DLA Piper և The Livingston Group լոբբիստական ընկերությունները հրաժարվել են ներկայացնել Ադրբեջանի շահերը
ՎԱՇԻՆԳՏՈՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամերիկայի հայկական համագումարը հայտարարել է, որ Ամերիկյան երկու խոշոր լոբբիստական ընկերություն՝DLA Piper-ը և The Livingston Group-ը, հրաժարվել են ներկայացնել ադրբեջանական շահերը Վաշինգտոնում և մերժել են Բաքվի «արյունոտ փողերը»։ Ինչպես հաղորդում է համագումարը՝ վկայակոչելով նախաձեռնության հեղինակներ Էնթոնի Բարսամյանին ու Վան Գրիգորյանին, արվելու է հնարավորը, որպեսզի այլ կազմակերպություններ էլ վարվեն նույն կերպ։
«Ալիևի ռեժիմի հետ չասոցացվելու համար, որի պարագլուխը (Նախագահ Իլհամ Ալիևը) խոստացավ քրիստոնյա հայերին «շների պես սրբել», այդ ընկերությունները պետք է դադարեցնեն արյունոտ փող վերցնել Ադրբեջանից և Թուրքիայից, եթե նրանք ունեն ամերիկյան հայրենասիրության գիտակցություն կամ զգացում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշված է հայտարարության մեջ։
ԱՄՆ մեկ միլիոնանոց հայ համայնքը լուրջ ազդեցություն ունի ԱՄՆ օրենսդիրում, և համայնքային կազմակերպությունները շարունակում են Ադրբեջանի շահերը ներկայացնող լոբբիստական կազմակերպությունների հետ տարվող բացատրական աշխատանքը։

Лоббистские фирмы “DLA Piper” и “The Livingston Group” отказались представлять интересы Азербайджана
Армянская Ассамблея Америки заявила, что две крупные американские лоббистские компании отказались представлять интересы Азербайджана в Вашингтоне и отвергли “кровавые деньги” Баку. Как сообщает ассамблея, ссылаясь на авторов этой инициативы Энтони Барсамяна и Ван Григоряна, будет сделано все возможное, чтобы и другие организации поступили бы так же.
“Чтобы не ассоциироваться с режимом Алиева, главарь которого - президент Ильхам Алиев пообещал христиан армян “стереть с лица земли как собак”, эти компании должны прекратить брать кровавые деньги у Азербайджана и Турции, если у них есть сознание или чувство американского патриотизма”, - говорится в заявлении ассамблеи.
Миллионная армянская община США имеет серьезное влияние в законодательном органе США, и общинные организации продолжают разъяснительные работы с лоббистскими организациями, представляющими интересы Азербайджана.