Զելենսկին խնդրում Է ավելին, քան Արեւմուտքի երկրներն ի վիճակի են տալու նրան. Լը Պեն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Մարին Լը Պենը («Ազգայն միավորում») կարծում Է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Արեւմուտքի երկրներից խնդրում Է ավելին, քան նրանք ի վիճակի են նրան տալու:
«Զելենսկին ավելի ու ավելի շատ օգնություն Է ցանկանում: Երբեմն նա խնդում Է ավելին, քան կարելի Է տալ»,- ապրիլի 14-ին ասել Է Լը Պենը France 2 հեռուստաալիքի եթերում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Պատասխանելով հաղորդումը վարողի հարցին՝ նա արտահայտվել Է Ուկրաինայի իրադարձությունների վերաբերյալ կիրառված «ցեղասպանություն» տերմինի գործածման դեմ:
«Ցեղասպանությունն ունի իրավաբանորեն շատ հստակ սահմանում, եւ այն չի համապատասխանում իրադրությանը»,- ասել Է Լը Պենը: Ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը չի համաձայնվել ԱՄՆ-ի նաշագահ Ջո Բայդենի ասածին, որը պնդել Է, թե Ուկրաինայում տեղի ունեցողն իրեն «ցեղասպանություն» Է թվում: Ֆրանսիայի ղեկավարը «տերմինների գործածման հարցում զգուշության» կոչ Է արել: Լը Պենը միաժամանակ ընդգծել Է, որ չի հավատում Ռուսաստանի մեկուսացման հնարավորությանը միջազգայն ասպարեզում: «Դա աշխարհի մեծ տեություն Է»,- ասել Է նա՝ նշելով, որ հանդես Է գալիս ՆԱՏՕ-ի եւ Ռուսաստանի շփումների վերականգնման օգտին ուկրաինական հակամարտության ավատից հետո:
«Ես կարծում եմ, որ Արեւմուտքը կկորցնի, եթե երկարաժամկետ հեռանկարում Ռուսաստանն ընտրությունն անի հօգուտ Չինաստանի հետ համագործակցության»,- ասել Է նախագահի թեկնածուն: Նա նշել Է, որ պետության ղեկավար ընտրվելու դեպքում իր արտաքին քաղաքականությունում ինքը կղեկավարվի «անկախության, հավասարահեռության եւ մշատականության» սկզբունքներով: Նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը Ֆրանսիայում կկայանա ապրիլի 24-ին: Լը Պենի մրցակիցը կլինի երկրի գործող նախագահ Էմանունել Մակրոնը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Ле Пен: Зеленский просит больше того, что страны Запада в состоянии ему дать
Кандидат в президенты Франции Марин Ле Пен ("Национальное объединение") считает, что украинский президент Владимир Зеленский просит у стран Запада больше того, что они в состоянии ему дать,передает Арменпресс.
"Зеленский хочет все большей поддержки. Иногда он просит больше того, что можно дать", - сказала Ле Пен в четверг в эфире телеканалаFrance2.
Отвечая на вопросы ведущего программы, она высказалась против употребления термина "геноцид" применительно к событиям на Украине. "Геноцид имеет юридически очень четкое определение, и оно не соответствует ситуации", - сказала Ле Пен. Ранее президент Франции Эмманюэль Макрон не согласился со словами президента США Джо Байдена, утверждавшего, что происходящее на Украине кажется ему "геноцидом". Французский лидер призвал к "осторожности с терминами".
Одновременно Ле Пен подчеркнула, что не верит в возможность изоляции России на международной арене. "Это великая мировая держава", - сказала она, отметив, что выступает за возобновление контактов НАТО и России после окончания украинского конфликта. "Я думаю, что Западу будет что терять, если в долгосрочной перспективе Россия сделает выбор в пользу сотрудничества с Китаем", - заметила кандидат в президенты. Она отметила, что в случае избрания главой государства в своей внешней политике она будет руководствоваться принципами "независимости, равноудаленности и постоянства".
Второй тур президентских выборов состоится во Франции 24 апреля. Соперником Ле Пен в финале кампании станет действующий президент страны Эмманюэль Макрон.