ԼՂ հակամարտության համապարփակ կարգավորումը մեծապես կնպաստի Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության հաստատմանը. Միրզոյան
ԼՂ հակամարտության համապարփակ կարգավորումը մեծապես կնպաստի Հարավային
Կովկասում տևական խաղաղության հաստատմանը. Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 14-ին մասնակցել է Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում գումարված ԱՊՀ մասնակից պետությունների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին:
«Միջոցառման ընթացքում, որն անց է կացվել նեղ, այնուհետև՝ ընդլայնված ձևաչափով, ԱՊՀ մասնակից պետությունների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները, կառույցի հետագա զարգացման համատեքստում, մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային հարցերի շուրջ, մանրամասն քննարկել են ԱՊՀ շրջանակներում քաղաքական, առևտրատնտեսական, մշակութային ու հումանիտար փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
ԱԳ նախարարներն ամփոփել են հիմնադրումից ի վեր՝ անցած երեսուն տարիների ընթացքում իրականացված աշխատանքները և իրագործված ծրագրերը, դիտարկել են ԱՊՀ զարգացման հեռանկարները և գործունեության առաջնահերթ ուղղությունները:
Նիստի ընթացքում նախարար Միրզոյանն, անդրադառնալով կառույցի հետագա զարգացմանն, ընդգծել է մասնակից պետությունների կողմից ԱՊՀ հիմնարար փաստաթղթերում արտացոլված ինքնիշխանության և ժողովուրդների իրավահավասարության ու ինքնորոշման իրավունքի, պետական սահմանների անխախտելիության, ուժ և ուժի սպառնալիքի չկիրառման ու վեճերի՝ խաղաղ միջոցներով կարգավորման սկզբունքներին հավատարմության կարևորությունը։
Վերոնշյալը շեշտվել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի համատեքստում։ Կարևորելով նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների, մասնավորապես՝ հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անհապաղ ազատ արձակումը և ադրբեջանական ԶՈւ վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է նաև, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորումը մեծապես կնպաստի Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության հաստատմանը։
ԱԳՆԽ նիստի արդյունքներով ընդունվել են մի շարք հայտարարություններ, որոնք հաջորդ օրը կներկայացվեն ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի հաստատմանը։
Նիստի ընթացքում համաձայնեցվել են նաև ԱՊՀ շրջանակներում արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև բազմամակարդակ խորհրդակցությունների 2022թ. ծրագիրը, Կենսաբանական և թունավոր զենքի արգելման կոնվենցիայի ամրապնդման մասին ԱՊՀ մասնակից պետությունների ԱԳ նախարարների հայտարարությունը, Ահաբեկչությանը և ծայրահեղականության այլ դրսևորումներին հակազդման խնդիրների հետազոտության հարցերով ԱՊՀ մասնակից պետությունների բազային կազմակերպություն ստեղծելու որոշումը  և այլ փաստաթղթեր:

Всеобъемлющее урегулирование карабахского конфликта будет способствовать долгосрочному миру на Южном Кавказе: МИД
Всеобъемлющее урегулирование карабахского конфликта будет способствовать
долгосрочному миру на Южном Кавказе: МИД
14 октября министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян принял участие в заседании Совета министров иностранных дел государств-участников СНГ, созванном в столице Беларуси Минске.
«В ходе мероприятия, которое проходило в узком, а затем и в расширенном составе, министры иностранных дел стран СНГ обменялись мнениями по региональным и международным вопросам, подробно обсудили политическое, торгово-экономическое, культурное и гуманитарное сотрудничество в рамках СНГ», - передает «Арменпресс» сообщение МИД Армении.
Министры иностранных дел подвели итоги работы, проделанной за последние 30 лет, реализованных программ, перспектив развития СНГ и приоритетов его деятельности.
На заседании Арарат Мирзоян, говоря о дальнейшем развитии структуры, подчеркнул принцип суверенитета, равноправия народов и право на самоопределение, нерушимость государственных границ, неприменение силы и мирное урегулирование споров мирным путем.
Все это было подчеркнуто в контексте военной агрессии, развязанной Азербайджаном против Арцаха. Отметив необходимость немедленного освобождения армянских военнопленных и других лиц и сохранения армянского культурного и духовного наследия на территориях, находящихся под контролем азербайджанских ВС, министр Мирзоян также подчеркнул, что всеобъемлющее урегулирование нагорно-карабахского конфликта под мандатом сопредседательства Минской группы ОБСЕ будет способствовать установлению длительного мира на Южном Кавказе.
По итогам заседания министров ИД принят ряд заявлений, которые на следующий день будут внесены на рассмотрение Совета глав государств СНГ.
В ходе заседания были согласованы и вопросы многоуровневых консультаций между внешнеполитическими ведомствами в рамках СНГ на 2022 год, ряд других документов, направленных на создание базовой организации государств-участников СНГ по вопросам исследования проблем противодействия терроризму и другим проявлениям экстремизма.