ՌԴ֊ն պատրաստ է համավարակի հաղթահարման հարցում աջակցել գործընկերներին. Միշուստին
ԱԼՄԱԹԻ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինն անհրաժեշտ է համարում ձեռնարկել հավելյալ քայլեր, որպեսզի կանխվի կորոնավիրուսի տարածումը, ինչպես նաև ստեղծվեն բարենպաստ պայմաններ միության ներսում անվտանգ ուղևորափոխադրումների համար։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»֊ի թղթակիցը Ալմաթի քաղաքից, այս մասին ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը նշեց ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստում։
«Նախորդ տարին դյուրին չէր ԵԱՏՄ անդամ պետությունների համար։ Կորոնավիրուսի դեմ պայքարը շարունակում է մեր համագործակցության կարևոր ուղղություններից մնալ։ Ակնհայտ է, որ վճռորոշ գործոն կլինի պատվաստման համար հնարավորությունների ստեղծումը։
Ինչպես գիտեք Ռուսաստանում արդեն երկու պատվաստանյութ գրանցված է, սպասվում է երրորդի գրանցումը, և ՌԴ նախագահի որոշմամբ սկսվել է մասսայական անվճար պատվաստման գործընթաց։ Մենք պատրաստ ենք մեր գործընկերներին այս հարցում ցուցաբերել ամբողջ անհրաժեշտ աջակցությունը և կիսվել մեր փորձով»,֊ասաց ՌԴ վարչապետը։
Նրա խոսքով, անհրաժեշտ է նաև այլ քայլեր ձեռնարկել ոչ միայն վարակի տարածումը կանխելու, այլև միության ներսում անվտանգ ուղևորափոխադրումների համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու համար։ Որպես պիլոտային ծրագիր գործարկվել է «Ճամփորդում եմ առանց Covid 19- ի» ծրագիրը։ ՌԴ վարչապետի խոսքով, այդ ծրագրով աշխատում են Հայաստանը, Բելառուսն ու Ռուսաստանը, սակայն նա հույս հայտնեց, որ այդ երկրների ցանկը կընդլայնվի։ Դա հնարավորություն կտա մարդկանց ազատ տեղաշարժվել, մեկնել ճանապարհորդության կամ աշխատանքի նպատակով։
2021 թվականի հունվարի 1-ից Ղազախստանի Հանրապետությունը ստանձնել է նախագահությունը Եվրասիական տնտեսական միության մարմիններում։ Եվրասիական տնտեսական միությունը տարածաշրջանային տնտեսական ինտեգրման միջազգային կազմակերպություն է՝ օժտված միջազգային իրավասուբյեկտությամբ և հիմնադրված Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրով, որը ստորագրվել է 2014թ. մայիսի 29-ին Աստանայում: 2013թ. սեպտեմբերի 3-ին Հայաստանը հայտարարել է Մաքսային միություն մտնելու, այդ նպատակներով անհրաժեշտ գործնական քայլեր ձեռնարկելու, իսկ այնուհետև՝ Եվրասիական տնտեսական միության կազմավորմանը մասնակցելու Հայաստանի Հանրապետության որոշման մասին:

РФ готова поддержать партнеров в преодолении пандемии: Мишустин
Премьер-министр РФ Михаил Мишустин считает необходимым предпринять дополнительные шаги для предотвращения распространения COVID-19, а также создать благоприятные условия для безопасного передвижения внутри союза. Как передает корреспондент «Арменпресс» из Алматы, об этом премьер-министр РФ Михаил Мишустин заявил на заседании Межправительственного совета ЕАЭС.
“Прошлый год был непростым для стран-членов ЕАЭС. Борьба с COVID-19 продолжает оставаться одним из ключевых направлений нашего сотрудничества. Очевидно, что создание возможностей для вакцинации будет решающим фактором. Как Вам известно, в России уже зарегистрированы две вакцины, ожидается регистрация и третьей. Решением президента Российской Федерации начат процесс бесплатной массовой вакцинации. Мы готовы всю необходимую поддержку в этом вопросе оказать и нашим партнерам, поделиться своим опытом”, - сказал премьер-министр России.
По его словам, необходимо предпринимать шаги не только для предотвращения распространения инфекции, но и для создания благоприятных условий для безопасного передвижения внутри союза. Программа “Я путешествую без Covid 19” была запущена в качестве пилотной. По словам премьер-министра России, Армения, Беларусь и Россия работают с программой, но он выразил надежду, что список этих стран будет расширяться. Это позволит людям свободно передвигаться, путешествовать и работать.
1 января 2021 года Республика Казахстан приняла председательство Евразийского экономического союза. Евразийский экономический союз - международная организация региональной экономической интеграции, наделенная международной компетенцией и основанная Договором о Евразийском экономическом союзе, подписанном в Астане 29 мая 2014 году. 3 сентября 2013 года президент Республики Армения Серж Саргсян заявил о решении Республики Армения вступить в Таможенный союз и предпринять в этих целях необходимые практические шаги. Затем принять участие в формировании Евразийского экономического союза.