Դրամի արժևորումից մինչև լոգիստիկ հարցեր. ինչ խնդիրների են բախվում արտահանողները, լուծման ինչ ուղիներ կան
Դրամի արժևորումից մինչև լոգիստիկ հարցեր. ինչ խնդիրների են բախվում
արտահանողները, լուծման ինչ ուղիներ կան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանից արտահանում իրականացնող ընկերությունները դժգոհում են՝ վերջին շրջանում դրամի արժևորումից մեծապես տուժում են, դժվարություններ է ստեղծում նաև գնաճը, երբ արտահանման համար պատրաստվող ապրանքի համար ձեռք բերվող հումքի գինը թանկացել է, խնդիրներ կան նաև լոգիստիկ առումով: «Արմենպրես»-ը զրուցել է արտահանողների հետ:
Դոլարի փոխարժեքի նվազում, դրամի արժևորում
Հայաստանում արդեն տևական ժամանակ նկատվող դրամի արժևորումը, դոլարի փոխարժեքի անկումն իր ազդեցությունն է ունենում արտահանողների վրա: Արտահանման համար պայմանագրերը հիմնականում կնքվում են դոլարով, և հիմա նրանք նույն ապրանքի դիմաց դոլարով նույն գումարը ստանալով՝ փաստորեն դրամային արտահայտությամբ ավելի քիչ են վաստակում:
Գյուղատնտեսական մթերքներ վերամշակող «Արմավիր ֆրութ» ընկերության արտահանման հիմնական ուղղությունն ԱՄՆ-ն է: Ընկերությունը մեծ քանակներով Միացյալ Նահանգներ է արտահանում պահածոյացված պտուղ-բանջարեղեն, չրեր և այլ ապրանքներ: Ընկերության հիմնադիր, «Մանթաշյանց» գործարարների միության անդամ Հայկ Մանուկյանը նշում է՝ իրենց հիմնական խնդիրն այս պահին արտարժույթի տատանումը և դրամի արժևորումն է: Պետական աջակցության ծրագրերի շնորհիվ մարդիկ սկսել են հիմնել այգիներ, ջերմոցային տնտեսություններ, ծավալներն ավելացել են:
«Սակայն, երբ մեզ մոտ խնդիր է լինում, դա ավտոմատ փոխանցվում է գյուղացիներին: Դրամի արժևորման պայմաններում մենք չենք կարողանում այն ծավալի վերամշակում անել: Գնային առումով մեր պայմանավորվածությունը արտերկրի մեր գործընկերների հետ տարիների պատմություն ունի, այն տարիների ընթացքում շատ քիչ է փոխվում: Օրինակ՝ ԱՄՆ-ում 8-9 տարի պահանջվեց շուկայում դիրք զբաղեցնելու, արտադրանք վաճառելու համար: Եվ հիմա, եթե մենք փոխենք, գինը բարձրացնենք, շուկա ենք կորցնելու»,-ասում է Մանուկյանը:
Նրա խոսքով՝ արտահանվող ապրանքի գինը չեն կարող բարձրացնել, անգամ, եթե բարձրացնեն, այդ շուկայում կորցնելու են մրցունակությունը:  Դոլարի մոտ 20 տոկոսով էժանացման պայմաններում հիմա ընկերության համար անգամ որոշ ապրանքներ արտահանելը  ձեռնտու չէ, այս տարի, սակայն, դեռևս շարունակում են դրանց արտահանումը՝ շուկա չկորցնելու համար, սակայն, հիմնադրի խոսքով, կորցնում են ֆինանսական միջոցներ:
Բեռնափոխադրող, արտահանող «Սպիննակեր Գրուպ» ընկերության համահիմնադիր, «Մանթաշյանց» գործարարների միության անդամ Նորայր Գևորգյանը ևս շեշտում է՝ արտարժույթի տատանումը բոլոր արտահանողների համար է խնդիր: «Արտարժույթի տատանման, դրամի արժևորման արդյունքում այս պահին տուժում են բացառապես բոլոր արտահանողները: Դրամի արժևորումն, իհարկե, վատ բան չէ: Սակայն, երբ դա արվում է միանգամից, խնդիր է»,-ասում է նա:
