Գուտերիշը կոչ Է արել պատասխանատվության ենթարկել Իրաքում ահաբեկչության մեղավորներին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բաղդադում ահաբեկչական գործողության համար պատասխանատուները պետք Է հնարավորինս արագ պատասխանատվւթյան ենթարկվեն: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշի այս կոչը հուլիսի 19-ին տարածել Է նրա պաշտոնական ներկայացուցչի տեղակալ Ֆարխան Խաքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այդ մահաբեր գրոհը Իդ ալ Ադհա տոնից առաջ մեզ բոլորիս հիշեցում Է այն մասին, որ ահաբեկչության պատուհասը սահմաններ չունի: Գլխավոր քարտուղարն ընդգծում Է հանցագործներին շուտափույթ պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտությոնը»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Համաշխարհային կազմակերպության ղեկավարը նաեւ խիստ դատապարտել Է ահաբեկչական գործողությունը, ցավակցություններ Է հայտնել զոհվածների մերձավորներին եւ արագ ապաքինում Է մաղթել տուժածներին: Հուլիսի 19-ին պայթյուն Է որոտացել Բաղդադի շուկայում: Վերջին տվյալներով՝ Իրաքի մայրաքաղաքում վերջին ժամանակներս կատարված խոշորագույն ահաբեկչական գործողություններից մեկի զոհ Է դարձել 30 մարդ, եւս շուրջ 60-ը վիրավորվել Է, հաղոդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Генсек ООН призвал привлечь к ответственности причастных к теракту в Ираке
Ответственные за теракт в Багдаде должны быть как можно скорее привлечены к ответственности. Такой призыв генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша распространил в понедельник заместитель его официального представителя Фархан Хак.
"Эта смертоносная атака перед праздником Ид аль-Адха - напоминание всем нам о том, что бич терроризма не знает границ. Генеральный секретарь подчеркивает необходимость скорейшего привлечения преступников к ответственности", - говорится в сообщении. Глава всемирной организации также резко осудил теракт, принес соболезнования близким погибших и пожелал скорейшего выздоровления пострадавшим,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В понедельник на рынке в Багдаде прогремел взрыв. По последним данным, жертвами одного из крупнейших за последнее время терактов в иракской столице стали 30 человек, еще около 60 получили ранения.