«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունն արտահերթ նիստ կհրավիրի ռազմական դրությունը վերացնելու հարցով
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը խորհրդարանի արտահերթ նիստ կհրավիրի Հայաստանում հայտարարված ռազմական դրությունը վերացնելու հարցով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նոյեմբերի 17-ին գումարված ԱԺ հերթական նիստի ընթացքում ասաց խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
«18:30 հրավիրում ենք արտահերթ նիստ, այդ նիստի ժամանակ առաջարկում ենք ռազմական դրությունը վերացնել, որից հետո երկրում վերադարձնել ազատությունները և հնարավորություն տալ, որ ժողովրդավարական գործընթացները տեղի ունեն: Ռազմական դրությունը հայտարարվել է երկրում մոբիլիզացիայի համար: Մոբիլիզացիան ավարտվել է: Խնդրում եմ գալ այդ նիստին ու ռազմական դրությունը հանելու համար կողմ քվեարկել»,- ասաց Մարուքյանը:
Էդմոն Մարուքյանն «Իմ քայլը» խմբակցությանն առաջարկեց միասին նախագիծ կազմել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ստորագրված հայտարարության հետ կապված ու մեկ այլ արտահերթ նիստում քննարկել նաև այդ հայտարարության հարցը:
Հայաստանում սեպտեմբերի 27-ին հայտարարվել է ռազմական դրություն՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ սանձազերծած պատերազմով պայմանավորված:

Фракция “Просвещенная Армения” созовет внеочередное заседание с повесткой снятия военного положения
Парламентская фракция “Просвещенная Армения” созовет внеочередное заседание парламента с повесткой снятия объявленного в Армении военного положения.
Как передает «Арменпресс», об этом на очередном заседании НС Армении 17 ноября заявил руководитель фракции Эдмон Марукян.
“В 18:30 мы созываем внеочередное заседание, на этом заседании предлагаем снять военное положение, после чего вернуть в страну свободы и дать возможность, чтобы происходили демократические процессы. В связи с мобилизацией в стране было объявлено военное положение. Мобилизация окончена. Пожалуйста, придите на это заседание и проголосуйте за отмену военного положения”, - обратился Марукян к депутатам.
Эдмон Марукян предложил фракции “Мой шаг” подготовить совместный проект по заявлению, подписанному лидерами России, Армении и Азербайджана, и обсудить вопрос этого заявления на следующем внеочередном заседании.
27 сентября в Армении в связи с войной, развязанной Азербайджаном против Арцаха, было объявлено военное положение.