ՀՀ ԱԽ քարտուղարն ու ՀՀ-ում Նորվեգիայի Թագավորության դեսպանը կարևորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործում
ՀՀ ԱԽ քարտուղարն ու ՀՀ-ում Նորվեգիայի Թագավորության դեսպանը կարևորել են
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման
գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հոկտեմբերի 22-ին ընդունել է Նորվեգիայի Թագավորության նորանշանակ դեսպան Հելենե Սանդ Անդրեսենին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են Անվտանգության խորհրդից, հանդիպման սկզբում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել երկկողմ օրակարգին առնչվող հարցերի շուրջ և պատրաստակամություն հայտնել այդ օրակարգն առավել ընդլայնելու և համագործակցության ներուժը լիարժեք իրացնելու ուղղությամբ:
Դեսպան Հելենե Սանդ Անդրեսենը մասնավորապես ընդգծել է, որ ժողովրդավարական արժեքները, մարդու իրավունքներն, օրենքի գերակայությունը, կրթությունը և էներգետիկ անվտանգությունն այն ոլորտներն են, որոնց շրջանակներում կարող են առավել զարգանալ հայ-նորվեգական հարաբերությունները:
Կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը վերաբերող հարցերի: ԱԽ քարտուղարը շեշտել է ապաշրջափակման կարևորությունը՝ տարածաշրջանում անվտանգության միջավայր ձևավորելու հրամայականում:
Երկուստեք կարևորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման գործընթացում:

Секретарь Совбеза Армении и посол Норвегии в Армении о роли МГ ОБСЕ в урегулировании карабахского конфликта
Секретарь Совбеза Армении и посол Норвегии в Армении о роли МГ ОБСЕ в
урегулировании карабахского конфликта
22 октября секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян принял посла Королевства Норвегии Хелен Санд Андресен.
Как сообщили «Арменпресс» в Совете безопасности, в начале встречи собеседники обменялись мнениями по вопросам двусторонней повестки, выразили готовность к дальнейшему расширению этой повестки и полной реализации потенциала сотрудничества.
Посол Хелен Санд Андресен особо подчеркнула, что демократические ценности, права человека, верховенство закона, образование, энергетическая безопасность - это те сферы, в которых армяно-норвежские отношения могут развиваться и дальше.
Стороны затронули вопросы региональной безопасности и стабильности. Генеральный секретарь Совета безопасности подчеркнул необходимость разблокирования коммуникаций и создания обстановки безопасности в регионе.
Также обсудили роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ в процессе всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта.