Շոյգուն հայտարարել է, որ ՌԴ-ն պատրաստ է աջակցել Հայաստանին զինված ուժերի արդիականացման հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի ռազմական գերատեսչությունը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին զինված ուժերի արդիականացման հարցում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ գործակալությունը, այս մասին ասել է ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանի հետ հանդիպման ընթացքում:
«Կարևոր նշանակություն ենք տալիս մեր փոխգործակցության զարգացմանը ռազմական ոլորտում ինչպես երկկողմ ձևաչափում, այնպես էլ ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում: Ընդ որում՝ պատրաստ ենք շարունակել աջակցությունը Հայաստանի զինված ուժերում բարեփոխումների ծրագրերի իրականացմանը»,- ասել է Շոյգուն:
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի տարածքում է գտնվում 102-րդ ռուսական ռազմաբազան, որը լավ հագեցած է և հանդիսանում է անվտանգության երաշխավոր: «Հայաստանը Ռուսաստանի դաշնակիցy և առանցքային գործընկերն է Անդրկովկասում խաղաղության ապահովման գործում, և մենք չափազանց հետաքրքրված ենք այդ տարածաշրջանում խաղաղության պահպանմամբ»,- նշել է ՌԴ պաշտպանության նախարարը:
Շոյգուն շնորհավորել է Արշակ Կարապետյանին ՀՀ պաշտպանության նախարար նշանակվելու առիթով՝ ընդգծելով, որ այդ նշանակումը տեղի է ունեցել ոչ հեշտ ժամանակներում, երբ երկրի պաշտպանության ոլորտում բարեփոխումների իրականացման բարդ առաջադրանքներ կան:

Шойгу заявил, что РФ готова содействовать Армении в модернизации ее Вооруженных сил
Военное ведомство России готово помочь Армении в модернизации ее Вооруженных сил. Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на ТАСС, об этом министр обороны РФ Сергей Шойгу заявил во время встречи с министром обороны РА Аршаком Карапетяном.
«Мы придаем большое значение развитию нашего сотрудничества в военной сфере как на двусторонней основе, так и в рамках ОДКБ. В то же время мы готовы и дальше поддерживать реализацию программ реформ в Вооруженных силах Армении», - сказал Сергей Шойгу.
Он подчеркнул, что 102-я российская военная база находится в Армении, она хорошо оснащена и является гарантией безопасности. «Армения - ключевой союзник России в обеспечении мира на Кавказе. Мы очень заинтересованы в поддержании мира в регионе», - отметил он.
Сергей Шойгу поздравил Аршака Карапетяна с назначением на пост министра обороны, подчеркнув, что это назначение произошло в тяжелое время, когда перед оборонной сферой страны стоят сложные задачи по реализации ряда реформ.