաշվարկ կատարելու պահանջով։ Սակայն հանրապետականների գործողությունները հաջողություն չեն ունեցել, նրանց հայցերը մերժվել են դատարանների, այդ թվում՝ ԱՄՆ Գերագույն դատարանի կողմից:

Спецкомитет Конгресса США опубликовал доклад по итогам расследования штурма Капитолия
Специальный комитет Палаты представителей Конгресса США, проводящий расследование из-за штурма Капитолия 6 января 2021 года, опубликовал в четверг доклад по итогам своей деятельности, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В связи с публикацией 845-страничного документа председатель спецкомитета Бенни Томпсон (демократ от штата Миссисипи) заявил, что бывший американский президент Дональд Трамп "решил попытаться остаться на посту с помощью многосоставной схемы, отменить результаты выборов и заблокировать передачу власти,- утверждается в докладе. - Имеющиеся свидетельства приводят нас к убедительному и однозначному выводу: главной причиной событий 6 января был один человек - бывший президент США Дональд Трамп, за которым многие последовали <...>. События 6 января не случились бы без него".
Сторонники Трампа 6 января 2021 года ворвались в здание Конгресса, чтобы воспрепятствовать утверждению итогов прошедших в ноябре 2020 года в стране президентских выборов. Победу на них одержал демократ Джо Байден. Во время беспорядков внутри здания полиция застрелила манифестантку. Кроме того, были зафиксированы не связанные между собой случаи смерти еще нескольких человек, квалифицированные как ЧП медицинского характера. После столкновений умер сотрудник полиции Капитолия.
Трамп ожесточенно оспаривал исход президентских выборов 2020 года: он и другие республиканцы заявляли о систематических нарушениях при голосовании. Они многократно обращались в суды с требованием о проведении пересчета голосов избирателей в ряде штатов. Однако действия республиканцев не имели успеха, их иски были отклонены судами, в том числе Верховным судом США.