Դավիթ Բաբայանը նամակներ է հղել միջազգային կառույցներին՝ Ադրբեջանի կողմից պահվող հայ գերիների հարցով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունվարի 19-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը նամակներ է հղել ՄԱԿ-ի և Եվրոպայի խորհրդի մասնագիտացված մարմիններին, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին՝ Ադրբեջանի կողմից ապօրինի պահվող հայ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց հետ կապված իրավիճակի  վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունից:
Նամակներում, մասնավորապես, նշվում է, որ Ադրբեջանը, խախտելով Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, նույն տարվա դեկտեմբերին հարձակվել և օկուպացրել է Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերը և գերեվարել Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի 64 զինծառայողների: Այնուհետև Ադրբեջանի իշխանությունները հայտարարել են ռազմագերիների նկատմամբ քրեական գործեր հարուցելու իրենց մտադրության մասին, ինչը միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է:
Նամակներում ընդգծվում է, որ միջազգային մարդասիրական իրավունքը, մասնավորապես՝ Ժնևյան կոնվենցիաները, չեն դադարում կիրառվել հրադադարի մասին հայտարարության ստորագրումից հետո, հետևաբար՝ գերեվարված զինծառայողները ռազմագերիներ են՝ համաձայն Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին Ժնևյան կոնվենցիայի (III) 4-րդ  հոդվածի, և ռազմական գործողությունների ավարտից հետո պետք է հայրենադարձվեն: Ադրբեջանի կողմից ռազմագերիների քրեական հետապնդումը միայն նրա համար, որ նրանք մասնակցել են ռազմական գործողություններին, Ժնևյան երրորդ կոնվենցիայի կոպիտ խախտում է:
Նամակներում նշվում է, որ Ադրբեջանը ձգձգում է իր մոտ պահվող այլ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց վերադարձը, ովքեր գերեվարվել էին Ադրբեջանի կողմից  2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ զինված ագրեսիայի ընթացքում և դրանից հետո: Ընդգծվում է, որ Ադրբեջանի նման դիրքորոշումը հակասում է եռակողմ հայտարարությունն իր տառին և ոգուն համապատասխան լիակատար իրականացնելու իր իսկ ստանձնած պարտավորություններին՝ արյունալի հակամարտության թողած վերքերը բուժելու նպատակով:
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարը կոչ է անում հրատապ միջոցներ ձեռնարկել՝ ապահովելու Ադրբեջանի կողմից Ժնևյան կոնվենցիաների իրագործումը և նշված պայմանագրերով ստանձնած պարտավորությունների կատարումը՝ նրա կողմից պահվող ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց բոլոր իրավունքները պաշտպանելու նպատակով:

Artsakh FM sends letters to international structures over Armenian POWs detained by Azerbaijan
STEPANAKERT, JANUARY 19, ARMENPRESS. Foreign Minister of Artsakh Davit Babayan has sent letters on January 19 to the specialized agencies of the United Nations and the Council of Europe, as well as the OSCE Minsk Group Co-Chairs and the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office over the current situation of the Armenian servicemen and civilians who are illegally held captive in Azerbaijan, the Artsakh foreign ministry told Armenpress.
The letters, in particular, state that Azerbaijan, by violating the November 9, 2020 trilateral statement signed by the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan, has attacked and occupied Khtsaberd and Hin Tagher villages of Artsakh’s Hadrut region in December 2020 and captured 64 servicemen of the Artsakh Defense Army. Then, the Azerbaijani authorities have announced their intention to launch criminal cases against the Armenian prisoners of war, which, Babayan said, is a gross violation of the international humanitarian law.
The letters also address that the international humanitarian law, in particular, the Geneva Conventions, continue to apply after the signing of the statement on ceasefire, therefore, the captured servicemen are prisoners of war according to the Article 4th of the Geneva Convention (III) on Prisoners of War, and they should be repatriated after the end of the military operations. Criminal prosecution against the POWs by Azerbaijan only for their participation to the military operations is a gross violation of the Third Geneva Convention.
In the letters the Artsakh FM also says that Azerbaijan is delaying the return of other servicemen and civilians who have been captured on September 27, 2020 during the armed aggression launched by Azerbaijan against Artsakh and after that. He notes that Azerbaijan’s such stance contradicts its commitments to fulfill the trilateral statement completely, which would help heal the wounds of the bloody conflict.
The Artsakh Foreign Minister has called on to take urgent measures to ensure Azerbaijan’s implementation of the Geneva Conventions and to require official Baku to fulfill its obligations to guarantee all of the rights afforded to both prisoners of war and civilians, being kept in detention by Azerbaijan.