Նա ընդգծում է՝ բեռնափոխադրման ոլորտում արժեքները դոլարով են հաշվում: «Երբ ասում ենք, որ բեռնափոխադրումն արժե մոտ 2500 դոլար, հաշվի ենք առնում, որ 480 կամ 475 դրամի կուրսով էինք հաշվում, հիմա ստիպված ենք 410-420: Դա բնականաբար բերում է գների բարձրացման, քանի որ մեր ծախսերի մեծ մասը Հայաստանում դրամով է, իսկ եթե այդ 2500 դոլարը 420 դրամով ենք հաշվում, մոտ 15-20 տոկոս կորուստ ենք ունենում»,-ասում է Գևորգյանը:
Կենտրոնական բանկն այն դիրքորոշմանն է, որ Հայաստանում դրամի արհեստական արժեզրկումը կարող է հանգեցնել լուրջ խնդիրների: ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը ավելի վաղ, անդրադառնալով դրամն արհեստականորեն արժեզրկելու վերաբերյալ ստացվող առաջարկներին, ընդգծել էր, որ այդ պարագայում ստեղծելու են գնաճային մի նոր ալիք, որը հարվածելու է Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին՝ ներառյալ արտահանողներին:
Լոգիստիկ խնդիրներ
Արտահանողների համար խնդիր է նաև Վերին Լարսի անցակետի խնդիրը: Պարբերաբար, այդ թվում անբարենպաստ եղանակային պայմանների պատճառով, բեռնատարների կուտակումներ են լինում, հատկապես վերջին շրջանում մեծ հերթերում էին նաև հայկական բեռնատարներ, որոնք արտահանում էին, այդ թվում շուտ փչացող մթերքներ:
«Արմավիր ֆրութ» ընկերությունը ոչ մեծ չափով, սակայն որոշակի քանակով արտահանում իրականացնում է նաև Ռուսաստան: «Շուտով մեծ պայմանավորվածություններ կունենանք ռուսական շուկայի գործընկերների հետ: Այսինքն՝ մեզ համար շատ արդիական է լինելու Լարսի անցակետի խնդիրը: Մենք նաև վերամշակման համար ներմուծումներ ենք անում, և այդ դեպքում ևս Լարսի մասով խնդիրներ ունենում ենք»,-ասում է ընկերության հիմնադիր Հայկ Մանուկյանը:
Նա շեշտում է՝ ցանկացած արտահանողի համար կարևոր նշանակություն ունի Լարսը, քանի որ ունեն պայմանագրեր: «Եթե Լարսի խնդիրը չի լուծվում, նշանակում է, որ մենք պետք է Ռուսաստանում ունենանք պահեստներ, որպեսզի պայմանավորվածություն չխախտենք, ժամանակին ունենանք մեծ քանակի պահեստավորում, սառնարանային տնտեսություն՝ փչացող ապրանքների մասով»,-ասում է ընկերության հիմնադիրը:
Նա նաև նկատել է՝ այս տարի թարմ ծիրան արտահանողներից որոշները հետ են եկել ճանապարհից, գերհասունացած և առաջնային շուկայի համար արդեն ոչ պիտանի ապրանքը վաճառել վերամշակողներին շատ ավելի էժան գնով:
Բեռնափոխադրող, արտահանող «Սպիննակեր գրուպ» ընկերության համահիմնադիր Նորայր Գևորգյանը ևս մատնանշում է Լարսի խնդիրը:  «Լարսի խնդիրն այնպես չէ, որ նոր է: Ովքեր աշխատել են այդ ուղղությամբ, գիտեն, որ դա միշտ խնդրահարույց է, ձմեռն իր խնդիրներն ունի, ամռանն էլ, ինչպես այս տարի, թե ձնհալի, թե ռելիեֆի պատճառով, խնդիր եղավ: Սակայն այս տարի դրան գումարվեց նաև մեքենաների մեծ հոսքն այլ երկրներից, որոնք չեն կարողանում Եվրոպայով գնալ Ռուսաստան, նրանց համար այլընտրանքային ճանապարհը դարձավ Լարսը: Իսկ Լարսն այդքան հնարավորություն չունի, որ կարողանա այդքան մեքենա սպասարկել, մեքենաների թիվը մի քանի անգամ գերակշռում է Լարսի թողունակությանը»,-ասում է նա:
Ընկերությունն այս տարի ծիրանի արտահանում չի իրականացրել: «Գիտեինք, որ ժամանակային առումով չենք հասցնելու շատ արագ անցնել Վրաստանը, հերթեր են լինելու: Այլ պատճառներ ևս կային»,-նշեց նա:
Լարսի անցակետի խնդիրը մեղմելու համար նախատեսվում է լաստանավային հաղորդակցության գործարկում: Կառավարությունը դրա համար հաստատել էր նաև ՀՀ տարածքից արտահանման կամ ՀՀ տարածք ներմուծման նպատակով բեռների՝ լաստանավով տեղափոխման դեպքում առաջացած լրացուցիչ ծախսերի նվազեցմանն ուղղված միջոցառումը: Լաստանավային հաղորդակցության գործարկումը նախատեսվում էր հունիսի 15-ին, սակայն այն դեռևս ձգձգվում է, Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հայտնել էր, որ մնացել է ստանալ միայն Փոթի նավահանգստի օպերատոր հոլանդական ընկերության թույլտվությունը: Այդ ընկերությունը ևս պատժամիջոցներ է կիրառել Ռուսաստանի դեմ: Նախարարի վստահեցմամբ՝ բանակցում են, որ հայկական բեռների փոխադրման համար լաստանավերի վրա այդ սանկցիաները չկիրառվեն:
Սակայն երկու ընկերությունների ներկայացուցիչներն էլ կարծում են, որ, իհարկե, լաստանավային փոխադրումը կթեթևացնի խնդիրը, բայց դա խնդրի լուծում չէ, քանի որ Հայաստանից շատ ավելի մեծ քանակ է դուրս գալիս արտահանման համար, քան լաստանավով կարելի է փոխադրել: Բացի այդ, Նորայր Գևորգյանը նկատում է, որ Հայաստանի կառավարությունը ամեն ինչ անում է այդ մասով, բայց կոնկրետ լաստանավային հաղորդակցության գործարկման համար խնդիր կա եվրոպական ընկերության հետ:
Գնաճ
Վերջին շրջանում ինչպես միջազգային շուկայում, շատ երկրներում, այնպես էլ Հայաստանում նկատվում է գնաճ, միայն մայիսին գնաճը եղել է 9 տոկոս: Արտահանում իրականացնող «Արմավիր ֆրութ» ընկերության հիմնադիր Հայկ Մանուկյանի խոսքով՝ իրենց համար խնդիրներ է ստեղծում նաև գնաճը, թանկացել է հումքը, ներկրվող ապրանքների գներն էլ, չնայած արտարժույթի անկմանը, չեն նվազում:
«Շղթայական գնում է, աշխատուժի, դիզվառելիքի, պարարտանյութի և մյուս բաների գնաճի արդյունքում գյուղմթերքը թանկանում է, հետո թանկ գյուղմթերքը մեզ մոտ գալիս, մթերվում է, ներմուծվող մյուս ապրանքների՝ օրինակ շաքարավազի և այլ ապրանքների գները ևս չեն նվազում, դրա արդյունքում արդեն բավականին մեծ ինքնարժեք է ձևավորվում, որը լուրջ խնդիրների առաջ է կանգնեցնում»,-ասում է Մանուկյանը:
Նա նաև վստահեցնում է, որ ցանկացած տարեվերջին հաջորդ տարվա համար իրենք նախատեսում են գնաճ՝ հաշվի առնելով ԿԲ-ի տված ինֆորմացիան, երկրի վիճակը և այլ իրողություններ, և դրա հիման վրա ապրանքների գնային քաղաքականություն են որոշում, սակայն չէին կարող կանխատեսել, որ արտարժույթն այս տարի նման չափով կնվազեր:
Առաջարկվող լուծումներ
