Ռազմագերիները պետք է վերադարձվեն. Լաքոտը Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների և ՄԽ համանախագահների այցի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը վստահեցնում է, որ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիները պետք է ՀՀ վերադարձվեն:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Լաքոտն ասաց լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Ռազմագերիների հարցի վերաբերյալ իմ մոտեցումը հստակ է և պարզ՝ նրանք պետք է վերադարձվեն: Գործընթացը պետք է իրականացվի ոչ միայն նոյեմբերի 9-ի հայտարարության հիման վրա, այլև հիմնվելով միջազգային կոնվենցիաներով հաստատված մարդու իրավունքների պաշտպանության վրա»,- նշեց ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանը:
Նրա խոսքով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը շարունակում է մնալ միակ մարմինը, որտեղ հնարավոր է քննարկում, բանակցություններ իրականացնել՝ հարցին որևէ դիվանագիտական լուծում տալու առումով:
«Երբ խոսում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մասին, պետք է հասկանանք, որ գործ ունենք բանակցություններ ապահովող կառույցի հետ, որը պատրաստ է միջնորդել և օգնել երկու կողմին էլ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի՝ միջնորդության միակ մարմին լինելու մասին նշեց նաև Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարարը (որպես ԵԱՀԿ գործող նախագահ-հեղ.)՝ Հայաստան կատարած իր այցի շրջանակում: Մինսկի խմբի համանախագահներն այժմ բանակցությունների մեջ են, որպեսզի աշխատանքային այց իրականացնեն տարածաշրջան»,- ասաց Ժոնաթան Լաքոտը:
Մինչև այսօր Հայաստան է վերադարձվել 69 գերի, օրերս ազատ է արձակվել և Բեյրութ վերադարձել նաև լիբանանահայ Մարալ Նաջարյանը: Մարտի 16-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն էլ հայտնել էր, որ ներկայում Ադրբեջանի դեմ կիրառվում են ընթացիկ միջանկյալ միջոցներ 188 հայ գերու վերաբերյալ: 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ դրույթը վերաբերում է բոլոր ռազմագերիներին և պատանդի կարգավիճակում հայտնված այլ անձանց:

Пленные должны быть возвращены: Лакотт об армянских пленных и визите сопредседателей МГ ОБСЕ
Чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении Джонатан Лакотт подтверждает, что армянские военнопленные, находящиеся в Азербайджане, должны быть возвращены в Армению. Как сообщает Арменпресс, Лакотт заявил об этом во время встречи с журналистами.
“Мое отношение к вопросу о военнопленных определенно: их нужно вернуть. Процесс должен осуществляться не только на основе заявления от 9 ноября, но и на основе защиты прав человека, закрепленных в международных конвенциях”, - сказал посол Франции в Армении.
По его словам, Минская группа ОБСЕ остается единственным органом, в рамках которой можно обсуждать и вести переговоры, чтобы найти дипломатическое решение вопроса. “Когда мы говорим о Минской группе ОБСЕ, мы должны понимать, что имеем дело с переговорным органом, который готов выступить посредником и помочь обеим сторонам. Министр иностранных дел Швеции во время ее визита в Армению в качестве Действующего председателя ОБСЕ также упомянула, что Минская группа ОБСЕ является единственным посредническим органом. Сопредседатели Минской группы в настоящее время ведут переговоры о рабочем визите в регион”, - сказал Джонатан Лакотт.
На сегодняшний день в Армению возвращено 69 военнопленных. Недавно была освобождена и возвращена в Бейрут ливанская армянка Марал Наджарян. 16 марта пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Анна Нагдалян заявила, что в настоящее время против Азербайджана по вопросу 188 пленных армян приняты промежуточные меры. Пункт 8 заявления от 9 ноября 2020 года распространяется на всех военнопленных и других заложников.