Անահիտ Ավանեսյանը դիերի և մասունքների ոչ պատշաճ պահման փաստի հետ կապված ներողություն է խնդրել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը Դատաբժշկական կենտրոնի Աբովյանի մասնաճյուղում արձանագրված դիերի և մասունքների ոչ պատշաճ պահման փաստի հետ կապված ներողություն է խնդրել պատերազմում զոհվածների հարազատներից:
Այս կապակցությամբ նա գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում՝ նշելով, որ իր բացթողումն է եղել, որ որոշակի տեղափոխություններից հետո նորից անձամբ չի այցելել և համոզվել դիակների պատշաճ պահպանման պայմանների հարցում:
«Վստահեցնում եմ, որ վերջին տարում Դատաբժշկական կենտրոնը արել է հնարավորը դատաբժշկական փորձաքննությունները և նույնականացման գործընթացը ապահովելու համար: Ինչպես երեկ նշվել էր Առողջապահության նախարարության պաշտոնական հաղորդագրության մեջ արձանագրված փաստի հետ կապված կիրականացվի ծառայողական քննություն՝ համապատասխան հետևանքներով: Հարկ եմ համարում նորից նշել, որ նախարարությունը միշտ աշխատել է ապահովել թափանցիկ տեղեկատվություն և մշտապես կապի մեջ է զոհերի հարազատների հետ: Այսօր Դատաբժշկական կենտրոնը նորից տեղեկատվություն կհրապարակի դիակների և մասունքների փորձաքննությունների ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ: Նշեմ, որ դիահերձարաններում գտնվող դիերը և մասունքները արդեն իսկ փորձաքննված են և տեղեկատվությունը արդյունքների մասին մշտապես հասանելի է եղել հարազատներին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  նշել է նախարարի պաշտոնակատարը:

Armenia’s caretaker healthcare minister apologizes to families of missing servicemen
YEREVAN, JUNE 1, ARMENPRESS. Armenia’s caretaker minister of healthcare Anahit Avanesyan has apologized to the families of missing servicemen in connection with the fact of improper maintenance of bodies and remains of the killed servicemen in the Abovyan branch of the Forensic-Medical Center.
She said in a statement on social media that it has been her mistake that she hasn’t visited again the places where the bodies and remains of the killed servicemen have been kept after some transportations to see in what conditions they were being kept.
“I assure you that in the past year the Forensic-Medical Center has done the utmost to ensure the forensic-medical examinations and identification process. An internal investigation will be carried out with respective consequences. I want to state once again that the ministry has always tried to provide transparent information and is always in touch with the relatives of the victims. Today the Forensic-Medical Center will again publish information about the process and results of the examinations of the bodies and the remains”, she said, adding that the bodies and the remains in the morgues have already passed expertise and the information about the results has always been available to their families.