«Արմենիա» ավիաընկերությունը COVID-19-ի պատճառով նախորդ տարի իրականացրել է 536 էվակուացիոն չվերթ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Արմենիա» ավիաընկերությունը 2020 թվականի մայիս-դեկտեմբեր ամիսներին, օդային սահմանների փակ լինելու պատճառով, իրականացրել է 536 էվակուացիոն չվերթներ, որոնցով շուրջ 38 հազար ՀՀ քաղաքացի է տարհանվել տարբեր երկրներից և տեղափոխվել Հայաստան։
«Արմենպրես» լրատվական գործակալությունում տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ «Արմենիա» ավիաընկերության փոխտնօրեն, կոմերցիոն գծով տնօրեն Գևորգ Խաչատրյանը շեշտեց, որ այդ ժամանակահատվածում ավիաընկերությունն օգտագործել է իր ամբողջական ռեսուրսի գրեթե 10 տոկոսը։
«2020 թվականի մարտի 15-ին կորոնավիրուսային հիվանդության պատճառով փակվեց ՀՀ օդային տարածքը։ Մոտ 2-3 ամիս «Արմենիա»-ն, ինչպես նաև աշխարհում շատ այլ ավիաընկերություններ դադարեցրին իրենց գործունեությունը և թռիչքներ չէին կատարում։ Նույն թվականի մայիս ամսից սկսած «Արմենիա» ավիաընկերությունն աստիճանաբար սկսեց վերականգնել իր չվերթները։ Մենք այդ պահին օգտագործում էինք մեր ամբողջական ռեսուրսի գրեթե 10 տոկոսը։  2020 թվականի մայիս ամսից մինչև դեկտեմբեր իրականացրել ենք շուրջ 536 էվակուացիոն չվերթ։ Այսինքն՝ ՀՀ ենք տեղափոխել մեր այն քաղաքացիներին, ովքեր այդ ժամանակահատվածում մնացել էին օտար երկրներում։ Ընդհանուր առմամբ Հայաստան է տեղափոխվել 38 000 քաղաքացի»,- նշեց Խաչատրյանը։
Նա հայտնեց, որ էվակուացիոն չվերթների հիմնական ուղղությունները եղել են ՌԴ քաղաքները՝ Մոսկվա, Վորոնեժ, Միներալնիե Վոդի, Կրասնոդար, Դոնի Ռոստով, Նովոսիբիրսկ, Սոչի, Եկատերինբուրգ, ինչպես նաև Ֆրանսիայի Լիոն, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Դուբայ քաղաքները։

Авиакомпания «Армения» в прошлом году осуществила 536 эвакуационных рейсов
В мае-декабре 2020 года в связи с закрытием воздушных границ авиакомпания «Армения» в условиях COVID-19 осуществила 536 эвакуационных рейсов, в результате чего около 38 000 граждан РА были эвакуированы из разных стран и доставлены в Армению.
Заместитель директора авиакомпании «Армения», директор по коммерческой части Геворг Хачатрян на пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» подчеркнул, что за этот период авиакомпания использовала почти 10% своих ресурсов.
«15 марта 2020 года воздушное пространство Республики Армения в связи с пандемией COVID-19 было закрыто. Почти на 2-3 месяца «Армения», как и многие другие авиакомпании мира, прекратила свою деятельность, не летала. Начиная с мая того же года авиакомпания «Армения» постепенно начала возобновлять полеты. В то время мы использовали почти 10% наших общих ресурсов. С мая по декабрь 2020 года мы осуществили около 536 эвакуационных рейсов. То есть мы перевозили в Армению наших граждан, которые в то время находились в зарубежных странах. Всего в Армению было перевезено 38 000 граждан», - сказал Геворг Хачатрян.
Он сообщил, что основными направлениями эвакуационных рейсов были города России: Москва, Воронеж, Минеральные Воды, Краснодар, Ростов-на-Дону, Новосибирск, Сочи, Екатеринбург, а также Лион во Франции и Дубай в Объединенных Арабских Эмиратах.