ԵՄ-ն հատկացրել է 400 հազար եվրո Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանն աջակցելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը, որպես հումանիտար օգնություն, հատկացրել է 400 հազար եվրո Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանն աջակցելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնել է հակաճգնաժամային կառավարման եվրոպական հանձնակատար Յանեզ Լենարչիչը:
«Մենք հատկացրել ենք 400 հազար եվրո հումանիտար օգնություն կոնֆլիկտի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում տուժած քաղաքացիական բնակչության առավել հրատապ կարիքները հոգալու համար»,-ասել է նա՝ ընդգծելով, որ ԵՄ-ն կոչ է անում ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցում, որոնք արդեն բազմաթիվ մարդկանց կյանք են խլել:
ԵՄ օգնության ընդհանուր ծավալը հասնում է 900 հազար եվրոյի, քանի որ հոկտեմբերի սկզբին արդեն 500 հազար եվրոյի հրատապ աջակցություն տրամադրվել էր:
Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանը, Թուրքիայի և վարձկան- ահաբեկիչների ներգրավմամբ, ռազմական գործողություններ է սկսել առաջնագծում՝ կիրառելով ողջ զինանոցը: Հրետակոծվում են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, ինչի հետևանքով Արցախի տարբեր շրջաններում զոհվում են քաղաքացիական անձինք:

ЕС выделил 400 тысяч евро на поддержку населения Нагорного Карабаха
«Мы предоставили 400 000 евро гуманитарной помощи для удовлетворения самых насущных потребностей гражданского населения, пострадавшего в результате конфликта в Нагорном Карабахе», - сказал он, добавив, что ЕС призвал к немедленному прекращению боевых действий, которые уже унесли многие жизни.
Общий объем помощи ЕС достигает 900 тысяч евро, так как в начале октября уже было оказано экстренной помощи в  размере 500 тысяч евро.
27 сентября Азербайджан при поддержке Турции и с привлечением террористов-наемников  начал военные действия против Арцаха, используя весь свой арсенал. Обстрелу подвергаются даже мирные населенные пункты, в  том числе столица Степанакерт, города Мартакерт, Мартуни, Шуши  и др., в  результате  чего в  разных районах Арцаха гибнут гражданские  лица.