«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունն արտահերթ նիստ կհրավիրի ռազմական դրությունը վերացնելու հարցով
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը խորհրդարանի արտահերթ նիստ կհրավիրի Հայաստանում հայտարարված ռազմական դրությունը վերացնելու հարցով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նոյեմբերի 17-ին գումարված ԱԺ հերթական նիստի ընթացքում ասաց խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
«18:30 հրավիրում ենք արտահերթ նիստ, այդ նիստի ժամանակ առաջարկում ենք ռազմական դրությունը վերացնել, որից հետո երկրում վերադարձնել ազատությունները և հնարավորություն տալ, որ ժողովրդավարական գործընթացները տեղի ունեն: Ռազմական դրությունը հայտարարվել է երկրում մոբիլիզացիայի համար: Մոբիլիզացիան ավարտվել է: Խնդրում եմ գալ այդ նիստին ու ռազմական դրությունը հանելու համար կողմ քվեարկել»,- ասաց Մարուքյանը:
Էդմոն Մարուքյանն «Իմ քայլը» խմբակցությանն առաջարկեց միասին նախագիծ կազմել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ստորագրված հայտարարության հետ կապված ու մեկ այլ արտահերթ նիստում քննարկել նաև այդ հայտարարության հարցը:
Հայաստանում սեպտեմբերի 27-ին հայտարարվել է ռազմական դրություն՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ սանձազերծած պատերազմով պայմանավորված:

Opposition Bright Armenia Party to convene emergency session of parliament to lift martial law
YEREVAN, NOVEMBER 17, ARMENPRESS. Opposition Bright Armenia Party (LHK) will convene an emergency session of parliament seeking to lift the martial law which was declared nationwide on September 27, the day Azerbaijan attacked Artsakh.
“We are convening an emergency session at 18:30, we are proposing to lift the martial law, and then return the freedoms in the country and enable democratic processes to take place. The martial law was declared for mobilization. Mobilization has ended. I am asking you to make an appearance at this session and vote in favor of lifting the martial law,” LHK leader Edmon Marukyan told other lawmakers in parliament.
He also recommended the ruling My Step bloc to jointly discuss the Karabakh armistice agreement at another extraordinary session.