ԵՄ-ի դատարանը Պուչդեմոնին զրկեց պատգամավորական անձեռնմխելիությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի Ընդհանուր իրավասության արդարադատության դատարանն իսպանական Կատալոնիայի կառավարության նախկին ղեկավար Կառլոս Պուչդեմոնին զրկեց եվրապատգամավորի անձեռնմխելիությունից: Հուլիսի 30-ին այդ մասին հայտնել Է La Vanguardia թերթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այս տարվա մարտին Եվրախորհրդարանը (ԵԽ) ինքնավարության նախկին ղեկավարին եւ երկու այլ կատալոնացի քաղաքական գործիչների զրկել Էր պատգամավորական անձեռնմխելիությունից, սակայն հունիսի սկզբին Լյուքսեմբուրգում Եվրոպայի արդարադատության դատարանի փոխնախագահը ժամանակավորապես դադարեցրել Էր Եվրախորհրդարանի որոշումը:
Պուչդեմոնը Կատալոնիայի կառավարությունը գլխավորել Է 2017 թվականին այնտեղ անկախության շուրջն անօրինական հանրաքվե անցկացվելու պահին: Դրանից հետո շատ չանցած նա փախել Է Բելգիա: 2019 թվականին Եվրախորհրդարանի ընտրությունների արդյունքներով Պուչդեմոնը կարողացել Է ստանալ պատգամավորի աթոռ, ըստ որում պիրենեյան թագավորության իշխանությունները Եվրախորհրդարանին խնդրել են դադարեցնել նրա պատգամավորական անձեռնմխելիությունը: Իսպանիայի տարածքում գործում Է կալանգիր Պուչդեմոնի նկատմամբ: Իսպանիայի դատական իշխանությունները ձգտում են հասնելու նրա հանձնման խռովության սադրանքի եւ զեղծարարության մեղադրանքով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: суд ЕС лишил Пучдемона депутатской неприкосновенности
Европейский суд юстиции общей юрисдикции лишил бывшего главу правительства испанской Каталонии Карлеса Пучдемона неприкосновенности евродепутата. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в пятницу газета La Vanguardia.
В марте этого года Европарламент (ЕП) лишил экс-лидера автономии и двух других каталонских политиков депутатской неприкосновенности, однако в начале июня заместитель председателя Европейского суда юстиции в Люксембурге временно приостановил решение ЕП.
Пучдемон возглавлял правительство Каталонии в момент проведения там незаконного референдума о независимости 2017 года. Вскоре после этого он бежал в Бельгию. По итогам выборов в Европарламент 2019 года Пучдемон смог получить кресло депутата, при этом власти пиренейского королевства просили ЕП приостановить его депутатскую неприкосновенность. На территории Испании действует ордер на арест Пучдемона. Судебные власти Испании добиваются его выдачи по обвинению в подстрекательстве к мятежу и растрате.