Պետական աջակցությամբ Հայաստան է ներկրվել ավելի քան 1300 գլուխ տոհմային մանր եղջերավոր կենդանի
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում Հայաստանում տնտեսավարողները ձեռք են բերել բարձր մթերատվությամբ 1327 տոհմային մանր եղջերավոր կենդանիներ, որոնք բոլորն էլ ներմուծվել են: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Հայաստանի Հանրապետությունում 2019-2023 թթ․ոչխարաբուծության և այծաբուծության զարգացման աջակցության» ծրագրի վերաբերյալ մանրամասներ է ներկայացրել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Անասնաբուծության վարչության պետ Լևոն Տեր-Իսահակյանը:
«Անասնաբուծության կարևոր և ավանդական ճյուղերից է նաև ոչխարաբուծությունը՝ հաշվի առնելով մեր բնակլիմայական պայմանները, արոտավայրերը, շուկայի պահանջարկը: Տեղում բուծվող կենդանիների մթերատու ցուցանիշների, վաղահասության, պտղատվության բարելավման տեսանկյունից որոշում կայացվեց իրականացնել ծրագիրը: Ծրագրի գլխավոր նպատակն է կենդանիների տնտեսական և ցեղային կազմի բարելավումը, հոտն այնպիսի կենդանիներով համարելը, որոնք կունենան գենետիկական այնպիսի ներուժ, որը կնպաստի հետագայում ոչխարաբուծության շահութաբերության մակարդակի բարձրացմանը»,-ասաց Տեր-Իսահակյանը:
Հայաստանում ոչխարների գլխաքանակը տատանվում է 713 հազարի շրջանակներում: Կա կենդանիների արտահանման բավականին մեծ ցուցանիշ, ոչխարի մսի արտադրության տեսանկյունից Հայաստանն ինքնաբավության բավականին բարձր մակարդակ ունի:
Ծրագիրն իրականացվում է երկու ձևաչափով՝ վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորմամբ և ծախսերի մասնակի փոխհատուցմամբ: Վարկերը տրամադրվում են 4 տարի մարման ժամկետով, պետության կողմից սուբսիդավորվում են այն չափով, որ տնտեսավարողի համար վարկը հասանելի է լինում 2 տոկոս տոկոսադրույքով: Իսկ սահմանամերձ համայնքների տնտեսա­վարողներին կամ գյուղատնտեսության ոլորտում գործունեություն իրականացնող կոոպերատիվներին՝ 0 տոկոս տոկոսա­դրույքով:
Երկրորդ բաղադրիչով պետությունը փոխհատուցում է ծախսի 23 տոկոսը: Ֆերմերը դիմում է նախարարություն, եթե ստանում է համապատասխան եզրակացությունը, ապա ձեռք է բերում կենդանիները, և պետությունը փոխհատուցում է 450 հազար ՀՀ դրամ արժեքով ձեռք բերված տոհմային մանր եղջերավոր կենդանիների համար՝ 23 տոկոսը: Իսկ սահմանամերձ շրջանների բնակիչների և կոոպերատիվների համար պետությունը փոխհատուցում է 27 տոկոսը:
Ծրագրի շրջանակում դրված է նաև կենդանիների ձեռքբերման սահմանաչափ: Կարելի է ձեռք բերել մինչև 2000 գլուխ ոչխար, իսկ վարկի պորտֆելի չափը կարող է կազմել մինչև 900 մլն դրամ, այսինքն` Ԡ գլուխ կենդանու հաշվով՝ ոչ ավել քան 450 հազար դրամ: Ծրագրի շրջանակում հնարավոր է ձեռք բերել միայն 4-16 և 6-16 ամսական համապատասխանաբար էգ և արու մատղաշներ և մինչև 18 ամսական հղի կենդանիներ:
Ծրագրի շրջանակում, ըստ Տեր-Իսահակյանի, ձեռք են բերվել բարձր մթերատվություն ունեցող ցեղատեսակներ՝ եվրոպական երկրներից՝ Գերմանիայից, Ֆրանսիայից, նաև ՌԴ-ից, Ուկրաինայից: «Ներկրվել են օրինակ ռոմանովյան ցեղի ոչխարներ, որոնց պտղատվությունը կազմում է 300 տոկոս և ավել: Այս կենդանիների ներկրումը կնպաստի հետագայում և տեղում բուծվող ցեղերի վաղահասությանը, և պտղատվության մակարդակի բարձրացմանը»,-նշեց նա:
Ծրագրից մինչև այժմ օգտվել է 12 շահառու, ծրագրի շրջանակում ընդհանուր առմամբ ձեռք է բերվել 1327 գլուխ մանր եղջերավոր կենդանի: Վարկի ընդհանուր գումարը կազմել է շուրջ 360 մլն դրամ, սուբսիդավորման գումարը՝ շուրջ 67 մլն դրամ: Իսկ փոխհատուցման բաղադրիչով փոխհատուցվել է 13.6 մլն դրամ:

