Լե Պենը հանդես է եկել եվրոպական կառուցվածքի զարգացման կոչով
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու, ծայրահեղ աջ «Ազգային միավորում» կուսակցության առաջնորդ Մարի Լե Պենը հայտարարել է, որ իր նպատակը երկրի՝ Եվրամիությունից դուրս գալը չէ:
«Ես չեմ ցանկանում դուրս գալ Եվրոպական միությունից: Դա իմ նպատակը չէ», ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին լրագրողներին ասել է Լե Պենը:
Նա ընդգծել է՝ ցանկանում է, որ եվրոպական կառուցվածքը զարգացում ապրի: «Արդեն մի քանի տարի է՝ խոսում եմ այդ մասին: Այդ մասին բարձրաձայնել եմ եվրոպական վերջին ընտրությունների շրջանում ևս: Մենք ձգտում ենք ազգերի եվրոպական դաշինք ստեղծել»,-նշել է Լե Պենը:
Ֆրանսիայի նախագահի ընտրությունների առաջին փուլն անցկացվել է ապրիլի 10-ին: Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարարության հրապարակած վերջնական արդյունքների համաձայն՝ գործող նախագահ Էմանուել Մակրոնի օգտին քվեարկել է ընտրողների 27, 84 տոկոսը, իսկ Լե Պենի օգտին՝ 23, 15 տոկոսը: Ընտրությունների հաջորդ փուլը կանցկացվի ապրիլի 24-ին:

Ле Пен выступила за эволюцию европейской структуры
Кандидат в президенты Франции от крайне правой партии "Национальное объединение" Марин Ле Пен заявила, что ее целью не является выход страны из Евросоюза.
"Я не хочу выходить из Евросоюза. Это не моя цель", - как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, сообщила журналистам Ле Пен, которая находится с поездкой в департаменте Йонна на востоке Франции.
"Но вместе с тем я хочу, чтобы эта европейская структура эволюционировала. Я говорю об этом на протяжении нескольких лет. Я говорила об этом в период последних европейских выборов. Мы хотим создать европейский альянс наций – свободный и суверенный", - отметила она.
Ле Пен наряду с действующим президентом Франции Эммануэлем Макроном вышла во второй тур президентских выборов, который состоится 24 апреля. Первый тур прошел в воскресенье, 10 апреля.