«Արմենիա» ավիաընկերությունը COVID-19-ի պատճառով նախորդ տարի իրականացրել է 536 էվակուացիոն չվերթ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Արմենիա» ավիաընկերությունը 2020 թվականի մայիս-դեկտեմբեր ամիսներին, օդային սահմանների փակ լինելու պատճառով, իրականացրել է 536 էվակուացիոն չվերթներ, որոնցով շուրջ 38 հազար ՀՀ քաղաքացի է տարհանվել տարբեր երկրներից և տեղափոխվել Հայաստան։
«Արմենպրես» լրատվական գործակալությունում տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ «Արմենիա» ավիաընկերության փոխտնօրեն, կոմերցիոն գծով տնօրեն Գևորգ Խաչատրյանը շեշտեց, որ այդ ժամանակահատվածում ավիաընկերությունն օգտագործել է իր ամբողջական ռեսուրսի գրեթե 10 տոկոսը։
«2020 թվականի մարտի 15-ին կորոնավիրուսային հիվանդության պատճառով փակվեց ՀՀ օդային տարածքը։ Մոտ 2-3 ամիս «Արմենիա»-ն, ինչպես նաև աշխարհում շատ այլ ավիաընկերություններ դադարեցրին իրենց գործունեությունը և թռիչքներ չէին կատարում։ Նույն թվականի մայիս ամսից սկսած «Արմենիա» ավիաընկերությունն աստիճանաբար սկսեց վերականգնել իր չվերթները։ Մենք այդ պահին օգտագործում էինք մեր ամբողջական ռեսուրսի գրեթե 10 տոկոսը։  2020 թվականի մայիս ամսից մինչև դեկտեմբեր իրականացրել ենք շուրջ 536 էվակուացիոն չվերթ։ Այսինքն՝ ՀՀ ենք տեղափոխել մեր այն քաղաքացիներին, ովքեր այդ ժամանակահատվածում մնացել էին օտար երկրներում։ Ընդհանուր առմամբ Հայաստան է տեղափոխվել 38 000 քաղաքացի»,- նշեց Խաչատրյանը։
Նա հայտնեց, որ էվակուացիոն չվերթների հիմնական ուղղությունները եղել են ՌԴ քաղաքները՝ Մոսկվա, Վորոնեժ, Միներալնիե Վոդի, Կրասնոդար, Դոնի Ռոստով, Նովոսիբիրսկ, Սոչի, Եկատերինբուրգ, ինչպես նաև Ֆրանսիայի Լիոն, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Դուբայ քաղաքները։

Aircompany Armenia carried out 536 evacuation flights in 2020 because of COVID-19
YEREVAN, SEPTEMBER 9, ARMENPRESSS. In May-December 2020, because of the closed air borders, Aircompany Armenia carried out 536 evacuation flights, thanks to which nearly 38,000 citizens of Armenia were evacuated from different countries and transported to the homeland, the company’s Deputy Director General for the commercial Gevorg Khachatryan said at a press conference in Armenpress.
He stated that at that period the company has used almost 10% of its entire resource.
“Armenia’s airspace was closed on March 15, 2020 because of the coronavirus disease. For about 2-3 months the Aircompany Armenia, as well as many more other airlines in the world have suspended their operation and were not operating flights. But from May the Aircompany Armenia has gradually resumed its flights. We were using almost 10% of our entire resource that time. We have carried out nearly 536 evacuation flights from May to December 2020. It means that we have transported those citizens to Armenia who were left abroad at that period. A total of 38,000 citizens have been transported to Armenia”, he said.
He informed that the main directions of those evacuation flights have been the cities of Russia, such as Moscow, Voronezh, Mineralnye Vody, Krasnodar, Rostov-on-Don, Novosibirsk, Sochi, Yekaterinburg, as well as the French city of Lyon and the city of Dubai of the United Arab Emirates.