Հայաստանի արտգործնախարարն Ադրբեջանին կոչ արեց հրաժարվել ռազմատենչ և հայատյաց հռետորաբանությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը Ադրբեջանին կոչ արեց հրաժարվել ռազմատենչ և հայատյաց հռետորաբանությունից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Այվազյանն այս մասին ասաց խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում, պատասխանելով Ադրբեջանի այն հայտարարությանը, թե հայ պաշտոնյաներն իրավունք չունեն այցելել Լեռնային Ղարաբաղ:
«Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը որևէ սահմանափակում չի դրել և չի կարող դնել հայ պաշտոնյաների և արտասահմանյան գործընկերների, ցանկացած մարդու այցը Արցախ: Հետևաբար, մենք հրավիրում ենք ադրբեջանական կողմին` առնչվել իրականության հետ, հրաժարվել ռազմատենչ և հայատյաց հռետորաբանությունից և, եթե իսկապես պատրաստ են բնականոն հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի ու Արցախի հետ, միասին աշխատել և սկսել բանակցությունները կարգավիճակի վերջնական հստակեցման ուղղությամբ»,- ասաց Այվազյանը:
Հունվարի 14-ին ՀՀ արտգործնախարար Արա Այվազյանը մասնակցում էր ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամների հետ աշխատանքային քննարկմանը:

FM Aivazian calls on Azerbaijan to refuse from militaristic and anti-Armenian rhetoric
YEREVAN, JANUARY 14, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Ara Aivazian calls on Azerbaijan to refuse from militaristic and anti-Armenian rhetoric.
Commenting on Azerbaijan’s statement according to which the Armenian officials have no right to visit Nagorno Karabakh, the FM told reporters: “The November 9 statement has not put any restriction and cannot put a restriction on the visit of Armenian officials and foreign partners, any person to Artsakh. Therefore, we invite the Azerbaijani side to deal with the reality, refuse from militaristic and anti-Armenian rhetoric, and if they are really ready to establish normal relations with Armenia and Artsakh, to work together and start negotiations over the final clarification of the status”.