Չենք կարող թույլ տալ Ադրբեջանին շարունակել բռնության ու սպառնալիքի քաղաքականությունը․ ԵԽ պատգամավորները դիմել են Միշելին ու Բորելին
Չենք կարող թույլ տալ Ադրբեջանին շարունակել բռնության ու սպառնալիքի
քաղաքականությունը․ ԵԽ պատգամավորները դիմել են Միշելին ու Բորելին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրախորհրդարանի մի խումբ պատգամավորներ նամակ են հղել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին և ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի` կոչ անելով հստակ քայլեր ձեռնարկել՝ ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի հայ բանկչության անվտանգությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, նամակի մեջ պատգամավորներ Պիտեր վան Դալենը, Ֆրանսուա-Խավիեր Բելամին, Լարս Պատրիկ Բերգը, Ֆրանսուա Ալֆոնսին, Ֆաբիո Մասսիմո Կաստալդոն և Անդրեյ Կովաչևը նշել են, որ ադրբեջանցիները 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ի առավոտից կրկին փակել են Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղին կապող միակ ճանապարհը՝ այդպիսով 120000 հայի ենթարկելով դե ֆակտո շրջափակման ու խափանելով նրանց ազատ տեղաշարժի իրավունքը։
«Սա նաև ենթադրում է, որ շտապօգնությունն ու պարենային մատակարարումները ևս չեն կարող հասնել Լեռնային Ղարաբաղ։
Եթե այս իրադրությունը շարունակվի, ապա կհանգեցնի անխուսափելի հումանիտար աղետի՝ սարսափելի հետևանքներով։ Անընդունելի է, որ բնապահպանական գործողությունների քողի տակ ադրբեջանական կողմը ոտնահարում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարությունը, մասնավորապես դրանով ստանձնած իր պարտավորությունը՝ Լաչինի միջանցք անունով հայտնի ճանապարհով ապահովելու քաղաքացիների, մեքենաների ու բեռնատարների տեղաշարժը՝ երկու ուղղություններով»,- նշել են ԵԽ պատգամավորները։
Նրանք ընդգծել են, որ 2020 թվականի հայտարարության ստորագրումից հետո ադրբեջանական կողմը տարատեսակ միջոցներով դժվարին պայմաններ է ստեղծում Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության համար՝  չխորշելով կիրառել ռազմական սադրանքներ, հոգեբանական սպառնալիքներ, խաթարելով գազամատակարարումը ցրտաշունչ ձմեռվա պայմաններում։
Դիմելով Շառլ Միշելին ու Ժոզեպ Բորելին՝ պատգամավորները նշել են․ «Մենք կոչ ենք անում Եվրամիության անունից օգտագործել ձեր լիազորությունները՝ ձեռնարկելու հստակ քայլեր ու ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ բնակչության անվտանգությունը։ Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող սպառնալիքի ու բռնության այս քաղաքականությունը շարունակվի»։

‘We can't allow this policy of intimidation and aggression from Azerbaijan to continue’–MEPs apply to Michel and Borrell
‘We can't allow this policy of intimidation and aggression from Azerbaijan to continue’–MEPs
apply to Michel and Borrell
YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. A number of Members of the European Parliament addressed a letter to President of the European Council Charles Michel and EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell, calling on to take concrete steps and ensure the safety of the native Armenian population of Nagorno Karabakh.
In their letter MEPs Peter van Dalen (EPP), François-Xavier Bellamy (EPP), Lars Patrick Berg (ECR), François Alfonsi (Greens/EFA), Fabio Massimo Castaldo (NI) and Andrey Kovatchev (EPP) stated that since the morning hours of 12 December 2022 until now, Azerbaijanis have once again blocked the only route connecting the Republic of Armenia with Nagorno Karabakh, thus, leaving 120.000 native Armenian population of Nagorno Karabakh under de facto blockade and depriving of their right to free movement.
“This also means that ambulances and food supply cannot reach Nagorno Karabakh.
If the situation continues it will lead to an imminent humanitarian catastrophe with disastrous consequences. It is unacceptable that under the disguise of environmental activism the Azerbaijani side violates the trilateral ceasefire statement of November 9, 2020, namely its obligation to guarantee the secure movement of citizens, vehicles, and cargo in both directions through this route known as Lachin Corridor.
Since the signature of the ceasefire statement in November 2020, the Azerbaijani side has been using various methods of creating extremely hard and hopeless living conditions for the indigenous Armenian population of Nagorno Karabakh, including military provocations, psychological intimidation and cutting off the gas in freezing winter temperatures.
Dear President, dear High Representative, we herewith call on you to use your powers on behalf of the European Union to take concrete steps and ensure the safety of the native Armenian population of Nagorno Karabakh. We cannot allow this policy of intimidation and aggression from Azerbaijan to continue”, the MEP said.