Ավիաչվերթներ Ուկրաինայի և Հայաստանի միջեւ. մեկնարկը տրվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «BEES AIRLINE» բյուջետային ավիաընկերությունը սկսել է Ուկրաինայի եւ Հայաստանի միջեւ չվերթների իրականացում, մեկնարկը տրվել է ապրիլի 29-ին: Մեկնարկային թռիչքի ուղևորներից է եղել «BEES AIRLINE» ավիաընկերության կոմերցիոն տնօրեն Ալեքսանդր Ջիջորան:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Ալեքսանդր Ջիջորան նշեց, որ արդեն թռիչք է իրականացվել նաև Երևանից դեպի Կիև ուղղությամբ:
«Դեպի Երևան ուղղությունը բացելը մեզ համար նշանակալի իրադարձություն է, մենք շատ սիրում ենք այս երկիրը և ցանկանում ենք, որ որքան հնարավոր է մեծ թվով ուկրաինացիներ Հայաստանի հետ ծանոթանալու հնարավորություն ունենան: Թռիչքներն այնպես ենք դասավորել, որ ուկրաինացիները 3 օրով կամ մեկ շաբաթով կարողանան գալ Հայաստան, այցելել պատմամշակութային վայրեր, փորձել հրաշալի խոհանոցը: Նույն հաջողությամբ ակնկալում ենք նաև զբոսաշրջիկներ Հայաստանից: Հայերին առաջարկում ենք մատչելի թռիչքի հնարավորություն՝ լինել Կիևում, Ուկրաինայի այլ քաղաքներում, անցկացնել լավ ժամանակ, ծանոթանալ մշակույթին և, իհարկե, ուշադրության կենտրոնում պահել խոհանոցն ու խմիչքները: Ես կառաջարկեի անպայման համտեսել ուկրաինական բորշչ, թեպետ բազմազանությունն այնպիսին է, որ օրեր շարունակում կարող են փորձել տարբեր ճաշատեսակներ»,- ասաց Ալեքսանդր Ջիջորան:
Հայաստանում «BEES AIRLINE» ավիաընկերության գլխավոր գործակալ «Sky service» ընկերության տնօրեն Արսեն Բաբաջանյանը նշեց, որ «BEES AIRLINE»-ի հետ համագործակցությունը սպասված էր: Նրա խոսքով, սա լավ հնարավորություն է Ուկրաինայի հայ համայնքի համար, որի ներկայացուցիչները շատ ավելի մատչելի տոսմերով կարող են ճանապարհորդել Հայաստան:
«Ասեմ, որ ավիաընկերությունն ունի մի քանի եվրոպական ուղղություններ: Մասնավորապես, դեպի Կիպրոս, Բուլղարիա, Հունաստան: Առջևում ամառ է, արձակուրդների շրջան է, իսկ իմ նշած երեք երկիրն էլ տուրիստական ակտիվ ուղղություններ են: Կարող եմ նշել, որ «BEES AIRLINE»-ն ունի Boing 737-800 ինքնաթիռներ, որոնք հայտնի են իրենց հարմարավետությամբ: Շնորհիվ մեծ ինքնաթիռների, մենք կարողանում ենք առաջարկել մեծ քանակությամբ էժան տոմսեր»,-ասաց Արսեն Բաբաջանյանը: Նա նկատեց, որ թռիչքներն իրականացնում են Կիևի Sikorsky օդանավակայանից, որը մայրաքաղաքի կենտրոնից ընդամենը 7 կմ հեռավորության վրա է, ինչը շատ կարևոր է զբոսաշրջիկների համար:
Ավիատոմսերի վաճառքի և ամրագրումների առաջատար մասնագետ Շուշան Ավետիսյանի խոսքով՝ թռիչքները շաբաթ երկու անգամ են կատարվելու, Երևանից լինելու է շաբաթվա առաջին և հինգերրոդ օրերը:
«Մեր գնային առաջարկները բավական մատչելի են, օրինակ, առաջիկա թռիչքի համար, մայիսի 3-ին մեկ ուղղությամբ տոմսն առանց ուղեբեռի արժի 45 հազար դրամ: Հետադարձով այն կարժենա 74 հազար դրամ: Նշեմ, որ կարճ ժամանակում ունենք համագործակցության բազմաթիվ հայտեր մեր գործակալներից, որոնք զբաղվում են վաճառքով: Տոմսերի ձեռք բերման համար մեր քաղաքացիները կարող են դիմել Երևանի Նալբանդյան, 23/17 հասցեով կամ ցանկացած գործակալական գրասենյակ, որը զբաղվում է տոմսերի վաճառքով: Կայքից նույնպես ինքնուրույն կարող են ձեռք բերել ավիատոմսեր: Ունենք ավիատոմս առանց ուղեբեռի, սակայն 7 կգ ձեռքի ուղեբեռ նախատեսված է բոլոր ավիատոմսերի համար: Կան նաև ուղեբեռով տարբերակներ»,-ասաց Շուշան Ավետիսյանը:
