ԼՂ հակամարտության համապարփակ կարգավորումը մեծապես կնպաստի Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության հաստատմանը. Միրզոյան
ԼՂ հակամարտության համապարփակ կարգավորումը մեծապես կնպաստի Հարավային
Կովկասում տևական խաղաղության հաստատմանը. Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 14-ին մասնակցել է Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում գումարված ԱՊՀ մասնակից պետությունների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին:
«Միջոցառման ընթացքում, որն անց է կացվել նեղ, այնուհետև՝ ընդլայնված ձևաչափով, ԱՊՀ մասնակից պետությունների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները, կառույցի հետագա զարգացման համատեքստում, մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային հարցերի շուրջ, մանրամասն քննարկել են ԱՊՀ շրջանակներում քաղաքական, առևտրատնտեսական, մշակութային ու հումանիտար փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
ԱԳ նախարարներն ամփոփել են հիմնադրումից ի վեր՝ անցած երեսուն տարիների ընթացքում իրականացված աշխատանքները և իրագործված ծրագրերը, դիտարկել են ԱՊՀ զարգացման հեռանկարները և գործունեության առաջնահերթ ուղղությունները:
Նիստի ընթացքում նախարար Միրզոյանն, անդրադառնալով կառույցի հետագա զարգացմանն, ընդգծել է մասնակից պետությունների կողմից ԱՊՀ հիմնարար փաստաթղթերում արտացոլված ինքնիշխանության և ժողովուրդների իրավահավասարության ու ինքնորոշման իրավունքի, պետական սահմանների անխախտելիության, ուժ և ուժի սպառնալիքի չկիրառման ու վեճերի՝ խաղաղ միջոցներով կարգավորման սկզբունքներին հավատարմության կարևորությունը։
Վերոնշյալը շեշտվել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի համատեքստում։ Կարևորելով նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների, մասնավորապես՝ հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անհապաղ ազատ արձակումը և ադրբեջանական ԶՈւ վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է նաև, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորումը մեծապես կնպաստի Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության հաստատմանը։
ԱԳՆԽ նիստի արդյունքներով ընդունվել են մի շարք հայտարարություններ, որոնք հաջորդ օրը կներկայացվեն ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի հաստատմանը։
Նիստի ընթացքում համաձայնեցվել են նաև ԱՊՀ շրջանակներում արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև բազմամակարդակ խորհրդակցությունների 2022թ. ծրագիրը, Կենսաբանական և թունավոր զենքի արգելման կոնվենցիայի ամրապնդման մասին ԱՊՀ մասնակից պետությունների ԱԳ նախարարների հայտարարությունը, Ահաբեկչությանը և ծայրահեղականության այլ դրսևորումներին հակազդման խնդիրների հետազոտության հարցերով ԱՊՀ մասնակից պետությունների բազային կազմակերպություն ստեղծելու որոշումը  և այլ փաստաթղթեր:

NK conflict’s comprehensive settlement to greatly contribute to establishment of lasting peace in region – Armenian FM
NK conflict’s comprehensive settlement to greatly contribute to establishment of lasting peace in
region – Armenian FM
YEREVAN, OCTOBER 14, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan participated in the session of the Council of Foreign Ministers of the CIS participating states in the Belarusian capital of Minsk on October 14, the Armenian foreign ministry reports.
During the narrow and extended-format sessions the Foreign Ministers of the CIS states exchanged views on regional and international issues, discussed the political, commercial, cultural and humanitarian partnership within the Organization.
The ministers summed up the activities and programs carried out so far since the establishment of the Organization, discussed the CIS development prospects and priority activity directions.
In his remarks the Armenian FM touched upon the further development of the structure and highlighted the importance of the adherence to the principles set on the CIS fundamental document relating to sovereignty and peoples’ right to equality and self-determination, inviolability of state borders, non-use of force and threat of force, peaceful settlement of disputes. The FM emphasized these principles in the context of the recent military aggression unleashed by Azerbaijan against Artsakh. Highlighting the necessity of observing the provisions of the November 9 trilateral statement, in particular the immediate release of Armenian prisoners of war and other persons held in Azerbaijan, and the preservation of the Armenian cultural and spiritual heritage in the territories under the Azerbaijani control, FM Ararat Mirzoyan said that the comprehensive settlement of the Nagorno Karabakh conflict under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship will greatly contribute to the establishment of lasting peace in South Caucasus.
The Foreign Ministers of CIS states adopted several statements based on the session results, which will be submitted for the approval of the Council of the CIS heads of state next day.