Ղազախստանի ԱԳՆ-ն հայտնել Է, որ Նուր Սուլթանում Սիրիային նվիրված հանդիպումը պլանավորվում Է ամռանը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աստանայի ձեւաչափով Սիրիային նվիրված միջազգային հանդիպումը կարող Է Նուր Սուլթանում տեղի ունենալ այս տարվա ամռանը: Ապրիլի 27-ին այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարարության (ԱԳՆ) պաշտոնական ներկայացուցիչ Այբեք Սմադիյարովը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մայիսին բանակցություններ չեն լինի: Դրանք պլանավորվում են ամռանը: Առայժմ բանակցությունների անցկացման մասին հայտեր երաշխավոր երկրներց (սիրիական հիմնախնդրի կարգավորման Աստանայի գործընթացի՝ Ռուսաստանից, Թուրքիայից եւ Իրանից) մենք չենք ստացել: Տեղեկատվություն ենք սպասում նրանցից»,- ասել Է Սմադիյարովը՝ պատասխանելով Ղազախստանում Սիրիային նվիրված միջազգային հանդիպման անցկացման ժամկետների մասին հարցին: Ավելի վաղ հաղորդվել Է, որ Աստանայի ձեւաչափով Սիրիային նվիվրած հերթական բանակցությունները Նուր Սուլթանում կկայանան ընթացիկ տարվա կեսերին:
Այդ ձեւաչավով 15-րդ միջազգային հանդիպոմը տեղի Է ունեցել փետրվարի 16 – 17-ը Սոչիում: Դրա արդյունքներով Աստանայի գործընթացի երաշխավոր երկրները համատեղ հայտարարության մեջ հավաստել են Սիրիայի ինքինշխանության եւ տարածքային ամբողջականության անփոփոխ կողմնակցությունը եւ համաձայնության են եկել շարունակելու ահաբեկչության դեմ պայքարն Արաբական Հանրապետության տարածքում:

МИД Казахстана сообщил, что встреча по Сирии в Нур-Султане планируется летом
Международная встреча по Сирии в астанинском формате может состояться в Нур-Султане летом этого года. Об этом во вторник сообщил ТАСС официальный представитель МИД Казахстана Айбек Смадияров.
"В мае переговоров не будет. Они планируются летом. Пока заявок о проведении переговоров от стран-гарантов [астанинского процесса по сирийскому урегулированию - России, Турции и Ирана] мы не получили. Ждем от них информации", - сказал Смадияров, отвечая на вопрос о сроках проведения международной встречи по Сирии в Казахстане,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Ранее сообщалось, что очередные переговоры по Сирии в астанинском формате состоятся в Нур-Султане в середине текущего года.
15-я международная встреча в таком формате прошла в Сочи 16-17 февраля. По ее итогам страны-гаранты астанинского процесса в совместном заявлении подтвердили неизменную приверженность суверенитету и территориальной целостности Сирии и договорились вместе продолжать борьбу с терроризмом на территории арабской республики.