Խոսելով արտահանողների համար խնդիր առաջացրած դրամի արժևորումից՝ Հայկ Մանուկյանը նշում է, որ դրամի արժեզրկումը կարող է բացասական անդրադառնալ տնտեսության վրա գնաճի տեսանկյունից: Ուստի նա այլ տարբերակ է առաջարկում՝ աջակցություն արտահանում իրականացնող ընկերություններին՝ ընդգծելով, որ թե ապրանքի, թե ծառայության արտահանում իրականացնող ընկերությունները երկրի տնտեսության ողնաշարն են: Այսպիսով՝ ընկերության հիմնադրի առաջարկը հետևյալն է՝ ենթադրենք, ընկերությունը արտահանված ապրանքի դիմաց ստացել է 1000 դոլար, որը մանրել է 400 դրամով, իսկ նախկինում մանրում էր 480-ով, ապա այդ 400-ի և 480-ի տարբերության չափի որոշակի մասով փոխհատուցում տրվի:
«Սպիննակեր գրուպ» ընկերության հիմնադիր Նորայր Գևորգյանն էլ նշում է՝ արտարժույթի տատանման խնդիրը համաշխարհային խնդիր է, միայն Հայաստանից չէ կախված: Նա նկատում է՝ ԿԲ-ի՝ դրան չմիջամտելու նպատակը գնաճը զսպելն է: Ըստ Գևորգյանի՝ դա ինչ-որ չափով հաջողվում է, սակայն գնաճն էլ է համաշխարհային միտում, հետևաբար գնաճն առհասարակ զսպել չի հաջողվելու: Այնուամենայնիվ, նա ընդգծում է, որ այդ պարագայում տուժում են արտահանողները, և նրանց պետք է համապատասխան մոտեցում ցուցաբերվի:
«Եթե տուժող ոլորտների համար չլինի փոխհատուցում, շատ դժվար վիճակում են հայտնվելու:  Պետք է լինի ոլորտային աջակցություն արտահանում իրականացնող ընկերություններին, նրանց, որոնք դոլարային պայմանագրեր ունեն»,-ասում է Գևորգյանը:
Այս խնդիրներին լուծում գտնելու, առաջարկներ անելու, քննարկելու նպատակով «Մանթաշյանց» գործարարների միության անդամ գործարարներ տարբեր հանդիպումներ են ունեցել և ունենում պատկան գերատեսչությունների հետ:

От повышения драма до логистики: с какими проблемами сталкиваются экспортеры, и пути их решения
Компании, экспортирующие из Армении, жалуются, что в последнее время на них сильно повлияло повышение драма, инфляция также создает свои трудности, так как выросла цена закупаемого сырья для товаров, подготовленных к экспорту, также есть проблемы и в плане логистики. «Арменпресс» беседовал с некоторыми экспортерами.
Снижение курса доллара, укрепление драма
Подорожание драма, падение курса доллара, наблюдаемое в Армении уже давно, сказываются на экспортерах. Контракты на экспорт в основном заключаются в долларах, и теперь они, получив ту же сумму в долларах за тот же товар, фактически зарабатывают меньше в драмовом эквиваленте.
Основным направлением экспорта предприятия по переработке сельхозпродукции «Армавир Фрут» являются США. Компания экспортирует в Соединенные Штаты большое количество консервированных фруктов и овощей, сухофруктов и других продуктов. Айк Манукян, учредитель компании, член Союза предпринимателей «Манташянц», говорит, что их главная проблема на данный момент - это колебания курса иностранной валюты и укрепление драма. Благодаря программам господдержки люди начали сажать огороды, создавать тепличные хозяйства, увеличились объемы продукции.
