ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները ԼՂ հարցում առարկայական բանակցությունների կոչ են անում
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները ԼՂ հարցում
առարկայական բանակցությունների կոչ են անում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարներ`Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Բիգընը և Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանը ողջունում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տարածքում ռազմական գործողությունների դադարեցումը` համաձայն Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության:
Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ասված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների համատեղ հայտարարության մեջ:
Դրանում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ են անում շարունակել կատարել իրենց պարտավորությունները Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից շրջաններում՝ հրադադարի վերաբերյալ իրենց նախկին ստանձնած պարտավորությունների ու նոյեմբերի 9-ի հայտարարության համաձայն: Համանախագահ երկրները կարևորում են Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ համաձայնեցված միջոցառումների իրականացումը՝ ռազմական գործողությունների չվերսկսումը երաշխավորելու համար: Նրանք նաև կոչ են անում լիարժեք ու արագ հեռացնել բոլոր օտարերկրյա վարձկաններին տարածաշրջանից և հորդորում բոլոր կողմերին նպաստել դրան:
Համանախագահ երկրները հիշեցնում են Հայաստանին և Ադրբեջանին միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահանջները կատարելու իրենց պարտավորության մասին, մասնավորապես՝  ռազմագերիների փոխանակման և դիերի վերադարձի հետ կապված: Նրանք ընդգծում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունից տեղահանված մարդկանց կամավոր, անվտանգ, արժանապատիվ և կայուն վերադարձի պայմանների երաշխավորման կարևորությունը, այդ թվում`վերջին ռազմական գործողությունների ընթացքում: Շեշտվում է պատմական և կրոնական ժառանգության պաշտպանության կարևորությունը Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շրջակայքում: Համանախագահ երկրները կոչ են անում Ադրբեջանին և Հայաստանին լիարժեք համագործակցել համապատասխան միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ այդ ոլորտներում իրենց պարտավորությունները կատարելու և մարդասիրական հասանելիությունն ապահովելու համար:
Համանախագահ երկրները դիմում են միջազգային հանրությանը, այդ թվում `ԿԽՄԿ-ին, ՄԱԿ-ի ինստիտուտներին և այլ համապատասխան կառույցներին, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առանձին երկրներին` համակարգված կերպով ձեռնարկել կոնկրետ քայլեր Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից տարածքներում մարդասիրական իրավիճակը բարելավելու ուղղությամբ: Համանախագահները նաև վերահաստատում են իրենց ամուր աջակցությունը ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի  և նրա թիմի շարունակական աշխատանքին:
Համանախագահ երկրները հորդորում են Հայաստանին և Ադրբեջանին օգտվել գործող հրադադարից` համանախագահների հովանու ներքո բանակցություններ վարելու կայուն խաղաղության վերաբերյալ: Այդ համատեքստում համանախագահ երկրները հորդորում են կողմերին տարածաշրջանում հնարավորինս շուտ ընդունել համանախագահներին և պարտավորվել առարկայական բանակցություններ վարել բոլոր չլուծված խնդիրները լուծելու համար`ըստ համաձայնեցված ժամանակացույցի:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները հիշեցնում են իրենց վճռականությունը՝ վեճերը լուծելու ուժի կամ դրա սպառնալիքի չկիրառման եղանակով: Նրանք կրկնում են իրենց հետևողական և միասնական դիրքորոշումը ՝ հօգուտ՝ հակամարտության մնացած բոլոր հիմնական առարկայական հիմնախնդիրները բանակցությունների միջոցով համապարփակ և կայուն կարգավորելու շուրջ՝ թե՛ Հայաստանին, թե՛ Ադրբեջանին հայտնի հիմնարար սկզբունքներին և տարրերին համահունչ: Համանախագահ երկրները շարունակում են լիովին հավատարիմ մնալ այդ նպատակին հետևելուն՝ տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և բարգավաճման խթանման իրենց երկարամյա ջանքերին համընթաց:

Heads of Delegation of the OSCE Minsk Group Co-Chair Countries call for substantive talks on NK
YEREVAN, DECEMBER 4, ARMENRESS. The Heads of Delegation of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries – Foreign Minister of the Russian Federation Sergey Lavrov, Deputy Secretary of State of the United States Stephen E. Biegun, and Minister for European and Foreign Affairs of France Jean-Yves Le Drian - welcomethecessation ofmilitary activities in the area of the Nagorno-Karabakh conflictin accordance with thestatementby the President of the Republic of Azerbaijan, Prime Minister of the Republic of Armenia, and President of the Russian Federation from November 9, 2020, ARMEN PRESS was informed from the official website of the OSCE.
The Co-Chair countries of the OSCE Minsk Group call upon Armenia and Azerbaijan to continue implementing fully their obligations under the November 9 statement,in Nagorno-Karabakh and the surrounding districts, as well as their previous ceasefire commitments. The Co-Chair countries highlight the significance of measures taken by the Russian Federation, in agreement with Azerbaijan and Armenia, to guarantee the non-renewal of hostilities. They also call for the full and prompt departure from the region of all foreign mercenaries,and call upon all parties to facilitate this departure.
TheCo-Chaircountriesremind Armenia and Azerbaijan of their obligation to comply with the requirements of international humanitarian law, in particularwith regard tothe exchange of prisoners of war and the repatriation of remains.They underline the importance of guaranteeingconditions for the voluntary, safe, dignified, and sustainable return of people displaced by the Nagorno-Karabakh conflict, including during the recent hostilities.They underscore the importance of protecting historical and religious heritage in and around Nagorno-Karabakh. The Co-Chair countries call on Azerbaijan and Armenia to cooperate fully with the relevant international organizations to implement their obligations in these areas and ensure humanitarian access.
The Co-Chair countries appeal to the international community including ICRC, UN institutions, and other appropriate structures as well as OSCE Minsk Group individual countries to take concrete steps to improve the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh and adjacent areas in a coordinated way. The Co-Chairs also reiterate their strong support for the continuing work of the Personal Representative of the OSCE Chair-in-Office (PRCiO) and his team.
The Co-Chair countries urge Armenia and Azerbaijan to take advantage of the current ceasefire tonegotiatea lasting and sustainable peace agreementunder the auspices of the Co-Chairs. In that context, the Co-Chair countries urge the parties to receive the Co-Chairs in the region at the earliest opportunity and to commit tosubstantive negotiations to resolve all outstanding issues in accordance with an agreed timetable.
TheCo-Chaircountriesof theOSCEMinsk Group recall their firmcommitment to the non-use or threat of forceto settle disputes.They reiterate their consistentand unitedposition in favor of a negotiated, comprehensive,and sustainable settlement ofall remaining core substantive issuesof the conflictin line with the basic principlesand elements well-known to both Armenia and Azerbaijan. The Co-Chaircountriesremain fully committed to pursuingthis objective in line with theirlong-standingefforts to promote peace, stability,and prosperity in the region.