Արտահերթ ընտրությունների անցկացման նպատակով ԱԺ-ն Նիկոլ Փաշինյանին չընտրեց վարչապետի պաշտոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովում կայացած քվեարկության արդյունքում Նիկոլ Փաշինյանը չընտրվեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնում՝ ապահովելով երկրում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման հնարավորությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հարցի քվեարկությունը ստացավ 1 «կողմ», 3 «դեմ» և 75 «ձեռնպահ» ձայն:
Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունն առաջադրել էր խորհրդարանի «Իմ քայլը» խմբակցությունը, որի անդամ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարեց, որ իրենք քվեարկելու են «ձեռնպահ»: Ազգային ժողովի հատուկ նիստին «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը չէր մասնակցում:
Ապրիլի 25-ին Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական է ներկայացրել ՀՀ վարչապետի պաշտոնից, որպեսզի, խորհրդարանի լուծարմամբ, երկրում կազմակերպվեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Ըստ ՀՀ Սահմանադրության, եթե խորհրդարանում երկու անգամ վարչապետ չի ընտրվում, ապա Ազգային ժողովը լուծարվում է: «Իմ քայլը» խմբակցությունը հայտարարել էր, որ Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունն առաջադրում է՝ առաջնորդվելով տվյալ ընթացակարգով:

Parliament one step closer to dissolution with first round of vote formally failing to elect PM
YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. Parliament voted down caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan in the first round of vote in order to trigger early elections.
Pashinyan, the only candidate in the voting nominated by the ruling My Step bloc – received 1 vote in favor, 3 against and 75 voted present.
Earlier the ruling bloc said they’d all vote present as agreed before.
The Prosperous Armenia BHK opposition party boycotted the special session and the voting.
Prime Minister Nikol Pashinyan resigned on April 25 to trigger the snap election of parliament. The entire Cabinet also resigned. Holding early elections requires the dissolution of parliament, which in turn can happen when the legislature twice fails to elect a prime minister after the incumbent steps down. Pashinyan said during his resignation that his bloc will formally nominate and subsequently vote him down during both votings in order to maintain the technical requirements to disband the legislature.