«Однако, когда у нас возникает проблема, она автоматически передается и сельским жителям. В условиях укрепления драма мы не в состоянии переработать весь этот объем. Что касается цен, то наши соглашения с зарубежными партнерами имеют многолетнюю историю, они очень мало изменились за эти годы. Например, в США потребовалось 8-9 лет, чтобы занять позицию на рынке и продавать свою продукцию. И сейчас, если мы изменим и поднимем цену, мы потеряем рынок», - говорит Манукян.
По его словам, они не могут повышать цену на экспортируемый товар, а если повысят, то потеряют конкурентоспособность на этом рынке. В условиях 20-процентного падения курса доллара компании невыгодно экспортировать даже часть продукции, однако в этом году они продолжают ее экспортировать, чтобы не потерять рынок, но, по словам основателя, они теряют финансовые ресурсы.
Норайр Геворкян, соучредитель транспортно-экспедиторской компании «Спиннакер Групп», член Союза предпринимателей «Манташянц», также подчеркивает, что колебания курса иностранной валюты являются проблемой для всех экспортеров. «В результате колебаний валюты, повышения драма сейчас страдают все экспортеры. Повышение курса валюты, безусловно, не является чем-то плохим. Но когда это делается сразу, возникает проблема», - говорит он.
Он подчеркивает, что цены в сфере грузоперевозок исчисляются в долларах. «Когда мы говорим, что фрахт стоит около 2500 долларов, мы учитываем, что раньше мы рассчитывали по курсу 480 или 475 драмов, сейчас приходится использовать 410-420. Это, естественно, ведет к росту цен, потому что большая часть наших расходов в Армении в драмах, а если пересчитать эти 2500 долларов в 420 драмов, то мы имеем убыток порядка в 15-20 %», - говорит Геворкян.
Центральный банк придерживается той позиции, что искусственная девальвация драма в Армении может привести к серьезным проблемам. Председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян, касаясь предложений искусственно девальвировать драм, подчеркнул, что в этом случае будет создана новая волна инфляции, которая ударит по всем гражданам Армении, в том числе и по экспортерам.
Логистические вопросы
Вопрос КПП «Верхний Ларс» также является проблемой для экспортеров. Регулярно, в том числе из-за неблагоприятных погодных условий, там скапливаются грузовики, в последнее время выстроились длинные очереди армянских грузовиков, вывозящих в том числе и скоропортящиеся продукты.
Компания «Армавир Фрут» в небольшом, но в определенном объеме экспортирует и в Россию. «В ближайшее время у нас будут большие договоренности с нашими партнерами на российском рынке. Другими словами, вопрос КПП «Ларс» будет для нас очень актуальным. Мы импортируем для переработки, и в этом случае у нас также есть проблемы с Ларсом», - говорит основатель компании Айк Манукян.
Он подчеркивает, что Ларс важен для любого экспортера, потому что у них заключены контракты. «Если проблема Ларса не будет решена, значит, мы должны иметь склады в России, чтобы не нарушать договоренности, иметь большой объем хранения и рефрижерации по скоропортящимся товарам», - говорит основатель компания.
Он также заметил, что в этом году некоторые из экспортеров свежих абрикосов вернулись обратно, чтобы продать перерабатывающим компаниям перезрелые и уже непригодные для первичного рынка продукты по гораздо более низкой цене.
На проблему Ларса указывает и соучредитель транспортно-экспедиторской компании «Спиннакер Групп» Норайр Геворгян. «Проблема Ларса не нова. Те, кто работал в этом направлении, знают, что это всегда проблематично, зимой бывают одни проблемы, а летом, как в этом году, возникли проблемы либо из-за таяния снегов, либо из-за рельефа. Однако в этом году к ним добавился и большой поток машин из других стран, которые не могут попасть в Россию через Европу, и Ларс стал для них альтернативным маршрутом. А у Ларса нет возможности обслуживать такое количество автомобилей, оно в несколько раз превышает возможности Ларса», - говорит он.
