ԱՄՆ դեսպանը Սյունիքի մարզ այցի ընթացքում ընդգծել է հայ-ամերիկյան գործընկերության կարևորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին այցելել է Սյունիքի մարզ՝  տեղի պաշտոնյաներից և ԱՄՆ դեսպանության ծրագրերի գործընկերներից անձամբ տեղեկանալու համավարակի և պատերազմի հարվածների հետևանքով ստեղծված իրավիճակի մասին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունից, դեսպանը հանդիպել է նաև ԱՄՆ կառավարության դրամաշնորհային ծրագրերի շահառուներին և քննարկել համագործակցության շարունակականությունը ապահովելու ուղիներն՝ ի աջակցություն Սյունիքի վերականգմանն ու զարգացմանը:
Ապրիլի 18-ից 22-ը տևած այցի ընթացքում դեսպան Թրեյսին այցելել է Սիսիան, Մեղրի, Կապան և Գորիս համայնքներ, հանդիպումներ անցկացրել Սյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանի, Մեղրիի համայնքապետ Մխիթար Զաքարյանի, Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի և Սիսիանի համայնքապետ Արթուր Սարգսյանի հետ: Հայ պաշտոնյաների հետ դեսպանը քննարկել էր պատերազմի հետևանքով տեղահանվածներին ԱՄՆ կառավարության կողմից տրամադրվող մարդասիրական օգնության տրամադրումը և ներկայացրել այն աշխատանքները, որոնց միջոցով ԱՄՆ-ը շարունակում է աջակցել մարզի զարգացմանը:
Սիսիանում դեսպան Թրեյսին այցելել է «Սիսիանի մեծահասակների կրթության կենտրոն» հիմնադրամ և հանդիպել «Ժողովրդավարության հանձնաժողովի փոքր դրամաշնորհներ» ծրագրի շահառուներին (Հացավան համայնքից)։ Ծրագրի շնորհիվ հացավանցիները ձեռք են բերել դրամահավաք անցկացնելու հմտություններ, որոնց օգնությամբ հավաքագրել են միջոցներ և համայնքի մանուկների համար կառուցել խաղահրապարակ։
Մեղրիում Լին Թրեյսին Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) կողմից ֆինանսավորվող Ֆերմաների սպասարկման կենտրոնում զրուցել է դեսպանության գործընկերների հետ: Կենտրոնն աջակցում է Մեղրիի ֆերմերների ավելի քան կեսին՝ նրանց համար հասանելի դարձնելով որակյալ գյուղատնտեսական պարագաներ ու ծառայություններ:
Դեսպան Թրեյսիի հաջորդ կանգառը Հովսեփյանների չրի արտադրամասն է եղել, որտեղ նա շփվել է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի գործընկեր Հայկուշ Հովսեփյանի և նրա ընտանիքի հետ։ Միջազգային զարգացման գործակալության օգնությամբ Հովսեփյանները զարգացնում են ընտանեկան այգին և արտադրամասը՝ նպաստելով համայնքի եկամտի աճին։ Մեղրի կատարած այցի ընթացքում դեսպան Թրեյսին հանդիպել է նաև սահմանային անցակետի ղեկավարի հետ և այցելել Սուրբ Հովհաննես եկեղեցի, որի պատմական որմնանկարները վերականգնվել են ԱՄՆ Դեսպանի «Մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի» 500,000 ԱՄՆ դոլարի չափով դրամաշնորհի միջոցով:
Կապանում դեսպանն առանձնահատուկ ուրախությամբ տեսակցել է Սյունքի մարզում բնակվող ԱՄՆ կրթական ծրագրերի շրջանավարտներին։ Դեսպանն ու երիտասարդները քննարկել են վերջիններիս այցն ԱՄՆ և տրամադրություններն այս դժվարին տարվա ընթացքում։
Այցի ավարտին դեսպան Թրեյսին մեկնել է Գորիս և հանդիպել Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված ընտանիքներին, համայնքի սոցիալական աշխատողներին և ԱՄՆ ՄԶԳ գործընկերներին, որոնք աջակցում են այդ ընտանիքներին և պատերազմի հետևանքով տուժած այլ անձանց: Դեսպանը վերահաստատել է հայ ժողովրդին շարունակական օգնություն տրամադրելու ԱՄՆ կառավարության հանձնառությունը:

Посол США в ходе визита в Сюникскую область подчеркнула важность армяно- американского партнерства
Посол США в Армении Линн Трейси посетила Сюникскую область, чтобы лично узнать о ситуации, создавшейся здесь после эпидемии и военных действий.
Как сообщили Арменпресс в посольстве США в Армении, посол также встретилась с бенефициарами грантовых программ правительства США, чтобы обсудить пути обеспечения непрерывности сотрудничества и содействия восстановлению и развитию Сюника.
Во время визита с 18 по 22 апреля посол Трейси посетила общины Сисиан, Мегри, Капан и Горис, встретилась с губернатором Сюника Меликсет Погосяном, мэром Мегри Мхитаром Закаряном, мэром Гориса Арушем Арушаняном и мэром Сисиана Артуром Саргсяном. Посол с ними обсудила предоставление правительством США гуманитарной помощи лицам, перемещенным в результате войны, и представила работу, посредством которой США продолжают поддерживать развитие региона.
В Сисиане посол Трейси посетила Фонд Сисианского центра образования для взрослых и встретилась с бенефициарами Программы малых грантов Комиссии по демократии (из общины Хацаван). Благодаря программе жители Хацавана приобрели навыки сбора средств, с помощью которых они собрали средства на строительство игровой площадки для детей общины.
В Мегри Линн Трейси говорила с сотрудниками посольства в Центре обслуживания фермеров, финансируемом Агентством США по международному развитию (USAID). Центр поддерживает более половины фермеров Мегри, предоставляя им качественные сельскохозяйственные товары и услуги.
Следующей остановкой Линн Трейси была фабрика по производству сухофруктов. Здесь она встретилась с партнером USAID Хайкуш Овсепян и ее семьей. Овсепяны с помощью Международного агентства развития развивают свой семейный сад и фабрику, способствуя этим росту доходов общины. Во время своего визита в Мегри посол Трейси встретилась с начальником пограничного пункта, посетила церковь Св. Иоанна, чьи исторические фрески были отреставрированы благодаря гранту в размере 500 000 долларов от Фонда культурного наследия посла США.
В Капане посол особенно была рада встрече с выпускниками американских образовательных программ, проживающих в Сюникской области. Посол и молодые люди обсудили итоги своего визита в США.
В конце визита посол Трейси побывала в Горисе, чтобы встретиться с семьями, перемещенными из Нагорного Карабаха, с социальными работниками, партнерами USAID, поддерживающими эти семьи, и другими жертвами войны. Посол подтвердила готовность правительства США продолжать оказывать содействие армянскому народу.