ՌԴ-ն ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանին ընդառաջ կարևորում է իրավիճակի կայունացումը ԼՂ հակամարտության գոտում
ՌԴ-ն ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանին ընդառաջ կարևորում է
իրավիճակի կայունացումը ԼՂ հակամարտության գոտում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Ռուսաստանի Դաշնությունը  կարևորում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրավիճակի կարգավորումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ՌԴ արտաքին գործերի նախարարությունը նշել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանին  ընդառաջ ռուսական կողմի դիրքորոշման վերաբերյալ հրապարակած հայտարարության մեջ:
«Լեռնային  Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրավիճակի կարգավորման ջանքերի շրջանակում առաջնահերթություն է նոյեմբերի 9-ի ու հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների իրականացումը: Օգտակար ենք համարում ՄԱԿ-ի գործակալությունների, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի ներգրավումը ռուսական խաղաղապահ գործողությունների անցկացման գոտում իրականացվող հումանիտար աշխատանքներին: Նրանց հնարավոր աշխատանքի պարամետրերը պետք է համաձայնեցվեն Բաքվի և Երևանի հետ ուղիղ համակարգման միջոցով»,- նշվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

Russia highlights stabilization of situation in NK conflict zone ahead of 76th session of UN General Assembly
Russia highlights stabilization of situation in NK conflict zone ahead of 76th session of UN
General Assembly
YEREVAN, AUGUST 4, ARMENPRESS. The Russian Fedration highlights the normalization of situation in Nagorno Karabakh conflict zone, ARMENPRESS reports the Foreign Ministry of Russia said in the statement on the position of the Russian side ahead of the 76th session of the UN General Assembly.
''The implementation of the trilateral statements of November 9 and January 11 are priority within the framework of the efforts to resolve the situation in the Nagorno Karabakh conflict zone. We consider it useful to involve the UN agencies, in particular the Office of the UN High Commissioner for Refugees, in the humanitarian efforts in the zone of responsibility of the Russian peacekeepers. The conditions of their possible work should be agreed with Baku and Yerevan through direct coordination'', reads the statement of the Russian MFA.