В этом году компания не экспортировала абрикосы. «Мы знали, что не сможем быстро пересечь Грузию по времени, будут очереди. Были и другие причины», - сказал он.
Планируется, что паромное сообщение решит проблему пересечения Ларса. С этой целью правительство также утвердило меру, направленную на снижение дополнительных расходов, возникающих в случае перевозки товаров паромным транспортом с целью экспорта с территории Армении или ввоза на территорию Армении. Запуск паромной переправы планировался на 15 июня, но он пока задерживается, заявил министр экономики Ваан Керобян, осталось получить  разрешение голландского оператора порта Поти. Эта компания также ввела санкции против России. По заверению министра, ведутся переговоры, чтобы эти санкции не распространялись на паромы для перевозки армянских товаров.
Однако представители обеих компаний считают, что, конечно, паромные перевозки облегчат проблему, но это не решение проблемы, потому что из Армении на экспорт уходит гораздо большее количество, чем можно перевезти паромом. Кроме того, Норайр Геворгян замечает, что правительство Армении хотя и делает все в этом плане, но есть проблема с европейской компанией по поводу запуска конкретного паромного сообщения.
Инфляция
В последнее время наблюдается инфляция как на международном рынке и во многих странах, так и в Армении. В мае уровень инфляции составил  9 %. По словам основателя компании-экспортера «Армавир Фрут» Айка Манукяна, проблемы им создает и инфляция, цены на сырье выросли, а цены на импортные товары не снижаются, несмотря на падение курса иностранной валюты.
«Это цепная реакция, в результате инфляции рабочей силы, солярки, удобрений и прочего цена на сельхозпродукцию также растет, потом к нам поступает дорогая сельхозпродукция, она запасается, цены на другую импортную продукцию. Например, цены на сахар и другие продукты, тоже не снижается, в итоге себестоимость уже становится достаточно высокой, что создает серьезные проблемы», - говорит Манукян.
Он уверяет, что в конце каждого года они планируют инфляцию на следующий год, учитывая информацию, которую дает ЦБ, состояние страны и другие реалии, и исходя из этого решают ценовую политику продуктов, но они не могли предсказать, что иностранная валюта в этом году так снизится.
Предлагаемые решения
Говоря о повышении драма, создавшем проблемы для экспортеров, Айк Манукян отмечает, что это может оказать негативное влияние на экономику и с точки зрения инфляции. Поэтому он предлагает другой вариант: поддержку компаний-экспортеров, подчеркивая, что компании, экспортирующие как товары, так и услуги, составляют костяк экономики страны. Таким образом, предложение учредителя компании состоит в следующем: допустим, компания получила 1000 долларов за экспортируемый товар, которые она поменяла за 400 драмов, а раньше меняла за 480, то определенная часть разницы между 400 драмами и 480 должна быть компенсирована.
Норайр Геворгян, основатель компании «Спиннакер Групп», также отмечает, что проблема колебаний валюты является глобальной проблемой, она не зависит только от Армении. Он отмечает, что целью невмешательства ЦБ является сдерживание инфляции. По словам Геворгяна, в какой-то степени это удается, но инфляция также является общемировой тенденцией, поэтому контролировать инфляцию в целом не удастся. Однако он подчеркивает, что в этом случае страдают экспортеры, и к ним нужно относиться соответственно.
«Если не будет компенсации пострадавшим отраслям, они окажутся в очень тяжелом положении. Должна быть отраслевая поддержка компаний-экспортеров, тех, у кого есть долларовые контракты», - говорит Геворкян.
Чтобы найти решение этих проблем, внести предложения, обсудить их, предприниматели, входящие в Союз предпринимателей «Манташянц», проводили и проводят различные встречи со всеми соответствующими ведомствами.