CNN-ը իմացել Է, որ ԱՄՆ-ի հետախուզությունը Ուհանի լաբորատորիայում վիրուսների մասին տվյալներ Է ստացել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան հետախուզական գործակալությունները հնարավորություն են ստացել օգտվելու վիրուսների նմուշների տվյալների բազայից, որոնք ուսումնասիրվել են Ուհանի վիրուսաբանության ինստիտուտում, եւ այժմ վերլուծում են ստացած տեղեկատվությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է CNN-ը՝ վկայակոչելով բազմաթիվ իրազեկ աղբյուրների:
Հեռուստաալիքին չի հաջողվել պարզել, թե ինչպես Է հետախուզությունն այդ տեղեկատվությունից օգտվելու հնարավորություն ունեցել: CNN-ի զրուցակիցները պարզել են, որ մեքենաները, որոնք մշակում են նման տեսակի գենետիկ տեղեկատվությունը, սովորաբար կապված են ամպային սերվերների հետ, եւ դա հնարավորություն Է տալիս՝ կոտրելով բացել: Այս ծավալի չմշակված տվյալների մեկնաբանման համար հետախուզական գործակալություններն օգտագործում են Էներգետիկայի նախարարության ազգային լաբորատորիաների գերհամակարգիչները:
Բացի տեխնիկական դժվարություններից, հետախուզությունը դժվարությունների Է բախվել այն գիտնականներին գտնելիս, որոնք զբաղվում են վերծանմամբ. նրանցից պահանջվում Է ոչ միայն գաղտնիացված տեղեկատվությունից օգտվելու հնարավորություն, այլեւ չինարենի մանդարինյան բարբառի իմացություն, որով գրվել Է տվյալների բազան: Մայիսին ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը ամերիկյան հատուկ ծառայություններին հանձնարարել Էր «կրկնապատկել ջանքերը» COVID-19-ի ծագման աղբյուրը գտնելու հարցում եւ արդյունքների մասին հաշվետվություն ներկայացրել 90 օրվա ընթացքում:
The New York Times-ի տվյալներով՝ դրանից առաջ ամերիկյան հետախուզությունը տեղեկացրել Է Սպիտակ տանը, որ ինքը դեռ չուսումնասիրված որոշ տվյալներ ունի կորոնավիրուսի ծագման վերաբերյալ: Հաղորդվում Է, որ հետախուզությունը գործի կդնի արտակարգ համակարգչային հզորություններ, որպեսզի ստուգի Ուհանի լաբորատորիայից COVID-19 վիրուսի արտահոսքի մասին վարկածը, հաղորդել Է ,ինտերֆաքս»-ը:

CNN узнал о получении разведкой США данных о вирусах в лаборатории Уханя
Американские разведывательные агентства получили доступ к базе данных образцов вирусов, которые изучались в Уханьском институте вирусологии, и сейчас анализируют полученную информацию, сообщаетCNNсо ссылкой на "многочисленные" осведомленные источники.
Телеканалу не удалось выяснить, как разведка получила доступ к этой информации. Собеседники CNN пояснили, что машины, которые обрабатывают генетическую информацию такого рода, обычно связаны с облачными серверами, и это оставляет возможность для взлома,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Для интерпретации такого объема необработанных данных разведывательные агентства используют суперкомпьютеры в национальных лабораториях Министерства энергетики. Помимо технических сложностей, разведка столкнулась с трудностями в поисках ученых, которые займутся расшифровкой: от них требуется не только доступ к засекреченной информации, но и знание мандаринского диалекта китайского языка, на котором написана база данных.
В мае президент США Джо Байден поручил американским спецслужбам"удвоить усилия"в поиске источника происхождения COVID-19 и отчитаться о результатах в течение 90 дней. По данным The New York Times, перед этим американская разведка проинформировала Белый дом, что у нее есть некиееще не исследованные данныекасательно происхождения коронавируса. Сообщалось, что разведка задействует "экстраординарные" компьютерные мощности, чтобы проверить версию об утечке вируса COVID-19 из лаборатории в Ухане.