Թրամփը հիասթափված է ԼՂ-ում հրադադարի ռեժիմի խախտումից
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ հիասթափված է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի մասին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պայմանավորվածությունների չկատարումից: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Դոնալդ Թրամփն այս մասին ասել է լրագրողների հետ զրույցում՝ անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության գոտում հրադադարի չպահպանման մասին հարցին:
Դոնալդ Թրամփն ընդգծել է, որ հակամարտությունը շարունակվում է շատ երկար տարիներ և հավելել. «Ահա, թե ինչ է տեղի ունենում, երբ կան երկրներ, որոնք այդ ամենի մեջ են երկար ժամանակ: Այո, դա հիասթափեցնող է»:
ԱՄՆ նախագահը հույս է հայտնել, որ ԼՂ հակամարտության գոտում իրավիճակը կկարգավորվի:
Հոկտեմբերի 26-ի առավոտյան 08:00-ից ուժի մեջ է մտել ԱՄՆ միջնորդությամբ ձեռք բերված կրակի դադարեցման համաձայնությունը։ Հոկտեմբերի 25-ին պայմանավորվածության մասին հայտարարեցին Հայաստանի, ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունները համատեղ հայտարարությամբ` ամփոփելով ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Բիգանի հետ ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների և Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպումները, սակայն Ադրբեջանը հրադադարը ուժի մեջ մտնելուց րոպեներ անց խախտել է այն, ձեռնարկել դիվերսիոն գրոհներ, հրետակոծել առաջնագիծն ու խաղաղ բնակավայրերը:
Հոկտեմբերի 27-ին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին կոչ է արել հետամուտ լինել ԼՂ հակամարտության դիվանագիտական կարգավորմանը:

Donald Trump expresses disappointment for non-fulfillment of NK ceasefire agreements
YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS. U.S. President Donald Trump announced that he is disappointed for non-fulfillment of the ceasefire agreements between Armenia and Azerbaijan, ARMENPRESS reports Trump told the reporters.
Donald Trump emphasized that the conflict has lasted long years. ''Yes, it's dissapointing to see that. ''This is what happenes when you have countries that have been going at it for a long time. It''ll get beck together'', he said.
Trump on Armenia-Azerbaijan ceasefire: "Well, they've been at it for many, many years. Yeah, it's disappointing to see that. That's what happens when you have countries that have been going at it for a long time. It'll get back together."https://t.co/ofAyHDS0sE pic.twitter.com/jdB5gn7wDG
— Hov Nazaretyan (@HovhanNaz) October 27, 2020
Despite the new ceasefire that was supposed to take effect 08:00 October 26, the Azerbaijani forces launched renewed attacks. The Azeri military also bombarded a village, killing 1 civilian and wounding two others.