Աշխարհում կապիկի ծաղիկով վարակվածների թիվը գերազանցել է 9 հազարը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը հուլիսի 12-ին հայտնել է, որ աշխարհի 63 երկրներում կապիկի ծաղիկի վարակի ավելի քան 9000 դեպք է հայտնաբերվել։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ներկայումս աշխարհի 63 երկրներում գրանցվել է կապիկի ծաղիկի վարակի շուրջ 9200 դեպք: Կապիկի ծաղիկի վարակի արտակարգ իրավիճակների հանձնաժողովը կհանդիպի հաջորդ շաբաթ՝ վերանայելու վարակի միտումները, արձագանքման միջոցառումների արդյունավետությունը և առաջարկություններ ներկայացնելու, թե երկրներն ինչ պետք է անեն բռնկումը վերահսկելու համար»,- ասել է ԱՀԿ-ի ղեկավարը:
Կապիկի ծաղիկը եզակի հանդիպող վիրուսային հիվանդություն է, որը մարդկանց է փոխանցվում վայրի կենդանիներից: Հիվանդության ախտանիշները ներառում են ջերմություն, գլխացավ, մկանային ցավ, մեջքի ցավ, այտուցված ավշային հանգույցներ, դող և հոգնածություն: Ըստ ԱՀԿ-ի տվյալների, կապիկի ծաղիկի բռնկումների մահացության մակարդակը սովորաբար կազմում է 1-10%, ընդ որում՝ մահացության մեծ մասը բաժին է ընկնում ավելի երիտասարդ տարիքային խմբերին: Կապիկի ծաղիկի դեմ հատուկ բուժում կամ պատվաստանյութ չկա, սակայն ծաղիկի դեմ նախնական պատվաստումը բարձր կանխարգելիչ արդյունավետություն է ունենում հիվանդության դեմ:

Число заражений оспой обезьян в мире превысило девять тысяч
Более 9 тысяч случаев заражения оспой обезьян выявлено в 63 странах мира. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщил во вторник генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Адханом Гебрейесус.
"Что касается оспы обезьян, то в настоящее время зарегистрировано 9200 случаев заболевания в 63 странах. Комитет по чрезвычайной ситуации по оспе обезьян соберется на следующей неделе и рассмотрит тенденции, эффективность мер противодействия и даст рекомендации о том, что страны и сообщества должны сделать для борьбы со вспышкой", - сказал глава ВОЗ на брифинге.
Оспа обезьян - редкая вирусная инфекция, которая передается и между людьми. Обычно это легкое заболевание, и большинство людей выздоравливают в течение нескольких недель, однако у некоторых возможны осложнения. В Агентстве по здравоохранению Британии отмечали, что оспа обезьян не считается инфекцией, передаваемой половым путем, однако может передаваться при тесном контакте с инфицированным человеком.