ԱՄՆ նախագահի խորհրդականը վերահաստատել է` արտաքին ուժերը դեր չպետք է ունենան ԼՂ հակամարտությունում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ռոբերտ Օ’Բրայենը վերահաստատել է Միացյալ Նահանգների դիրքորոշումը, որ արտաքին ուժերը դեր չպետք է ունենան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Օ'Բրայենն ասել է Լոս Անջելեսի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ընթացքում:
«Արտաքին ուժերը որևէ դերակատարություն չպետք է ունենան այս հակամարտությունում: Նախագահ Թրամփի համար միանշանակ է, որ հակամարտությունը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում: Կողմերը պետք է կրկին նստեն բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ առանց նախապայմանների»,- ասել է Օ'Բրայենը:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն խորապես մտահոգված է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ռազմական էսկալացիայով, հատկապես քաղաքացիական անձանց թիրախավորումներով:
«ԱՄՆ-ն հավատարիմ է խաղաղություն հաստատելուն ուղղված իր հանձնառությունները շարունակելուն»,- նշել է նա:
ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ռոբերտ Օ’Բրայենը նշել է, որ չնայած Թուրքիայի ժխտումներին, կան բազմաթիվ տեղեկություններ, որ այդ երկիրը սիրիացի ահաբեկիչների է ներգրավում Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմում:

Внешние силы не должны вмешиваться в нагорно-карабахский конфликт: Роберт О'Брайен
Советник президента США по национальной безопасности Роберт О'Брайен подтвердил позицию США, согласно которой внешние силы не должны вмешиваться в нагорно-карабахский конфликт. Как сообщает Арменпресс, об этом О'Брайен сказал во время встречи с представителями армянской общины Лос-Анджелеса.
«Внешние силы не должны играть роли в этом конфликте. Для президента Трампа однозначно, что у конфликта не может быть военного решения. Стороны должны снова сесть за стол переговоров без предварительных условий», - сказал О'Брайен.
Он отметил, что Соединенные Штаты глубоко обеспокоены эскалацией военных действий между Азербайджаном и Арменией, особенно в плане обстрела мирных жителей.
«Соединенные Штаты привержены своим обязательствам по утверждению мира», - отметил он.
Роберт О'Брайен подчеркнул, что, несмотря на опровержения Турции, имеется много информации о том, что эта страна вовлекает сирийских террористов в войну в Нагорном Карабахе.