Государство содействовало ввозу в Армению более 1300 голов племенного мелкого рогатого скота
В рамках программы государственного содействия хозяйственники Армении приобрели 1 327 голов импортированного племенного мелкого рогатого скота высокой продуктивности. В беседе с «Арменпресс» начальник управления животноводства Министерства экономики РА Левон Тер-Исаакян представил программу «Содействия развитию овцеводства и козоводства в Республике Армения на 2019-2023 годы».
«Овцеводство, с учетом наших климатических условий, пастбищ и потребностей рынка, также является одной из важных и традиционных отраслей животноводства. Принято решение о реализации программы для улучшения кормовых показателей, скороспелости и плодовитости животных местной селекции. Основная цель проекта - улучшить племенной состав животных, иметь стада животных с высоким генетическим потенциалом, который в будущем будет способствовать повышению уровня рентабельности овцеводства», - отметил Левон Тер-Исаакян.
Поголовье овец в Армении колеблется в рамках 713 000. Есть достаточно большой показатель экспорта животных, Армения имеет высокий уровень самообеспеченности по производству баранины.
Программа реализуется в двух форматах: субсидирование процентной ставки по кредиту и частичное возмещение затрат. Кредиты предоставляются со сроком погашения в 4 года, они субсидируются государством в той мере, в какой кредит доступен для предпринимателя по 2-процентной процентной ставке. А хозяйственникам приграничных общин или кооперативов, работающих в сфере сельского хозяйства, с нулевой процентной ставкой.
По второму компоненту государство возмещает 23 % стоимости. Фермер обращается в министерство, и если он получает соответствующее заключение, то приобретает животных, а государство компенсирует 23 % приобретенного племенного мелкого рогатого скота на сумму в 450 000 драмов. Жителям и кооперативам приграничных районов государство компенсирует 27 %.
Существует и ограничение на покупку животных в рамках этой программы. Можно приобрести до 2 000 голов, а размер кредитного портфеля может составить до 900 млн драмов, то есть не более 450 000 драмов за голову животного. В рамках программы возможно приобретение животных в возрасте 4-16 и 6-16 месяцев соответственно и стельных животных до 18 месяцев.
Тер-Исаакян рассказал что, в рамках проекта высокопродуктивные породы были приобретены из европейских стран: Германии, Франции, а также из России и Украины. «Были завезены бараны романовской породы, плодовитость которых составляет 300 и более %. Ввоз этих животных будет способствовать скороспелости местных пород и повышению уровня плодовитости», - добавил он.
На данный момент программой воспользовались 12 бенефициаров. В общей сложности в рамках программы было закуплено 1 327 голов мелкого рогатого скота. Общая сумма кредита составила около 360 млн драмов, сумма субсидии - около 67 млн драмов. По компенсационной составляющей компенсировано 13,6 млн драмов.