Նոր Զելանդիան լրացուցիչ տուրքեր կսահմանի Ռուսաստանից ապրանքների ներմուծման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր Զելանդիայի կառավարությունն Ուկրաինայում ՌԴ-ի հատուկ գործողության ֆոնին 35 տոկոսի չափով տուրքեր կսահմանի Ռուսաստանից բոլոր ապրանքների ներմուծման համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասվում Է ԱԳ նախարարության ղեկավար Նանայա Մահուտայի եւ առեւտրի նախարարության ղեկավար Դեմիեն Օ՛Կոննորի համատեղ հայտարարության մեջ:
«Կառավարությունը հայտարարել Է, որ 35 տոկոսի չափով տուրքեր կսահմանի Ռուսաստանից ամբողջ ներմուծման համար եւ առկա արտահանական արգելքները կտարածի այն ապրանքների վրա, որոնք սերտորեն կապված են Ռուսաստանի արդյունաբերության ռազմավարական ճյուղերի հետ»,-ասվում Է հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել Է երկրի կառավարության կայքում:
Մասնավորապես, փաստաթղթի համաձայն, Նոր Զելանդիայի իշխանություններն արգելք կսահմանեն տեղեկատվա-հաղորդակցական տեխնոլոգիաների համար սարքավորումների եւ շարժիչների արտահանման վրա: Փաստաթղթում նշվում Է, որ այսօրվա դրությամբ սա Նոր Զելանդիայի «ամենանշանակալի տնտեսական պատասխանն Է Ռուսաստանի ռազմական գործողությանը: Որոշումն ուժի մեջ կմտնի ապրիլի 25-ից այն բանից հետո, երբ կնախապատրաստվեն համապատասխան որոշումները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Новая Зеландия введет дополнительные пошлины на импорт товаров из России
Правительство Новой Зеландии введет пошлины в размере 35% на импорт всех товаров из России на фоне спецоперации РФ на Украине, как передает Арменпресс, об этом говоритсяв совместном заявлении главы МИД Нанайи Махуты и главы минторга Дэмиена О'Коннора.
"Правительство объявило, что введет пошлины в размере 35% на весь импорт из России и распространит существующие экспортные запреты на продукцию, тесно связанную со стратегическими отраслями российской промышленности", - говорится в заявлении, опубликованном на сайте правительства страны.
В частности, согласно документу, властиНовой Зеландиивводят запрет на экспорт оборудования для информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) и двигатели.
В документе отмечается что на сегодняшний день это "самый значительный экономический ответ" Новой Зеландии на военную операциюРоссии. Решение вступит в силу с 25 апреля после того, как будут подготовлены соответствующие постановления.