Ներկայում «BEES AIRLINE»-ը թռիչքներ է կատարում հետևյալ ուղղություններով՝ Կիև-Երևան-Կիև, Կիև-Թբիլիսի-Կիև, Կիև-Բաթում-Կիև: Առաջիկայում՝ ամռան սկզբին նախատեսվում է Օդեսա-Երևան-Օդեսա ուղղությունը ևս բացել:

Авиарейсы между Украиной и Арменией: дан старт
Бюджетная авиакомпания “BEES AIRLINE” начала рейсы между Украиной и Арменией, старт был дан 29 апреля. Александр Джиджора, коммерческий директор “BEES AIRLINE”, был одним из участников полета.
На пресс-конференции, состоявшейся в пресс-центре «Арменпресс», Александр Джиджора отметил, что рейс из Еревана в Киев уже осуществлен.
"Открытие направления на Ереван - для нас значимое событие. Мы очень любим эту страну. Мы хотим, чтобы как можно больше украинцев познакомилось с Арменией. Мы организовали полеты так, чтобы украинцы смогли бы приехать в Армению на 3 дня или на неделю, посетить исторические и культурные достопримечательности, отведать блюда прекрасной армянской кухни. С таким же успехом ждем туристов из Армении. Мы предлагаем армянам возможность летать по доступной цене - побывать в Киеве, в других городах Украины, хорошо провести время, познакомиться с культурой и, конечно, сосредоточиться и на кухне и напитках. Я бы определенно посоветовал попробовать украинский борщ, хотя разнообразие такое, что целыми днями можно будет пробовать разные блюда”, - сказал Александр Джиджора.
Генеральный директор авиакомпании “BEES AIRLINE” в Армении и директор авиакомпании “Скай Сервис” Арсен Бабаджанян отметил, что сотрудничество с “BEES AIRLINE” ожидаемо. По его словам, это хорошая возможность для армянской общины Украины, представители которой смогут приехать в Армению по гораздо более доступным билетам.
“Надо сказать, что авиакомпания в Европе имеет несколько направлений. В частности, на Кипр, в Болгарию, в Грецию. Впереди лето, сезон отпусков, и все три упомянутые мной страны являются активными туристическими направлениями. Могу отметить, что “BEES AIRLINE” эксплуатирует самолеты “Boeing 737-800”, которые известны своей комфортабельностью. “Благодаря большим самолетам мы можем предложить большое количество дешевых билетов”, - сказал Арсен Бабаджанян. Он отметил, что рейсы выполняются из аэропорта Киева “Сикорски”, который находится всего в 7 км от центра столицы, что очень важно для туристов.
По словам ведущего специалиста по продаже и бронированию авиабилетов Шушан Аветисян, рейсы будут выполняться два раза в неделю, из Еревана в первый и пятый дни недели.
“Наши ценовые предложения вполне доступны, например, на ближайший рейс 3 мая билет в одну сторону без багажа стоит 45 000 драмов. Обратно он будет стоить 74 000 драмов. Напомню, что за короткое время мы от наших торговых агентов уже получили множество заявок на сотрудничество. Для приобретения билетов в Ереване наши граждане могут обратиться по адресу: Налбандян 23/17 или в любое другое агентство по продаже билетов. Авиабилеты можно приобрести и на сайте. Билеты без багажа, но предусмотрено 7 кг ручной клади. Есть и варианты багажа”, - сказала Шушан Аветисян.
“BEES AIRLINE” в настоящее время выполняет рейсы по следующим направлениям: Киев-Ереван-Киев, Киев-Тбилиси-Киев, Киев-Батуми-Киев. Маршрут Одесса-Ереван-Одесса планируется открыть в начале лета.