Աֆղանստանից զորքերի ցանկացած դուրսբերում կհամաձայնեցվի ՆԱՏՕ-ի գծով դաշնակիցների հետ. Բլինկեն
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աֆղանստանից ամերիկյան զորքերի ցանկացած դուրսբերում կիրականացվի ՆԱՏՕ-ի գծով դաշնակիցների հետ համաձայնեցումից հետո: Մարտի 23-ին այդ մասին հայտարարել Է ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի երկրների ԱԳ նախարարությունների ղեկավարների հանդիպանը ժամանելուց հետո, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Աֆղանստանից զորքերի դուրսբերման շուրջը քննարկումը ՆԱՏՕ-ի 30 երկրների արտգործնախարարությունների ղեկավարների հանդիպման գլխավոր թեմաներից մեկն Է, որը տեղի Է ունենում մարտի 23 – 24-ը Բրյուսելում: Նախարարները պետք Է քննարկեն այդ երկրից ՆԱՏՕ-ի զորքերի դորսբերման նպատակահարմարության հարցը մարտական գործողությունների գրեթե 20 տարուց հետո:
Ըստ «Թալիբան» շարժման հետ ԱՄՆ-ի հաշտության համաձայնությունների՝ Միացյալ Նահանգները եւ ՆԱՏՕ-ն պետք Է իրենց զորքերն Աֆղանստանց դուրս բերեն մինչեւ 2021 թվականի մայիսը: Սակայն ռազմական իրադրությունն այնտեղ չափազանց լարված Է, թալիբների խմբավորումների զգալի մասը չի թաքցնում բացահայտ նախապատրաստությունը կառավարական ուժերի դեմ հարձակողական գործողություններին 2021 թվականի գարնանը:
Այս պայմաններում երկու հնարավոր որոշումները ՆԱՏՕ-ի պետությունների համար կարող են աղետալի հետեւանքներ ունենալ:
Երկրից զորքերը դուս բելերով՝ նրանք ոչ միայն կթուլացնեն Քաբուլի իշխանությունն, այլեւ կբարոյալքեն կառավարական ուժերը՝ գործելու հզոր ազդանշան տալով «Թալիբանին», ինչպես նաեւ ավելի արմատական ահաբեկչական խմբավորումներին, որոնց պարագլուխները երբեք հավանություն չեն տվել ԱՄՆ-ի հետ համաձայնությանը:
Մնալով Աֆղանստանում՝ ՆԱՏՕ-ի սահմանափակ ուժերը թույլ չեն տա բեկել իրադրությունը, եւ այդ քայլը լայնորեն կօգտագործվի հակակառավարական ուժերի քարոզչության մեջ, որոնք կսկսեն պնդել, թե ԱՄՆ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի հետ համաձայնություններին վստահել չի կարելի: Դա նույնպես կարող Է զգալիորեն ուժեղացնել անհաշտ իսլամիստների դիրքերը:
Ըստ որում Էապես մեծացնել ռազմական ներկայությունն այդ երկրում, իրադրությունը բեկելու համար, ԱՄՆ-ը եւ ՆԱՏՕ-ն չեն կարող: Դրա համար միջոցներ չկան աֆղանական ռազմարշավից դաշինքի պետություններում համընդհանուր հոգնածությության, ինչպես նաեւ կորոնավիրուսի համավարակի տնտեսական հետեւանքների պատճառով:
Այսպիսով, եթե դրանից հետո թալիբներն այնուամենայնիվ հաթանակ տանեն կառավարական ուժերի նկատմաբ, ապա դա կդառնա դաշինքի իրական ռազմական պարտությունը նրա պատմության մեջ խոշորագույն ռազմարշավում, որը շարունակում Է երկու տասնամյակ, այսինքն՝ իր մաստաբներով աղետալի արդյունքով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Блинкен заявил, что любой вывод войск из Афганистана будет согласован с союзниками по НАТО
Любой вывод американских войск из Афганистана будет осуществлен после согласования с союзниками по НАТО. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил во вторник госсекретарь США Энтони Блинкен по прибытии на встречу глав МИД стран НАТО в Брюсселе.
Дискуссия о проблеме вывода войск из Афганистана - одна из главных тем встречи глав МИД 30 стран НАТО, которая проходит 23-24 марта в Брюсселе. Министрам предстоит обсудить вопрос о целесообразности вывода войск НАТО из этой страны после почти 20 лет боевых действий. Согласно мирным договоренностям США с движением "Талибан" (запрещено в России), Соединенные Штаты и НАТО должны вывести свои войска из Афганистана к маю 2021 года. Однако военная ситуация там остается крайне напряженной, значительная часть группировок талибов не скрывает активной подготовки к наступательным операциям против правительственных сил весной 2021 года.
В этих условиях оба возможных решения для государств НАТО могут иметь плачевные последствия. Выводя войска из страны, они не только ослабят власти в Кабуле, но и деморализуют правительственные силы, дав мощный сигнал к действию "Талибану", а также более радикальным террористическим группировкам, главари которых никогда не поддерживали соглашение с США.
Оставшись в Афганистане, ограниченные силы НАТО не позволят переломить ситуацию, и этот шаг будет широко использован в пропаганде антиправительственных сил, которые станут утверждать, что соглашениям с США и НАТО доверять нельзя. Это также может значительно усилить позиции непримиримых исламистов.
При этом существенно нарастить военное присутствие в этой стране, чтобы переломить ситуацию, США и НАТО не смогут. Ресурсов для этого нет из-за всеобщей усталости в государствах альянса от афганской кампании, а также из-за тяжелых экономических последствий пандемии коронавируса. Таким образом, если после этого талибы все же одержат верх над правительственными силами Афганистана, то это станет реальным военным поражением альянса в крупнейшей в его истории кампании, продолжавшейся два десятилетия, то есть катастрофическим по своим масштабам результатом.