Ստեփանակերտում բացվել է Շառլ Ազնավուրի կիսանդրին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ-ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ստեփանակերտի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի տարածքում գտնվող հայ-ֆրանսիական բարեկամության պուրակում մայիսի 22-ին՝ ժամը 10:00-ին, տեղի է ունեցել ֆրանսահայ նշանավոր երգիչ, շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի կիսանդրու բացման արարողությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱՀ պետական բյուջեի միջոցներով տեղադրված կիսանդրու բացման պատիվը տրվել է քանդակագործ , կիսանդրու հեղինակ Յուրի Հովհաննիսյանին և Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Արմեն Հովսեփյանին:
Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Արմեն Հովսեփյանը, ներկայացնելով Շառլ Ազնավուրի կենսագործունեությունը, բարձր է գնահատել ֆրանսահայ մեծանուն երգչի դերն ու վաստակը համաշխարհային մշակույթում և հայ ժողովրդի կյանքում:
«Անուրանալի է Շառլ Ազնավուրի դերը նաև Սպիտակի երկրաշարժի տարիներին: 2001 թվականին Հայաստանում Քրիստոնեության ընդունման 1700- ամյակի առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը՝ Մեծ եղեռնի հուշարձանի հավերժական կրակի առջև, Շառլ Ազնավուրը երգել է իր նշանավոր «Ավե Մարիա» երգը: Նա մշտապես աջակցել և կարեկցել է հայ ժողովրդին: Եվ այսօր՝ նրա ծննդյան օրը, հայ- ֆրանսիական բարեկամությունը խորհրդանշող գողտրիկ պուրակում կանգնեցվել է նրա կիսանդրին: Հպարտ ենք, որ մեր կենտրոնը կրում է ազգանվեր գործչի անունը: Սիրելի´ Շառլ, Ձեր անունը միշտ վառ կմնա յուրաքանչյուր հայի սրտում»,- ասել է Հովսեփյանը:
Ճարտարապետ Մամիկոն Ֆարսիյանը ասել է, որ իր համար այսօր յուրահատուկ օր է, քանի որ իր և իր նման շատերի երազանքն այսօր դարձավ իրականություն՝ վերջապես Արցախ աշխարհն ունեցավ մեծ հայորդու կիսանդրին. այն էլ՝ նրա ծննդյան օրը:
«Քանդակի մտահղացումը վաղուց էր ծնվել մեզ մոտ, սակայն ինչ- ինչ պատճառներով իրականացնելը հետաձգվում էր, և այսօր կյանքի կոչեցինք այդ ծրագիրը: Մենք սկզբում երկմտում էինք Շառլ Ազնավուրի երկու կերպարների ստեղծման շուրջ՝ զուսպ, մտահոգ Ազնավուրի և ժպտացող երգչի։ Արդյունքում ունեցանք երկրորդ տարբերակը: Ուզում ենք, որ հայ ժողովրդի համար այս ծանր իրավիճակում Ազնավուրի ժպիտը գալիք սերնդի համար լինի խորհրդանշական: Շատ բարդ էր ստեղծել Ազնավուրի կերպարը, որովհետև ինքն այնքան հարուստ է իր ապրած գիտակցական ու համեստ կյանքով, որ ավելորդություններ չներառեցինք արվեստի այս գործում»,- ավելացրել է Ֆարսիյանը:

В Степанакерте открыли бюст Шарля Азнавура
22 мая в 10:00 часов  в Парке армяно-французской дружбы на территории Культурного центра  в Степанакерте состоялась церемония открытия бюста великого  Шарля Азнавура.
Как  передает Арменпресс, честь открытия бюста, установленного на средства государственного бюджета Республики Армения, была предоставлена скульптору, автору бюста Юрию Ованнесяну и директору Культурного центра Шарля Азнавура Армену Овсепяну.
Армен Овсепян, рассказывая о жизни Шарля Азнавура, высоко оценил роль и заслуги великого шансонье в мировой культуре и в жизни армянского народа.
«Роль Шарля Азнавура во время Спитакского землетрясения неоспорима. Шарль Азнавур исполнил свою знаменитую AveMaria на мероприятии, посвященном 1700-летию принятия христианства в Армении в 2001 году, перед вечным огнем монумента Геноцида армян. Он всегда поддерживал и сочувствовал армянскому народу. И сегодня, в день его рождения, в уютном сквере ему установлен бюст, символизирующий армяно-французскую дружбу. Мы гордимся тем, что наш центр назван в честь патриота. Дорогой Шарль, Ваше имя всегда будет светится в душе каждого армянина», - сказал Овсепян.
Архитектор МамиконФарсиян сказал, что сегодня для него особенный день, ведь сегодня сбылась мечта многих, и  наконец, в арцахском мире появился бюст великого армянина, причем  в его день рождения.
«Идея скульптуры родилась  очень давно, но по какой-то причине ее реализация затянулась. Сегодня мы запустили этот проект. Сначала мы не решались создать дваобраза  Шарля Азнавура - сдержанного, озабоченного Азнавура и улыбающегося певца. В итоге остался второй вариант. Мы хотим, чтобы улыбка Азнавура была символической для следующего поколения в этой сложной для армянского народа ситуации. Создавать образ Азнавура было очень сложно, потому что он был настолько богат внутренней и общественной жизнью, что мы решили не включатьлишних черт  в это произведение искусства», - добавил Фарсиян.