Ավստրիայի նոր կանցլեր է դարձել Ալեքսանդեր Շալենբերգը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրիայի նախագահ Ալեքսանդեր Վան դեր Բելենը վարել Է Ալեքսանդեր Շալենբեգի՝ որպես Ավստրիայի կանցլերի երդմնատվության արարողությունը՝ այդ պաշտոնից Սեբաստիան Կուրցի հեռանալուց հետո: Աարարողությունը կայացել Է հոկտեմբերի 11-ին Վիեննայում՝ պետության ղեկավարի դիվանատանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ավստրիայի արտագործնախարարության նախկին ղեկավարը դարձել Է հանրապետության նոր կանցլեր, որը ներկայացնում Է պահպանողական՝ Ավստրիայի ժողովրդական կուսակցությունը (ԱԺԿ): Վան դեր Բելենը նաեւ պաշտոնից արձակել Է Սեբաստիան Կուրցին: Շալենբերգի փոխարեն նախագահն արտաքին գործերի նախարար Է նշանակել Միխայել Լինխարտին:
Լինխարտը 2018 թվականից ծառայել Է հանրապետության դեսպան Ֆրանսիայում: Մինչ այդ երկրար ժամանակ նա եղել Է երկրորդ դեմքն Ավստրիայի ԱԳՆ-ում՝ արտաքին քաղաքական գերատեսչության գլխավոր քարտուղարը: Շալենբերգը ծնվել Է 1969 թվականին Բեռնում (Շվեյցարիա) ազնվականական ծագմամբ ավստրիացի դիվանագետ (դեսպան) Վոլֆգանգ Շալենբերգի ընտանիքում: Մեծացել Է Հնդկաստանում, Իսպանիայում եւ Ֆրանսիայում, որտեղ գտնվել Է հայրը գործուղումների պատճառով:
Կրթությամբ իրավաբան Է, սովորել Է Վիեննայի եւ Փարիզի համալսարաններում: 1997 թվականից աշխատում Է Ավստրիայի ԱԳՆ-ի համակարգում:
Հոկտեմբերի 9-ին Կուրցը հայտարարել Է, որ կաշառակերությանը գործակցելու եւ վստահության չարաշահման կասկածանքով իր նկատմամբ վարվող հետաքննության պատճաով թողնում Է Ավստրիայի կանցլերի պաշտոնը, բայց մնում Է Ավստրիայի ժողովրդական կուսակցության առաջնորդը եւ կզբաղեցնի դրա խմբակցության նախագահի աթոռն Ազգային խորհրդում (խորհրդարանի ստորին պալատ), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Александер Шалленберг стал новым канцлером Австрии
Президент Австрии Александер Ван дер Беллен привел Александера Шалленберга к присяге в качестве канцлера Австрии после ухода с этого поста Себастьяна Курца. Церемония состоялась в понедельник в канцелярии главы государства в Вене, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Экс-глава МИД Австрии Шалленберг стал новым канцлером республики, представляющим консервативную Австрийскую народную партию (АНП). Ван дер Беллен также освободил от должности канцлера Себастьяна Курца.
Вместо Шалленберга министром иностранных дел президент назначил Михаэля Линхарта. Линхарт с 2018 года служил послом республики во Франции. До этого на протяжении долгого времени он был вторым лицом в МИД Австрии - генеральным секретарем внешнеполитического ведомства.
Шалленберг родился 20 июня 1969 года в Берне (Швейцария) в семье австрийского дипломата (посла) дворянского происхождения Вольфганга Шалленберга. Вырос в Индии, Испании и Франции, где находился из-за командировок отца. Юрист по образованию, учился в университетах Вены и Парижа. С 1997 года работает в системе МИД Австрии.
9 октября Курц объявил, что из-за ведущегося в отношении него расследования по подозрению в пособничестве взяточничеству и злоупотреблении доверием оставляет пост канцлера Австрии, но остается лидером АНП и займет кресло председателя ее фракции в Национальном совете (нижняя палата парламента). Вице-канцлер и лидер "Зеленых" (младший партнер по правительственной коалиции) Вернер Коглер приветствовал решение Курца и заявил о согласии продолжить работу коалиционного правительства под руководством Шалленберга.