ՄԱԿ-ի փախստականների գերատեսչությունն Աֆղանստանի հարեւան երկրներին կոչ Է արել չփակել սահմանները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փախստակնների գործերով ՄԱԿ-ի գերագույն կոմիսարի վարչությունն (ՓԳԿՎ) Աֆղանստանի հարեւան երկրներին կոչ Է արել չփակել սահմաններն այն աֆղանների համար, ովքեր փրկություն են փնտրում մարտերից: Ինչպես օգոստոսի 13-ին Ժնեւում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել Է վարչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Շաբիա Մանթուն, այս տարվա սկզբից հարկադրաբար իր տունն Է լքել շուրջ 400 հազար մարդ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«ՓԳԿՎ-ն հարեւան երկրներին կոչ Է անում բաց պահել իրենց սահմաններն Աֆղանստանում ճգնաժամի սրման լույսով»,- նշել Է նա: «Այս տարվա սկզբից ի վեր շուրջ 400 հազար քաղաքացիական անձինք հարկադրված են եղել լքել իրենց տները»,- ասել Է Մանթուն՝ հիշեցնելով, որ 2020 թվականի վերջի դրությամբ երկրում եղել Է 2,9 միլիոն ներքին տեղահանված անձ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Ведомство ООН по беженцам призвало соседние с Афганистаном страны не закрывать границы
Управление верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ) призвало соседние с Афганистаном страны не закрывать границы для афганцев, ищущих спасения от боев. Как заявила в пятницу на брифинге в Женеве официальный представитель УВКБ Шабия Манту, с начала нынешнего года свои дома вынужденно покинули около 400 тыс. человек,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"УВКБ призывает соседние страны сохранять свои границы открытыми в свете обострения кризиса в Афганистане", - отметила она. "Около 400 тысяч гражданских лиц были вынуждены покинуть свои дома с начала нынешнего года", - сказала Манту, напомнив, что по состоянию на конец 2020 года в стране насчитывалось 2,9 млн внутренне перемещенных лиц.