Տիգրան Խաչատրյանն ու Շվեդիայի դեսպանը քննարկել են փոխադարձ տնտեսական հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր
Տիգրան Խաչատրյանն ու Շվեդիայի դեսպանը քննարկել են փոխադարձ տնտեսական
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Հայաստանում Շվեդիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Ֆինանսների նախարարությունից՝ մանրամասնելով, որ նախարարը դեսպանին է ներկայացրել Կառավարության 2021-2026 թթ. գործունեության ծրագիրը, առաջիկա բյուջետային տարում նախանշված առաջնահերթությունները, ինչպես նաեւ՝ Հայաստանի մակրոտնտեսական կայունության, կապիտալ ծախսերի վերանայման եւ հարկային քաղաքականությանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Դեսպան Պատրիկ Սվենսոնն իր հերթին կարեւորել է երկու երկրների միջեւ համագործակցության խորացումը՝ նշելով, որ Շվեդիան ողջունում է Հայաստանում համակարգային բարեփոխումների իրականացնելու Կառավարության պատրաստակամությունը եւ պատրաստ է շարունակելու աջակցել այդ բարեփոխումների իրականացման գործընթացում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաեւ տնտեսական եւ բիզնես ներդրումների ներգրավման եւ այս ուղղությամբ երկու երկրների միջեւ փոխադարձ տնտեսական հետաքրքրություն ներկայացնող հարաբերությունների զարգացման, ինչպես նաեւ կայուն գործընկերային կապերի հաստատման վերաբերյալ հարցերի լայն շրջանակ:

Министр финансов Армении и посол Швеции обсудили вопросы, представляющие взаимный экономический интерес
Министр финансов Армении и посол Швеции обсудили вопросы, представляющие
взаимный экономический интерес
Министр финансов Армении Тигран Хачатрян принял чрезвычайного и полномочного посла Швеции в Армении Патрика Свенссона. Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в Минфине, уточнив, что министр представил послу бюджет правительства на 2021-2026 годы, план действий в предстоящем бюджетном году, приоритеты, а также ряд вопросов, связанных с макроэкономической стабильностью Армении, обзором капитальных затрат и налоговой политикой.
В свою очередь, посол Патрик Свенссон коснулся расширения сотрудничества между двумя странами, отметив, что Швеция приветствует готовность правительства к осуществлению системных реформ в Армении и готова и дальше содействовать реализации этих реформ.
В ходе встречи стороны обсудили широкий круг вопросов, связанных с привлечением инвестиций,  развитием отношений между двумя странами и установлением стабильных партнерских связей.