COVAX-ը COVID-19-ի դեմ 4,7 մլն դեղաչափ պատվաստանյութ Է տրամադրել ԿԺԴՀ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: COVAX միջազգային մեխանիզմը կորոնավիրուսային վարակի դեմ AstraZeneca ընկերության լրացուցիչ 4,7 միլիոն դեղաչափ պատվաստանյութ կտրամադրի ԿԺԴՀ-ին:
Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 30-ին այդ մասին հայտնել Է KBS հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով կազմակերպության հաշվետվությունը: Ավելի վաղ COVAX-ը Փհենյանին Էր տրամադրել երկու միլիոն դեղաչափ պատվաստանյութ: Այսպիսով պատրաստուկի միագումար քանակը բավական կլինի ԿԺԴՀ-ի բնակչության շուրջ 13 տոկոսին պատվաստելու համար:
Ինչպես Սեուլում հայտնել Է Հարավային Կորեայի միավորման նախարարության ներկայացուցիչը, «COVAX-ը եւ Հյուսիսային Կորեան շարունակում են պատվաստանյութերի շուրջը կոնսուլտացիաները, սակայն մանրամասն պլան առայժմ մշակված չԷ»: Անցյալ տարվանից ԿԺԴՀ-ն փակել Է սահմանները՝ կորոնավիրուսի ներթափանցումը կանխելու համար: Պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ երկրում համավարակի սկզբից վարակման ոչ մի դեպք չի արձանագրվել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

COVAX выделил КНДР 4,7 млн доз вакцины от COVID-19
Международный механизм COVAX дополнительно предоставит КНДР 4,7 млн доз вакцины от коронавирусной инфекции производства компании AstraZeneca. Как передает Арменпресс, об этом сообщил во вторник телеканал KBS со ссылкой на отчет организации.
Ранее COVAX выделила Пхеньяну два миллиона доз вакцины. Таким образом совокупного количества препарата будет достаточно, чтобы привить около 13% всего населения КНДР.
Как сообщил в Сеуле представитель южнокорейского министерства объединения, "COVAX и Северная Корея продолжают консультации по поставкам вакцин, однако детальный план пока не выработан".
С прошлого года КНДР закрыла границы, чтобы предотвратить проникновение коронавируса. Согласно официальным данным, в стране с начала пандемии не было зарегистрировано ни одного случая заражения.