G7-ի ղեկավարները Քարբիս Բեյում կքննարկեն համավարակի հետեւանքներն աղքատ երկրների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Յոթի խմբի (G7) երկրների ղեկավարները մտադիր են Քարբիս Բեյի գագաթնաժողովում քննարկել կորոնավիրուսի համավարակի հարուցած ճգնաժամի տնտեսական հետեւանքներն ամենաքիչ բարեկեցիկ երկրների համար: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 9-ին այդ մասին հայտնել Է Եվրահանձնաժողովի (ԵԽ) նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը Ստրասբուրգում Եվրախորհրդարանի (ԵԽ) նստաշրջանում:
«Մեր գլխավոր նպատակն Է հաղթել կորոնավիրուսի համավարակը բոլոր երկրներում: Համավարակի ավարտը գլխավոր նախադրյալն Է տնտեսության վերականգնման համար»,- ասել Է ֆոն դեր Լյայենը, որի ելույթը հեռարձակվել Է ԵԽ-ի կայքում: Նա նաեւ հայտարարել Է այն բանի անհրաժեշտությունը, որ «բոլոր երկրները պատվաստանյութեր ձեռք բերելու հավասար եւ արդարացի հնարավորություն ունենան»: «G7-ի երկրների ղեկավարների հանդիպումը լավ հնարավորություն կընձեռի հավաստելու մեր պարտավորությունները եւ գնալու աելի հեռու: Այս հանդպմանը մենք նաեւ կքննարկենք համավարակի հարուցած ճգնաժամի տնտեսական ազդեցությունն այդ թվում աղքատ երկրների վրա»,- նշել Է ԵՀ-ի նախագահը: ՄԱԿ-ի տվյալների համաձայն, որոնք ֆոն դեր Լյայենը բերել Է իր ելույթի ժամանակ, «ներկայումս ավելի քան 34 միլիոն մարդ գտնվում Է սովի եզրին»:
«Մենք պետք Է պայքարենք այդ միտման դեմ՝ ամրապնդելով գլոբալ պարենային համակարգերը»,- հայտարարել Է նա: Ինչպես հայտնել Է Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը, Եվրամիությունը G7-ի շրջանակներում «մտադիր Է տրամադրել հումանիտար օգնության նոր փաթեթ 250 միլիոն եվրոյի չափով սովի դեմ պայքարի համար»: «Այդ գումարից գրեթե 50 միլիոն եվրոն պլանավորվում Է ուղղորդել Սահելի եւ Արեւելյան Աֆրիկայի գոտու երկրներին»,- հավելել Է նա: Նրա խոսքով՝ տարածաշրջանները «խիստ տուժել են համավարակի եւ կլիմայի փոփոխության տնտեսական հետեւանքներից»: Մեծ Բրիտանիան մտադիր Է G7-ի գագաթնաժողովն ավանդական ձեւաչափով անցկացնել հունիսի 11-ից մինչեւ 13-ը Քարբիս Բեյ առոջարանային քաղաքում՝ Քոռնուոլի թերակղզու ատլանտյան ափին: Բացի Յոթի խմբի երկրների ղեկավաներից եւ Եվրահանձնաժողովի նախագահից, դրան կմասնակցի Եվրամիության նախագահ Շառլ Միշելը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Лидеры G7 на саммите в Карбис-Бэй обсудят последствия пандемии для бедных стран
Лидеры стран Группы семи (G7) намерены обсудить на саммите в Карбис-Бэй экономические последствия кризиса, вызванного пандемией коронавируса, для наименее благополучных стран. Об этомсообщилав среду председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен на сессии Европарламента (ЕП) в Страсбурге.
"Наша главная цель - победить пандемию коронавируса во всех странах. Окончание пандемии - главная предпосылка для восстановления экономики", - сказала фон дер Ляйен, выступление которой велось на сайте ЕП. Она также заявила о необходимости того, чтобы "все страны имели равный и справедливый доступ к вакцинам".
"Встреча лидеров странG7 даст хорошую возможность подтвердить наши обязательства и пойти еще дальше. На этой встрече мы также обсудим экономическое воздействие кризиса, вызванного пандемией, в том числе на бедные страны", - отметила председатель ЕК. Согласно данным ООН, которые фон дер Ляйен привела во время своего выступления, "в настоящее время более 34 млн человек находятся на грани голода". "Мы должны бороться с этой тенденцией, укрепляя глобальные продовольственные системы", - заявила она.
Как сообщила глава Еврокомиссии, ЕС в рамкахG7 "намерен выделить новый пакет гуманитарной помощи в размере €250 млн для борьбы с голодом". "Почти €50 млн из этой суммы планируется направить странам зоны Сахеля и Восточной Африки", - добавила она. По ее словам, регионы "сильно пострадали от экономических последствий пандемии и изменения климата",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Великобритания намерена провести саммитG7 в традиционном формате с 11 по 13 июня в курортном городке Карбис-Бэй на атлантическом побережье полуострова Корнуолл. Помимо лидеров стран Группы семи и главы Еврокомиссии, в нем примет участие председатель Евросовета Шарль Мишель.